Galéria: Útočenie na fanúšikov pretekov a mávania vlajkami na Tour d'Azerbaidjan 2017

Obsah:

Fotky z týždňa v Azerbajdžane, kde davy ľudí – hoci nie veľké – zahanbili ďalšie nové rasy

Tour d'Azerbaidjan 2017 bola iba šiestym ročníkom pretekov, ktoré sú súčasťou snahy ropného štátu o diverzifikáciu ekonomiky a kultúrnej ponuky krajiny. Napriek tomu, že preteky sú relatívne nové, na štarte a konci každej etapy boli nadšení diváci, ktorí sa zhromaždili, aby sledovali jazdcov a videli, o čom je ten rozruch; väčšina z nich máva vlajkami doručenými a vyzbieranými hromadne každý deň.

Samotné preteky boli agresívne, vzrušujúce a oveľa otvorenejšie ako metronomickejšie a kontrolovanejšie preteky, ktoré dnes často vidíme na WorldTour.

Po preskúmaní veľkej časti severu bývalého sovietskeho štátu sa trasa odváži smerom ku gruzínskym aj ruským hraniciam a potom sa vráti späť do hlavného mesta Baku, kde začala, do poslednej etapy na častiach pretekárskeho okruhu Formuly 1.

Tour d'Azerbaidjan 2017

Miestni, aj keď možno niekedy viac zmätení masou mužov na pretekárskych bicykloch, než že by chceli vidieť nejaké preteky, sa zhromaždili pri cestách v mestách a dedinách a priateľsky privítali kočujúci cirkus.

Vidieť ľudí vonku na ceste, hoci nie v takom rozsahu ako Tour de Yorkshire alebo iné preteky v Belgicku, bolo ostrou pripomienkou nezáujmu o preteky južne odtiaľto na Strednom východe.

Na rozdiel od prázdnych ciest, ktoré sme videli na majstrovstvách sveta v Dauhe, davy ľudí – bez ohľadu na ich motiváciu a ktokoľvek im dodal vlajky – boli vítaným znakom potenciálu rastu v cyklistike v Azerbajdžane.

'Nie je to ako v Katare. Je tu naozaj pár ľudí, “povedal Johan Vansummeren pred záverečnou etapou. Vansummeren bol prítomný na pretekoch a skúmal možnosť pripojiť sa k zamestnancom Cyklistického projektu Synergy Baku.

Tour d'Azerbaidjan 2017 sa pre hostiteľskú krajinu skončila dobre, pretože adoptovaný syn Kirill Pozdnyakov z Cyklistického projektu Synergy Baku vyhral druhú etapu a svoju časovú výhodu si dotiahol až k celkovému víťazstvu.