Giro d'Italia 2017: Tom Dumoulin porazil Quintanu vo finále TT a vyhral Giro d'Italia o 31 sekúnd

Jazdec tímu Sunweb sa stáva prvým holandským víťazom Gira

V poslednej etape 100-kyth Giro d'Italia predviedol Tom Dumoulin (tím Sunweb) svoju životnú časovku, z ktorej ukoristil preteky Nairo Quintana (Movistar). Takmer od prvého otočenia pedálu na 29,3 km dlhej časovke sa Dumoulin vzdialil svojim súperom, aby natiahol čas, ktorý stratil v predchádzajúcich etapách.

Potreboval dohnať 53 sekúnd a nakoniec skončil 1 m 24 s pred Quintanom, ktorému sa podarilo udržať sa na druhom mieste, pričom tretí skončil Talian Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida).

Ukázalo sa to ako perfektný koniec pretekov, ktoré mali počas troch týždňov drámu, hrdinstvá a kontroverzie.

Posledný víťazný rozdiel len 31 sekúnd bol dôkazom toho, ako tesný bol boj a len málo ľudí bude mať pocit, že Dumoulinovo víťazstvo nebolo úplne zaslúžené.

Ako dopadla 21. etapa Giro d'Italia

V predvečer poslednej etapy si organizátori 2017 Giro d’Italia museli mädliť ruky nad tým, ako dobre sa preteky vyvinuli, čo vyvrcholilo týmto vzrušujúcim rozuzlením.

Keď sa jazdci zoradili na štartovaciu rampu, stále nebolo isté, ako dopadne tohtoročné Giro.

Len pred pár dňami vyzeral Dumoulin tímu Sunweb ako istý víťaz.

Po 15. etape mal náskok 2 m 51 s nad svojim najbližším súperom a potreboval len zostať blízko hlavných konkurentov v horách a nestratiť príliš veľa času a vo finálnom čase by spečatil ľahké víťazstvo -skúška – 29,3 km zjazd z Monzy do Milána.

Pár drahých chýb v posledných etapách pretekov však znamenal, že prišiel o ružový dres a do časovky išiel na štvrtom mieste na GC, s 53 sekundovým náskokom na nového lídra pretekov Quintanu.

Pred ním boli aj Nibali, ktorý mal na Quintanu stratu 39 sekúnd, a Thibaut Pinot z FDJ so 43 sekundami.

Dumoulin patril medzi favoritov na víťazstvo v etape vďaka svojim vynikajúcim schopnostiam v časovke v porovnaní so svojimi súpermi, ale nebolo isté, či dokáže získať späť 53 sekúnd na pomerne krátku vzdialenosť, najmä keď vyzeral fyzicky vyčerpaný v predchádzajúcich niekoľkých fázach.

Pred začiatkom 21. etapyst bolo ťažké predpovedať, kto bude na konci na pódiu a na akej pozícii.

Rovnako aj v súťaži mladých jazdcov mal Adam Yates (Orica-Scott) 28-sekundový náskok v časovke, no v pätách mu bol Bob Jungels (Quick-Step Floors), jeden najlepších časovkárov v pelotóne, takže prípadný víťaz bieleho dresu bol neistý ako ružový.

Na začiatku etapy zajazdil najlepší čas Holanďan Jos van Emden (LottoNL-Jumbo) za 33m08s. Keď favoriti vyrazili, Dumoulin sa rýchlo etabloval ako najlepší muž s časom.

Pri prvom kontrolnom bode už nazbieral značný čas na každého z troch mužov pred ním na GC.

Medzitým sa Jungels vrátil domov v čase 34m02s, celých 94 sekúnd pred Yatesom, aby zložil biely dres z britského jazdca.

Dumoulin nedokázal vyhrať etapu. Jeho čas 33 m 23 s stačil na to, aby bol druhý za Van Emdenom, ale čo je dôležitejšie, bol to 1 m 27 s pred Pinotom, 54 s pred Nibalim a 1 m 24 s pred Quintanom.

Na konci jedného z najvzrušujúcejších giros v nedávnej pamäti vyhral Dumoulin 100th ročník pretekov s náskokom iba 31 sekúnd, čím sa stal jediným Holanďan vyhrá najväčšie preteky Talianska.

Quintana sa dokázala udržať na druhom mieste na stupni víťazov, pričom Nibali bol na treťom mieste.

Aj na poslednom stupni víťazov si Mikel Landa z tímu Sky prevzal dres kráľa hôr a bodovaný dres získal Fernando Gaviria z Quick-Step Floors a tímovú cenu si prevzal aj Quick-Step Floors.