Julian Alaphilippe vyhráva mužskú súťaž Strade Bianche 2019 vo vzrušujúcom finále

Obsah:

Deceuninck-QuickStep pokračujú vo svojej dominancii na 2019 Classics

Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep) vyhral v roku 2019 Strade Bianche po prenasledovaní posledného priekopového útoku od Jakoba Fuglsanga (Astana) tesne pred vrcholom stúpania do centra Sieny. Keď sa cesta vyrovnala, Francúz obišiel Dána a pokračoval v víťazstve.

Vzadu, po statočnom úsilí premostiť vedúcu dvojicu, Wout van Aert (Jumbo-Visma) prešiel cez čiaru na tretie miesto, pričom vynaložil všetku svoju energiu pred posledným stúpaním.

Krmička a prach: 2019 Strade Bianche

Strade Bianche 2019 sa začína a končí v Siene a vydalo sa na 184 km dlhú jazdu cez úžasné kopce Toskánska.

V rámci tejto dĺžky je 11 úsekov ciest s bielym štrkom, ktoré dávajú pretekom názov. Na rozdiel od minulého roku, keď sa zo štrku v dôsledku nepriaznivého počasia stalo bahno, tento rok to bola teplá a prašná záležitosť, keď jazdci utekali späť do Sieny.

11 úsekov štrkovej cesty tvorí 60,6 km pretekov, pričom úseky trvajú od 800 m až po náročnejšie vzdialenosti 11,5 km a 11,9 km.

Napriek svojmu mladému veku, ktorý začal v roku 2007, sa Strade Bianche prebojoval do srdca širšej kategórie pretekov, ktoré poznáme ako Classics.

Podobne ako na dláždených cestách na prestížnejších pretekoch vo Flámsku a jeho okolí, aj štrkové sektory videli preteky rozdelené do malých skupín, pretože sila, taktika a ovládanie bicykla zohrali svoju úlohu pri oddeľovaní jazdcov.

Skoršie v ten deň vyhrala Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) preteky žien, keď išla sólo v poslednom štrkovom sektore a zostala voľná až do cieľa.

To, čo by sa ukázalo ako konečné pódium - Fuglsang, Alaphilippe a Van Aert - pokračovali a do konca pretekov zostávalo približne 20 km, víťazstvo je takmer v ich očiach.

Napriek svojmu minuloročnému umiestneniu na stupňoch víťazov bol Van Aert čoskoro na konci vedúcej skupiny a ocitol sa v krajine nikoho, zmietaný medzi lídrami a pretekármi.

V poslednom štrkovom sektore do konca pretekov zostávalo 13 km. Van Aert zaostal za vedúcou dvojicou 29 sekúnd, no pred skupinou za ním držal celú minútu. Pódium – alebo aspoň jeho prvé dva kroky – ako také vyzeralo, že by to mohla byť prehra.

Fuglsang a Alaphilippe pokračovali v spoločnej jazde, keď bola posledná štrková cesta dňa za nimi, zatiaľ čo Van Aert bojoval na bicykli, aby ich dostal späť, a skupina za ním vyzerala, že to opustila príliš neskoro vyťažte zo dňa čokoľvek.

Čím bližšie bol Belgičan k tým pred ním, tým ho získavala aj skupina za ním. Fuglsang bol prvý, kto vykopal, neúspešne sa pokúšal dostať preč z Alaphilippe, do cieľa zostávalo 5,5 km.

Francúz a Dán sa potom vrátili k svojej predchádzajúcej aliancii a obaja sa vystriedali vpredu, aj keď sa pri každom prechode trochu pozreli.

Pri zostupe do úpätia posledného stúpania bol Van Aert položený nízko na hornej trubke a snažil sa dostať späť do kontaktu pred cieľom na vrchole.

Keď okolo nich prešlo neutrálne služobné auto, vedúca dvojica vedela, že sa na nich valí Van Aert. Zakaždým, keď sa jazdci Astany a QuickStepu na seba pozreli, muž Jumbo-Visma ich výhodu ešte o niečo viac odštipoval, až kým ho nezachytil a prešiel s 1,1 km do cieľa.

Alaphilippe nebol pripravený vidieť, ako mu víťazstvo odišlo, a tak sa premostil s Fuglsangom na volante, aby sa opäť dostal do vedúceho tria.

Po strmých svahoch smerom k cieľovej čiare by bol Alaphilippe najobľúbenejší u väčšiny ľudí. Fuglsand sa ocitol zaškatuľkovaný, ale vyčerpaný Van Aert otvoril dvere a Dán bol čoskoro preč v stúpaní, ale s Alaphilippom v horúcom prenasledovaní.