Kto sú favoriti na Tour of Britain 2021?

Sprievodca pre jazdcov, ktorých treba sledovať na tohtoročnom Tour of Britain, ktorý sa začne v nedeľu 5. septembra

Tour of Britain konečne odštartovalo v nedeľu 5. septembra po minuloročnej absencii v cyklistickom kalendári a prinieslo so sebou množstvo talentov. Tu sú jazdci, ktorých môžete sledovať, ako sa preteky dostanú z Penzance až do Aberdeenu…

Wout van Aert, Jumbo-Visma

Obrázok
Obrázok

Začnime tým, čo je zrejmé, však? Wout van Aert možno bude debutovať, ale očakávania jeho príchodu možno prekonali humbuk, ktorý vytvoril online Drakeov nový album.

Majster zástupov si v júli na Tour de France zabezpečil víťazstvá v šprinte, horských etapách a časovke. Keďže tam nebol spokojný, prebojoval sa aj na striebornú medailu v cestných olympijských pretekoch.

Belgický šampión cestných pretekov teraz využije Tour of Britain ako ďalšiu prípravu na nadchádzajúce majstrovstvá sveta, kde bude pretekať na cestách aj v časovke.

Tímová časovka v tretej etape do Llandudna je nepochybne jednou z najlepších pre Jumbo-Visma. Po boku nórskeho šampióna v cestnej a časovke Tobiasa Fossa, skúseného Kiwiho Georgea Bennetta a niekoľkonásobného majstra sveta v časovke Tonyho Martina. Panzerwagen tiež vyhral nemecký titul v časovke tento rok v júni dominantne po desiaty raz.

Sila: Zručnosti ako Wout van Aert.

Slabosť: Všetky oči na ňom vidia, že je Wout van Aert.

Hodnotenie: Je možné 6/5?

Julian Alaphilippe, Deceuninck-QuickStep

Obrázok
Obrázok

Šikovnosť. Fúzy. Dúhový dres. Julian Alaphilippe bude opäť zdobiť cesty v Británii a prinesie so sebou svoj charakteristický útočný nádych a kapely majstra sveta. Preteky vyhral v roku 2018 po tom, čo od šiestej etapy viedol všeobecnú klasifikáciu, pričom vyhral aj kopcovitú 3. etapu v Bristole.

V roku 2021 vyhral Alaphilippe La Flèche Wallonne a skončil druhý na Liège-Bastogne-Liège aj na nedávnom Bretagne Classic, pričom sa vyhol zraneniu z tejto všeobecne zdokumentovanej havárie v úvodný deň na Tour de France, aby vyhral etapu a obliecť si žltý dres. Podobne ako Van Aert, Francúz využije Tour of Britain ako prípravu na majstrovstvá sveta a vyjadril zámer tímu tvrdo pretekať.

Štvrtá etapa je v najnovšom vydaní pretekov označená ako etapa Queen, čo núti pelotón vykonať štyri klasifikované stúpania na 215-kilometrovej trase s cieľom prvej kategórie na vrchole kopca. Takže zatiaľ čo Alaphilippe môže dohliadať na potenciál tu, zvyšok poľa ho bude určite sledovať.

Sila: Výbušnosť.

Slabosť: Pravdepodobne nemal podľa jeho vlastných štandardov najúspešnejší rok.

Hodnotenie: 4/5

Ethan Hayter, Ineos Grenadiers

Obrázok
Obrázok

Hayter v poslednej dobe hádže nejaké seno. Na olympijských hrách získal s Mattom Wallsom veľkolepú striebornú medailu na mužskom podujatí Madison.

22-ročný mladík potom ovládol Tour of Norway a vyhral prvé etapové preteky svojej profesionálnej kariéry. Nasledoval útok Idea Schellinga z Bora-Hansgrohe v záverečnom kilometri 1. etapy, aby ho v šprintérskom závere do kopca priviedol k čiare a nikdy sa nevzdal dresu lídra. Rovnakým spôsobom do kopca získal aj druhé etapové víťazstvo, pričom svoj skok načasoval k dokonalosti v šprinte so zníženou skupinou.

Bude jazdiť s tímom, v ktorom je Owain Doull – ktorý skončil v roku 2015 tretí – a bývalý majster sveta Michał Kwiatkowski. Rohan Dennis bude tiež na Tour of Britain, čerstvo po zisku bronzovej medaily v olympijskej časovke.

Sila: Vďaka forme a silnému tímu by mu jeho spoločné vedenie s Kwiatkowskim malo fungovať veľmi dobre. Nemá tie najvyššie očakávania ako ostatní GC uchádzači, ako je Van Aert, nie že by sa aj tak nevedel vysporiadať s tlakom.

Slabosť: Chýbajú mu skúsenosti z etapových pretekov jeho hlavných rivalov.

Hodnotenie: 3,5/5, sledovanie jeho výkonu by malo byť zábavné.

Mark Cavendish, Deceuninck-QuickStep

Obrázok
Obrázok

Je samozrejmé, že Mark Cavendish nebude v celkovom poradí náročný, ale pohľad na muža, ktorý nedávno vyrovnal rekord Eddyho Merckxa v etapovom víťazstve na Tour de France, bude skutočne vítaný.

Jeho cesta bola cesta od srdca k šťastiu. Od boja s vírusom Epstein-Barr, statočného odhalenia svojich problémov s duševným zdravím a roztrhania sa pri koncepte odchodu do dôchodku po Gent-Wevelgem až po nájdenie oživenia, ktoré ešte viac upevní jeho miesto v histórii cyklistiky, jeho príbeh sa dotkne sŕdc. z toľkých.

Spolu s tímovým kolegom Alaphilippom sa k nim pripojí veľmoc Tim Declercq na Deceuninck-QuickStep, ak by potrebovali traktor na úzkych vidieckych cestách. Rovnako tak Mikkel Frølich Honoré, ktorý skončil hneď za Alaphilippe na Bretagne Classic, víťaz Omloop Het Nieuwsblad Davide Ballerini a belgický národný šampión v časovke – sám znalec traktorov – Yves Lampaert.

Sila: Výkonný v šprintoch, omladený z Tour de France.

Slabosť: Lezenie. On aj ja obaja.

Hodnotenie: 0/5 celkovo. 5/5 za sentimentalitu.

Kontinentálne tímy

Obrázok
Obrázok

Náš podrobný článok o tímoch UCI Continental a ich prípravách si môžete prečítať tu, ale vždy sú to vzrušujúce hodinky, keď sa postavíte vedľa jazdcov World Tour.

Canyon dhb SunGod sa predstaví už štvrtýkrát, predtým vyhral dva šprintérske dresy s Alexom Patonom a Rorym Townsendom. Prinesú víťaza klasifikácie King of the Mountains 2019 Jacoba Scotta. V súčasnosti vedie mužskú HSBC UK | National Road Series cez druhé miesto na Lancaster Grand Prix a deviate miesto na Ryedale Grand Prix.

Ribble Weldtite Pro Cycling debutujú na Tour of Britain a berú so sebou Jamesa Shawa. Vďaka dôslednosti 25-ročného mladíka skončil celkovo na 5th na Tour of Slovenia a Tour of Norway.

Ďalšia generácia veľkých britských talentov bude tiež vystavená najmä prostredníctvom tímov Veľkej Británie a Trinity Racing, medzi ktorými sú štyria zo šiestich jazdcov, ktorí boli súčasťou výberu Veľkej Británie na nedávnej Tour de l'Avenir.