Tour de France: Odchádzame neskoro

Obsah:

O Grand Tour sa rozhodne pri poslednom otočení pedálov, hovorí Felix Lowe z Eurosportu

Charakteristickým znakom najlepších futbalových tímov, ako sa hovorí, je ich schopnosť skórovať víťaza v čase zranenia. Vincenzo Nibali dosiahol cyklistický ekvivalent na májovom Giro d’Italia a zabezpečil si nepravdepodobné víťazstvo prakticky posledným výkopom zápasu. Nibaliho tím Astana tu má určitú formu: Fabio Aru predviedol podobne neskorú šou a vlani v septembri vyhral Vueltu 2015 v predposlednej etape.

Obe tieto preteky vyhral o 50 sekúnd. V skutočnosti bol najväčší víťazný náskok na Vuelte za posledných päť rokov len o štyri sekundy väčší ako ten najtesnejší na Tour – keď Chris Froome vlani v júli poprel Nairo Quintanu o 72 sekúnd (čo jasne hovorí niečo o formulovom charaktere Tour).. Pozrite sa späť do histórie a uvidíte, že na Vuelte bolo toľko víťazstiev v posledný deň ako v ostatných dvoch Grand Tour dohromady.

Pokiaľ ide o Giro, zatiaľ čo v posledných štyroch dňoch tohtoročnej Corsa Rosa držali vedenie traja rôzni jazdci, nedávno dokončený 99. ročník nebol taký drásajúci ako takmer 12-hodinové víťazstvo Rydera Hesjedala v roku 2012, keď preskočil Joaquima Rodrigueza v záverečnej časovke v Miláne.

Len druhý muž, ktorý vyhral Giro pri poslednom hode kockou, Kanaďan nasledoval v stopách pneumatík s pomocou helikoptéry Francesca Mosera, ktorý rozdrvil Francúza Laurenta Fignona v časovke v záverečnej etape späť v roku 1984.

Chudák, chudák Fignon – stratiť jednu Grand Tour na záverečnej TT je dosť zlé, ale o päť rokov neskôr udrel blesk znova, keď sa tri-bary Grega LeMonda ukázali o osem sekúnd aerodynamickejšie ako francúzsky chvost na Champs-Élysées.

Vráťte sa do roku 1968 a Holanďan Jan Janssen predviedol dvojkolesové schmatnutie klobúka v štýle Indiana Jonesa, keď vyhral Etapu 22b (veterná časovka na velodróme Vincennes) a získal žltý dres z pliec Belgičana Hermana van Springel, ktorý sedel na 16-sekundovom nárazníku po rannej etape 22a.

Janssen nebol prvý, kto vyhral Tour bez toho, aby raz šliapal do pedálov v žltom. Previňte ďalších 21 rokov k nepravdepodobnému víťazstvu drsného debutanta Jeana Robica, ktorý zaútočil na poslednej etape do Paríža, aby odsúdil nočného lídra Pierra Brambillu na 13-minútový posun na vrchol poradia.

Gnomish Robic – muž cherubín ako chrlič, ktorého anachronická záľuba v helmách mu vyniesla prezývku Old Leatherhead – vzdialil chorú Brambillu pri jedinom stúpaní toho dňa. Keď Robic sľúbil svojej novej manželke žltý dres ako svadobný dar, vybudoval alianciu (údajne prostredníctvom úplatku 100 000 frankov) s kolegom na úteku Édouardom Fachleitnerom (pastierom, ktorý každú noc telefonoval so svojím psom).

Krátky príbeh: Robic a Fachleitner obsadili dva najvyššie stupne na poslednom stupni víťazov, pričom Brambilla klesla na tretie miesto. Talian – uznávaný masochista, ktorý sa za trest udrel pumpou alebo vyprázdnil bidony – bol taký znechutený, že zakopal bicykel na dno svojej záhrady.

V čase písania tohto článku sa Tour 2016 ešte nestihlo vydať z Mont-Saint-Michel na úvodnú etapu. Možno to bude tesný súboj, ale vzhľadom na povahu toho, čo je teraz záverečnou fázou procesu do Paríža, je nepravdepodobné, že niekedy uvidíme ďalšie tak odvážne predstavenie ako Robicovo.

Na neskoršiu otázku kolegu André Brulého, prečo zakopal svoj bicykel, Brambilla zavtipkoval, že kolesá majú drevené ráfiky a chcel si vypestovať topole. „Rovnako dobre, že si nezasadil aj svoju fľašu s vodou,“odpovedal Brulé, „inak by si si vybudoval lekáreň.“

Teraz by som skončil ďalšou futbalovou analógiou – ale ako vieme, v krásnej hre nie je doping, však?