Pozrite si: Fabian Cancellara rozpráva Giro d'Italia

Cyklista sa stretol so Spartakom, aby prediskutoval, prečo je Giro také výnimočné

101. ročník Giro d'Italia sa začína už tento piatok v izraelskom meste Jeruzalem. Preteky sa začnú krátkou individuálnou časovkou na 9,7 km v kľukatých a zatáčajúcich sa uliciach mesta, pričom víťaz dňa prevezme prvý ružový dres pretekov.

Tento víkend Cyklista zastihol muža, ktorý vie niečo o víťazstve v úvodnej etape pretekov Grand Tour, Fabiana Cancellara.

'Spartacus' vyhral celkovo šesť úvodných časoviek Grand Tour, pričom si pri viacerých príležitostiach vybojoval žltý dres lídra na Tour de France a červený dres na Vuelte a Espane. V niektorých bodoch svojej kariéry bol jednoducho nezastaviteľný s časom.

Ružový dres lídra na Giro d'Italia bol však jednou z najvýraznejších absencií bohatých palmares švajčiarskeho jazdca, čo je pre polovičného Taliana obzvlášť znepokojujúca štatistika.

Vzhľadom na svoje sústredenie na víťazstvo na jarných klasikách v marci a apríli Cancellara pretekal na Giro iba trikrát vo svojej kariére - 2007, 2009 a 2016 - pred cieľom zakaždým odstúpil.

Len pri poslednej príležitosti v roku 2016 sa preteky začali ITT a napriek tomu, že bol špecificky zacielený na ružovú, Cancellara dokázal zvládnuť iba ôsme, 14-sekundové straty víťaza Toma Dumoulina.

Bez ohľadu na to Cancellara odišiel do dôchodku ako jeden z najlepších časovkárov všetkých čias, čo z neho robí celkom dobrého rozhodcu o tom, kto vystúpi tento piatok, a pre neho je len jeden muž, ktorý stojí za to sledovať.

„Určite, ak bude Rohan Dennis pretekať v prológu, vyhrá,“povedal Cancellara. 'Nemyslím si, že ho niekto bude môcť poraziť.

'Nie je to však ďalší Fabian Cancellara. Je len jeden Fabian Cancellara.'

Okrem jazdy s časom nám Cancellara povedal aj to, prečo sú Giro také špeciálne preteky, prečo sú také náročné a aké sú krásy cyklistiky v Taliansku.

Fabian Cancellara jazdil na Up and Down Wiggle Sportive, aby propagoval novú strečovú bundu Gore C7 shakredry – pridajte sa k nemu na wiggle.co.uk.