Dan Martin oznamuje ukončenie profesionálnej cyklistiky

Obsah:

35-ročný Ír uvádza, že pretekanie stratilo svoj zábavný prvok, je nadšený z nových výziev v živote

Dan Martin oznámil, že po 14 sezónach ako profesionálny cyklista na konci sezóny končí.

Jazdec Israel Start-Up Nation, ktorého ďalšie preteky budú nadchádzajúce preteky Tour of Britain, povedal, že cíti ten správny čas posunúť sa ďalej a dosiahnuť v živote iné veci.

„Rozhodnutie prestať bolo v niektorých smeroch náročné a zložité. Je to možno jedno z najväčších a najdôležitejších rozhodnutí, aké som kedy urobil, a v iných ohľadoch to bolo jednoduché. Aj keď som stále súťaživý, uvedomil som si, že pretekanie stratilo zábavný prvok: celý dôvod, prečo pretekám.

„Vždy som sa venoval tomu, čo robím, na 100 %. Aj keď by som mohol pokračovať v pretekaní ešte niekoľko rokov a pre mnohých by sa to zdalo ako samozrejmosť, som v bode, keď som pripravený prijať v živote niekoľko vzrušujúcich nových výziev.'

Martin má za sebou dlhú pretekársku kariéru po tom, čo sa v roku 2008 stal profesionálom v Slipstream-Chipotle. Svoje prvé etapové víťazstvo na Grand Tour získal na Vuelte a España 2011 a víťazstvo v 17. etape na Giro d'Italia 2021, kde sa celkovo umiestnil na 10. mieste všeobecnej klasifikácie, skompletizovalo jeho kompletnú sadu víťazstiev v etapách na všetkých troch Grand Tour.

Obrázok
Obrázok

Martin vyhral aj Liège-Bastogne-Liège v roku 2013, keď porazil Joaquima Rodrígueza a Alejandra Valverdeho po tom, čo sa musel vysporiadať s fanúšikom oblečeným ako panda.

Dodal: „Cítim šťastie, že sa rozhodujem, kedy pôjdem do dôchodku. Som skutočne vďačný za podporu rodiny, priateľov, fanúšikov a toľkých cyklistických tímových kolegov a kolegov, ktorí ma počas mojej kariéry podporovali.

„Čo ďalej? Vždy budem cyklista; Nezvesím kolesá, len svoje pretekárske číslo. Počas niekoľkých posledných mimosezón a keď som mal čas mimo tréningov a pretekov, našiel som nový zmysel pre zmysel a zábavu v rozvíjaní spoločností a práci v podnikoch.

‘Tento záujem viedol k Rubix Ventures, spoločnosti, ktorú som spoluzaložil s dôveryhodnými kontaktmi, aby som športovcom pomohol investovať do vzrušujúcich rastúcich spoločností.‘

Jedna z najúspešnejších sezón Martina prišla v roku 2017 s Quick-Step Floors. Umiestnil sa na druhom mieste v Liège-Bastogne-Liège a Flèche Wallonne za Alejandrom Valverdem, zatiaľ čo na Paríž-Nice a Critérium du Dauphiné skončil tretí. Napriek tomu, že si zlomil chrbát na Tour de France pri havárii s Richiem Portem, skončil na pôsobivom šiestom celkovom mieste.

'Teším sa aj na to, že budem viac prítomný ako otec a manžel doma a budem robiť jednoduché veci, ktoré nie sú zlučiteľné s požiadavkami cyklistickej kariéry, ako napríklad ísť si zabehať s manželkou,' povedal.

'Vzhľadom na cieľovú čiaru som sa v posledných týždňoch pustil do tréningu a teším sa, že budem mať vplyv v mojich posledných pretekoch a dúfam, že ukončím toto obdobie svojho života vo veľkom štýle.'