Dráhová cyklistika prechádza zmenami v UCI

UCI robí zmeny v 8 disciplínach dráhovej cyklistiky s cieľom zlepšiť zážitok pre divákov

UCI dnes oznámila, že dôjde k prepracovaniu dráhovej cyklistiky so zmenami v pravidlách 8 disciplín dráhovej cyklistiky v rámci individuálnych, tímových, šprintových a vytrvalostných podujatí.

Zmeny boli dokončené na stretnutí UCI Management Comittee, ktoré sa konalo na Majstrovstvách sveta v Dauhe, ale prišli ako výsledok konzultácií, ktoré prebiehali počas celého roka 2016. Konkrétne boli Svetové poháre v dráhovej cyklistike a Majstrovstvá sveta v dráhovej cyklistike cielené, s hlavnými cieľmi zmien „zlepšiť súťažný príbeh a vytvoriť ešte divácky priaznivejšie preteky.'

Madison bude po prvý raz organizovať ženské podujatie, ktoré pobeží spolu s mužmi – krok, ktorý prináša rodovú rovnosť do súčasného formátu pretekov na dráhe – a tiež zaznamená zmeny v bodovom systéme, aby bol viac podobný bodovacie preteky. Získané kolo sa teraz bude rovnať 20 bodom a na čiare budú body každých desať kôl, ako aj dvojnásobok ponúkaných bodov v záverečnom šprinte, aby boli preteky otvorené až do posledného.

Omnium vidí pomerne zásadné zmeny, všetky šprintérske podujatia sú teraz vyradené z programu, aby zostali len preteky v skrečovaní, tempe [podobné bodovacím pretekom], eliminácii a bodovacích pretekoch. Súťaž môže byť takto zhustená do jedného dňa a zjavne robí celé spektrum podujatí na trati vyváženejším medzi vytrvalosťou a šprintom.

Podujatie v šprinte fakticky preskočilo jedno kolo, pričom najrýchlejší jazdci v kvalifikácii postúpili priamo do 1/8 finále, a nie do 1/16 kola. Do kvalifikácie bude teraz pripustených aj 28 jazdcov namiesto 24.

Pravidlá keirinu o predbiehaní na derny boli objasnené (pravdepodobne po tom, čo bolo olympijské finále v Madisone trikrát nútené reštartovať kvôli predbiehaniu jazdcov). Dĺžka šprintu, keď sa derny stiahla, bola zvýšená na tri kolá, aby boli preteky taktickejšie.

Časovky na kilogram a 500 m sa teraz budú konať vo formáte podobnom prenasledovaniu, pričom dvaja jazdci na opačných stranách trate sa naháňajú, aby stanovili čas. Finále sa preto bude konať v ten istý deň.

V tímovom prenasledovaní budú počas kvalifikácie na trati dva tímy v snahe skomprimovať podujatie. 5. a 6. a 7. a 8. finále bude vyradené.

Nakoniec bolo do tímového šprintu pridané prvé kolo, čím sa formát zosúladil s tímovým prenasledovaním, a preto dúfame, že bude pre divákov zrozumiteľnejší.