Kto bol najlepším jazdcom sezóny 2019?

Od klasík po Grand Tours, Cyclist hodnotí najlepších mužských jazdcov roku 2019

Kto bol najlepší mužský cestný jazdec sezóny 2019? Je to otázka subjektívna aj objektívna. Objektívne to môže byť jazdec, ktorý vyhral najviac pretekov alebo jazdec, ktorý vyhral najväčšie preteky. Subjektívne to môže byť jednotlivec, ktorý nám dal tie najpamätnejšie momenty.

Vráťme sa k tomu, že existuje veľa jazdcov, ktorí spadajú do oboch kategórií a podľa nás je sedem výnimočných uchádzačov: Julian Alaphilippe, Primoz Roglic, Jakob Fuglsang, Egan Bernal, Mathieu van der Poel, Remco Evenepoel a Tadej Pogacar.

Všetci títo jazdci kombinovali objektívny a subjektívny prístup a dosiahli veľké víťazstvá nezabudnuteľným spôsobom. Stojí za zmienku, že niektorí z tých, ktorí sa tiež môžu cítiť ťažko vynechaní.

Dylan Groenewegen z Jumbo-Visma má v tejto sezóne viac víťazstiev ako ktorýkoľvek iný jazdec (15), Caleb Ewan z Lotto-Soudal vyhral etapy na Tour de France a Giro d'Italia, zatiaľ čo Sam Bennett dokázal 13 víťazstiev napriek tomu, že bol v spor s jeho tímom Bora-Hansgrohe po väčšinu roka.

Richard Carapaz sa stal prvým Ekvádorčanom, ktorý vyhral Giro d'Italia, Alejandro Valverde bol jeho zvyčajným vysoko konzistentným ja a Philippe Gilbert vyhral Paríž-Roubaix, čím si pripísal štvrtý z piatich monumentov vo svojej kariére.

Obyčajne by bolo pozoruhodné mať sezónu ako ktorákoľvek z vyššie uvedených, no také boli výkony tých najlepších a kontext, v ktorom boli dosiahnuté, len víťazstvo v Queen of the Classics v roku 2019 nestačilo.

Tento rok, aby ste boli najlepším jazdcom sezóny, ste museli urobiť trochu viac.

Popredné miesta

Obrázok
Obrázok

Ponorte sa späť do vašich spomienok na profesionálnu cyklistiku na rok 2019. V titulkoch skutočne dominujú tri mená – Julian Alaphilippe, Egan Bernal a Primoz Roglic.

Celkovo 30 víťazstiev medzi nimi, dve Grand Tour, jeden Monument, päť jednotýždňových etapových pretekov WorldTour, päť ďalších jednodňových klasík, 32 dní prvenstvo na Grand Tours.

Roglic odjazdil v tejto sezóne päť etapových pretekov (Vuelta a Espana, Giro d’Italia, UAE Tour, Tirreno-Adriatico Tour de Romandie). Štyri z nich vyhral a na Gire skončil tretí. V štyroch z týchto piatich pretekov získal aspoň jedno etapové víťazstvo.

Potom, keď pridal perfektne sladkú čerešničku na vrchol svojej sezóny, Slovinec pretekal na talianskych jesenných klasikách, kde vyhral Giro dell’Emilia a Tre Valli Varesine.

Nie je to zlé pre jazdca, ktorý je v tomto športe stále taký nový, že je v zákone zakotvené, že všetci komentátori a autori musia pred jeho menom uvádzať „bývalý skokan na lyžiach“.

Egan Bernal má len 22 rokov a už vyhral Tour de France. Chlapec, ktorý sa narodil v tom istom roku, New Labor Tonyho Blaira sľúbil „veci môžu byť len lepšie“, už vyhral najväčšie preteky v profesionálnej cyklistike.

Bola to zvláštna Tour de France, kde bol posledný týždeň rozhodovania o pretekoch zmarený eminentnou hrozbou klimatických zmien, no nikdy nebolo pochýb o tom, kto je najsilnejším jazdcom v pretekoch.

Keby sa Tour dotiahlo do úplného konca, je pravdepodobné, že náskok Bernala na víťazstvo v Paríži by bol väčší ako 1 minúta a 11 sekúnd na tímového kolegu Gerainta Thomasa.

Za zmienku tiež stojí, že Bernal sa stal vôbec prvým kolumbijským šampiónom Tour. Vedeli sme, že sa to nakoniec stane, ale nemôžete poprieť veľkosť takéhoto úspechu. Kolumbia je národ posadnutý cyklistikou, Bernal vyhral najväčšie preteky tohto športu, Bernal je teraz národnou ikonou. A to všetko ešte vo veku 22 rokov.

Obrázok
Obrázok

Keď urobíte krok späť a pozriete sa na to, Alaphilippe mal lepšiu sezónu ako Bernal aj Roglic.

Vyhral Miláno-San Remo, monument, ktorému by jeho schopnosti nemali vyhovovať. Vyhral Strade Bianche a Fleche Wallonne, dva preteky, ktoré vyhral v cvale. Potom vyhral aspoň jednu etapu na Kolumbii 2.1, Vuelta San Juan, Itzulia Baskicko, Tirreno-Adriatico a Criterium du Dauphine.

Ale čo je najdôležitejšie, 27-ročný pretekár jazdil na tohtoročnej Tour s takou záhadnou rýchlosťou, že dal celému francúzskemu národu na domácej Grand Tour nádej, akú nemal takmer štyri desaťročia.

