12 medailí vrátane 8 zlatých pre paralympijských cyklistov tímu GB

S pretekmi na trati na paralympiáde v Riu skončila Veľká Británia s najvyšším počtom medailí

2016-09-13

Dráhová cyklistika na paralympiáde v Riu sa ukázala byť ešte úspešnejšou ako na predchádzajúcich olympijských hrách pre tím GB, s celkovým počtom medailí 12 získaných medailí, vrátane 8 zlatých.

Preteky odštartovali 8. septembra stíhacími súťažami. Megan Giglia vyhrala zlato v stíhacích pretekoch žien C1-2-3 na 3000 m pred Sarah Storey a Crystal Lane získali zlato a striebro v prenasledovaní C5 na 3000 m a Steve Bate získal zlato v stíhacích pretekoch B mužov na 4000 m.

Deň druhý pozostával z viacerých individuálnych podujatí, pričom šprintérky Sophie Thornhillová a Jody Cundyová získali zlato v časovke B žien na 1000 m a v časovke mužov C4-5 na 1000 m. Louis Rolfe to potom podporil bronzom v časovke mužov C2 na 3000 m neskôr v priebehu dňa.

Kadeena Cox vytvorila nový svetový rekord v zisku zlata v časovke žien C4-5 na 500 m – tento výkon je ešte pozoruhodnejší, pretože víťazstvo prišlo necelých 24 hodín po tom, čo Coxová dobehla pre bronzovú medailu v r. atletické podujatie, šprint žien T38 na 100 m.

V posledný deň pretekov, 11. septembra, získal Neil Fachie striebro v časovke mužov na 1000 m, predtým Sophie Thornhillová pridala k svojmu kontu bronz v prenasledovaní jednotlivcov na 3000 m B a Lora Turnham získala zlato v prípade.

Posledným podujatím týždňa bol tímový šprint C1-5 mužov na 750 m. Víťazmi sa stal tím Veľkej Británie v zložení Louis Rolfe, Jon-Allan Butterworth a Jody Cundy, čím sa vytvoril nový svetový rekord 48,635 v procese.

2016-08-17

V pondelok začal Mark Cavendish druhý deň omnia kilom, v ktorom obsadil šieste miesto s časom 1:02,86. Svoje šance na pódium zvýšil neskorším tretím miestom v letmom kole. Napriek jeho maximálnemu úsiliu uniknúť z čela a získať jedno kolo počas bodovacej súťaže, najlepšie, čo dokázal, bolo štvrté miesto v množstve šprintérskych víťazstiev. Celkovo skončil druhý a získal striebro, svoju vôbec prvú olympijskú medailu.

Laura Trott súťažila v ženskom omniu a umiestnila sa na prvom mieste vo vyraďovacích pretekoch aj v stíhacích pretekoch jednotlivcov a získala druhé miesto aj v stieracích pretekoch. Celkovo si miesto na čele pódia vyslúžila druhou zlatou medailou na hrách v Riu. Teraz je najúspešnejšou britskou atlétkou so štyrmi zlatými medailami.

Jason Kenny, Trottov snúbenec, si tiež odniesol väčšiu olympijskú slávu. Krátko po Trottovom víťazstve na omniu sa Kenny vydal na trať, aby súťažil v mužskom keirine. Skončil na prvom mieste a v Riu získal už tretiu zlatú medailu. Teraz má šesť zlatých medailí, čím sa vyrovnal Sirovi Chrisovi Hoyovi. Kenny a Trott sa teraz môžu pochváliť 10 olympijskými medailami.

Rebecca James pridala k cieľu tímu GB celkovo 48 medailí v Riu tým, že získala striebro v šprinte žien, pričom Katy Marchant tesne zaostávala za ziskom bronzovej medaily.

Tím GB získal celkovo 12 olympijských medailí prostredníctvom cyklistiky. 11 na trati a Chris Froome získal bronz v cestnej časovke, čím sa tento rok stal pre cyklistov tímu GB najúspešnejším v zámorí.

2016-08-15

Prenasledovanie mužských tímov odštartovalo víkend ziskom ďalšej zlatej medaily a nového svetového rekordu v čase 3:50,26. Bola to tesná záležitosť, Austrálčan sa dostal do vedenia, no čoskoro klesol na troch mužov a na konci sa metronomická efektivita britského tímu vyplatila. Tím tvorili Sir Bradley Wiggins, Owain Doull, Ed Clancy a Steve Burke. Vďaka týmto pretekom získal Sir Bradley Wiggins svoju piatu zlatú medailu, čím sa stal najúspešnejším britským olympionikom v histórii s ôsmimi olympijskými medailami.

V sobotu si prenasledovanie ženských tímov udržalo zlatú slávu na ceste tým, že vytvorilo ďalší svetový rekord 4:10,23. Joanna Roswell, Laura Trott, Elinor Barker a Kate Archibald porazili americký tím o celé dve sekundy po tom, čo stroskotala americká taktika „rýchleho štartu“. Laura Trott sa tiež zapísala do histórie ako prvá britská olympionička, ktorá získala tri zlaté medaily.

Rebecca Jamesová debutovala na olympiáde počas ženského keirinu, čím získala svoju prvú striebornú olympijskú medailu v tomto procese, po tom, čo deň predtým vyhrala kvalifikáciu pre ženský šprint s ďalším olympijským rekordným časom 10,72 sekundy.

Nedeľa sa ukázala byť ďalším úspešným dňom pre britských atlétov, pretože Jason Kenny a Callum Skinner sa postavili proti sebe v celobritskom finále súťaže mužov v šprinte. Kenny dokázal, že je takticky aj fyzicky lepší ako Skinner a získal svoju piatu zlatú medailu. Iba Sir Chris Hoy vyhral viac zlatých medailí (zatiaľ - Kenny zajtra preteká na Keirine), takže ak by bol úspešný, nemôžeme si pomôcť, ale pýtame sa, či by sa mohol dostať na novoročný zoznam vyznamenaní.

V nedeľu sa začalo aj mužské omnium s Markom Cavendishom reprezentujúcim Team GB. V stieracích pretekoch skončil na šiestom mieste, po úniku 13 kôl do konca. V individuálnom prenasledovaní skončil druhý, len za Lasse Normanom Hansenom z Dánska, ktorý vytvoril nový olympijský rekord. Cavendishove vyraďovacie preteky nevyšli úplne podľa plánu, pretože pri zle načasovanom ponore dolu brehom uviazol v zápche, čo viedlo k výletu do modrého náteru „Côte d'Azur“a eliminácii len za 10 th miesto.

12/08/16

Tímový šprint

Štvrtkový večer sa ukázal ako zlatý pre tím GB na velodróme, pričom šprintéri mužských tímov získali prvé zlaté medaily na tratiach cyklistiky na hrách Veľkej Británie. Napriek tomu, že sa Veľká Británia nepovažuje za favorita kvôli menej než veľkolepým výkonom na predchádzajúcich majstrovstvách sveta, nezastavilo to, aby porazila súčasných majstrov sveta Nový Zéland s novým olympijským rekordom 42,440 sekúnd.

Tím zložený z Jasona Kennyho, Phillipa Hindesa a Calluma Skinnera priviezol v Riu 2016 pre tím GB už štvrté zlato, čím sa celkový súčet zvýšil na 15 medailí. Pre Jasona Kennyho to bola tiež štvrtá zlatá olympijská medaila, čím sa stal jedným z najviac dekorovaných britských olympionikov všetkých čias po takých ako Sir Steve Redgrave a Chris Hoy.

Skinner mal na neho veľký tlak, aby obsadil tretie miesto, ktoré šesťnásobnému olympijskému víťazovi Chrisovi Hoyovi zostalo v prenasledovacom tíme. „Nebola to ľahká cesta,“povedal. „Takže prísť sem a stať sa olympijským víťazom je neuveriteľné. Pracovali sme tak tvrdo a ukazuje sa, že sa to vypláca.'

Prenasledovanie tímu

Predtým však úspech na velodróme začal tým, že ženský tím vytvoril svetový rekord počas svojej kvalifikačnej jazdy. Tím sa umiestnil na siedmom mieste z deviatich tímov a podarilo sa mu znížiť o štyri desatiny sekundy z predchádzajúceho rekordného času 4:13,683, ktorý stanovila Austrália v roku 2015. Teraz sa v druhom kole stretne s Kanadou o postup do finále.

Prenasledovanie mužského tímu tiež zabehlo najrýchlejší čas vo svojej kvalifikačnej jazde a skončilo len o tri desatiny mimo svojho vlastného svetového rekordu. Sir Bradley Wiggins, Ed Clancy, Owain Doull a Steven Burke zajazdili čas 3:51,943, takmer tri a pol sekundy pred Dánskom, ktorý sa kvalifikoval ako druhý. Teraz budú v piatok pretekať na Novom Zélande v semifinále.

Cestné preteky – 8. 8. 2016

Víkendové cestné preteky v Riu s cestou, ktorá bola zničená kvôli nebezpečným zjazdom, spôsobili toľko kontroverzií, že UCI bola nútená skočiť na svoju obranu.

237,5 km dlhá trasa výrazne ovplyvnila tím GB v pretekoch mužov. Očakávalo sa, že Thomas podporí Frooma, no po neskorom odchode z útoku to bol Geraint Thomas, ktorý tlačil dopredu na medailu. Žiaľ, havaroval pri prudkom zjazde z Vista Chinesa a napriek tomu, že sa vrátil a preteky dokončil, pre tím GB neboli žiadne medaily. Thomas skončil na 11. mieste, za ním nasledoval Froome na 12. mieste. Yates skončil na 15. mieste. Ian Stannard a Steve Cummings preteky nedokončili po tom, čo obaja predviedli statočné zákruty na čele, aby znížili pelotón v počiatočných fázach.

Keďže v ženských pretekoch súťažili iba tri cyklistky tímu GB, jasný dôraz bol kladený na Armitsteada ako vedúceho tímu. Po skorej dráme s prepichnutou pneumatikou na 10 km, ktorá viedla k výmene bicykla, sa dostala na čelo pelotónu.

Emma Pooley viedla pelotón v stúpaní a skončila na 58. mieste – jedno miesto za svojou tímovou kolegyňou Nikki Harrisovou. Armitstead skončila na piatom mieste, keď v druhej polovici stúpania vypadla, čím ukončila svoj týždeň nepokojov sklamaním. Očakávalo sa, že privezie olympijskú medailu a počas nedeľných pretekov bola obľúbenou na stupňoch víťazov. Ona sama tvrdí, že suspendácia z britského antidopingu neovplyvnila jej myslenie počas pretekov a že „jednoducho nemohla stúpať dostatočne rýchlo“.