Alaphilippe jazdil 14 dní v žltom a naberal na sile a dôvere v každom meste, ktoré prešiel. Každým dňom, keď obhajoval dres, tým viac ľudí začalo veriť, že by to mohol skutočne urobiť.

Nakoniec mu chýbali tri dni, ale povaha, v ktorej denno-denne bojoval, s nekompromisnou chvastounstvom a šarmom vytvorila národnú lásku v pretekoch, ktoré volali po novom protagonistovi, aby sa dostal pozadu.

Nové dieťa v bloku

Mathieu van der Poel v tejto sezóne pretekal iba 43 dní na ceste, čo je polovičný počet ako väčšina jeho súperov, no napriek tomu spôsobil v roku 2019 veľké zemetrasenie.

Mrmlanie o tom, aký dobrý by bol Van der Poel na ceste, sa ozývalo už niekoľko rokov, ale toto bola naša prvá príležitosť vidieť, čo skutočne dokáže, a, chlapče, nesklamal.

Podiel Holanďana bol tesne pod 25 %. V rámci toho boli jednodňové preteky WorldTour, týždňové etapové preteky a dokonca aj šprint párkov. Amstel Gold, Brabantse Pijl, Dwars door Vlaanderen a Tour of Britain už nabehli do jeho dlaní a ešte sa ani naplno neodhodlal k jazde na ceste.

Obrázok
Obrázok

Ešte pôsobivejšie ako tieto víťazstvá bola povaha, v ktorej pretekal.

V Van der Poelovom prístupe bola osviežujúca naivita. Ktorý iný jazdec by na svojej vôbec prvej prehliadke Tour of Flanders narazil do kvetináča, vyzeral by, že ho opustí, sadne späť na bicykel, 60 km sám prenasleduje a potom, čo sa mu vráti, hneď zaútočí na vedúcu skupinu?

A ako často by ste videli jazdca ísť tak ďaleko do červených čísel za víťazstvom, vybuchli by tak katastrofálne ako Van der Poel na majstrovstvách sveta. Bol to čin, o ktorom si myslíte, že si Van der Poel skutočne zaslúžil obdiv tých, ktorí ho sledovali, príbuznosť s jeho často nadľudskou osobnosťou.

Van der Poel tiež dosiahol jediné najpôsobivejšie víťazstvo v roku 2019, keď sám stiahol minútový náskok na Alaphilippea a Jakoba Fuglsanga na viac ako 10 km, spustil šprint na 400 m a v apríli vyhral Amstel Gold Race.

Ten, na ktorý ste možno zabudli

Obrázok
Obrázok

Fuglsangov rok ste mohli zabudnúť na to, že až do júla bol veterán na ceste k sezóne svojej kariéry.

V júli bol jedným z favoritov na Tour, taká bola vlna úspechov, na ktorej jazdil, ale nakoniec bol Fuglsang po havárii DNF. Vďaka tomu ľudia zabudli na to, aký všadeprítomný bol Dán počas celej jari.

Pódiá na Strade Bianche, Amstel Gold a Fleche Wallonne nakoniec viedli k pôsobivému samostatnému víťazstvu v Liege-Bastogne-Liege. Tretí na Tirreno-Adriatico a štvrtý na Baskicku Itzulia a nakoniec získal víťazstvo na Criterium du Dauphine.

Začiatok sezóny bol svedkom neprehliadnuteľnej drámy medzi Fuglsangom a Alaphilippom, keď sa zdalo, že si pár každý týždeň ide po krku a obaja získavajú rovnaký podiel na koristi. Fuglsangov rok 2019 nebude taký, na ktorý by ste mali zabudnúť.

The Young Guns

Obrázok
Obrázok

Poslední dvaja jazdci, ktorí by mohli oceniť jazdca sezóny, sú Remco Evenepoel a Tadej Pogacar.

Obaja sú profesionáli z prvého ročníka, jeden je ešte tínedžer, druhý vyhral preteky v USA napriek tomu, že legálne nemôže piť šampanské, ktoré dostal na pódiu. Obe sú budúcnosťou aj súčasnosťou tohto športu.

Slovinský Pogacar vtrhol na scénu v máji, keď vyhral Tour of California. V septembri vyhral tri etapy na Vuelte a Espana a na prvý pokus skončil na pódiu Grand Tour.

Pogacar vyhrá Grand Tour, ak bude pokračovať v tomto napredovaní a mohlo by to byť veľmi dobre budúci rok. Neuveriteľné vzhľadom na to, že má len 21 rokov, ale teraz sa to zdá byť normou.

A čo sa týka Evenepoel. Čo si robil, keď si mal 19 rokov? Pretože môžem zaručiť, že to nebolo víťazstvo v časovke majstrovstiev Európy, Classica San Sebastien a Tour of Belgium v priebehu dvoch mesiacov počas vašej prvej sezóny ako profesionálneho cyklistu.

A stavím sa, že ani ty si neskončil druhý na majstrovstvách sveta v časovke. Je ľahké zabudnúť, že to, čo Evenepoel práve robí, je fenomenálne v dôsledku toho, ako prirodzene to vyzerá pre generačný talent.

Pre Evenepoel aj Pogacar skutočne neexistujú žiadne limity, ako ďaleko môžu zájsť a rok 2019 bol len začiatok.