Vuelta a Espana 2019: Mikel Iturria unikol úniku a získal sólové víťazstvo v 11. etape; Jazdci GC prichádzajú o 18 minút neskôr

Keď víťaz etapy prekročil čiaru, skupina GC mala do cieľa ešte viac ako 12 km

Mikel Iturria (Euskadi-Murias) získal najväčšie víťazstvo vo svojej kariére po tom, čo sa sólo prebojoval k víťazstvu z dennej odlúčenej skupiny na 11. etape 2019 Vuelta a Espana.

Ako sa zvyšky úniku valili cez čiaru, urobili to s približne 15-minútovým odstupom na pelotón, ktorý si užíval pohodový deň pred nadchádzajúcimi horskými etapami.

Medzera medzi jazdcami GC a ich tímami sa prehĺbila a skupina prekročila čiaru 18:36 za víťazom etapy. Červený dres a jeho súperi, ktorí si mysleli, že by mohli ušetriť trochu času tým, že budú robiť regeneráciu na ceste a nie na valcoch, brali posledných pár kilometrov veľmi ľahko.

S nadchádzajúcimi horami, kto ich môže skutočne viniť.

Vždy jeden deň na prestávku

Po včerajšej potenciálne všeobecnej klasifikácii, ktorá definovala ITT, bude dnešok vždy trochu prechodný pre jazdcov s nádejou na celkové víťazstvo, pričom parkúr 11. etapy vyzerá vždy priaznivo pre jazdcov v úniku.

180 km dlhá etapa zo Saint Palais do Urdax-Dantxarinea priviedla jazdcov z Francúzska, hoci z francúzskeho Baskicka, do Euskadi, autonómnej baskickej komunity v severnom Španielsku.

Naprieč touto vzdialenosťou zvládli tri kategorizované stúpania, pričom 2. Cat Col d’Ispeguy bol vložený medzi dve 3. Cat stúpania na Col d’Osquich a Col de Oxtondo. Žiadne odhady, kto z nich leží v baskických hraniciach.

Úhľadne sa postupovalo podľa scenára, útok za útokom bol spustený hneď od začiatku, pričom po úvodnom úniku nenasledovala jedna, ale dve naháňajúce sa skupiny pred hlavným pelotónom.

Po približne 40 km sa preteky ustálili v rytme, keďže 14 jazdcov vytvorilo jasnú odlúčenú skupinu dňa a vytvorili si náskok, ktorý sa pohyboval medzi šiestimi a siedmimi minútami na ostatných jazdcov.

V ich strede sa nenašiel nikto, kto by dokázal vyzvať konkurentov z GC, pričom najlepšie umiestnený jazdec Ben O'Connor (Dimension Data) začal deň na 36. mieste, o 37:08 menej ako vedúci pretekov Primoz Roglic (Jumbo- Visma).

Odtiaľ sa zmenilo len málo, keď sa pódium valilo juhozápadným Francúzskom. Medzera naďalej kolísala v podobnom rozsahu ako predtým a v čase, keď 14 jazdcov zasiahlo Col d’Osquich, bolo 7:07.

4,9 km stúpanie s priemerom 6,1 % neprinieslo žiadne prekvapenie a súčasný držiteľ dresu KOM Angel Madrazo (Burgos-BH) získal maximálne tri body pred O'Connorom a Gorkom Izagirre z Astany.

V čase, keď sa pelotón popasoval so stúpaním, medzera na prestávku sa dramaticky zvýšila na viac ako deväť minút, pričom Jumbo-Visma pohodlne ovládal skupinu nositeľa červeného dresu.

Keď 14 jazdcov v úniku dosiahlo ďalšie kategorizované stúpanie, 7,2 km dlhý Col d’Ispeguy s priemerom 7,1 %, táto výhoda sa ďalej zvýšila na 10 minút.

Po niekoľkých neúspešných útokoch na horu z Izagirre sa mu podarilo odviesť kolegu baskického jazdca Alexa Aranburu (Caja Rural-Seguros RGA) od zvyšku skupiny.

Odtiaľ to začalo byť v prednej časti pretekov mierne hektické, jazdci útočili a potom ich znova púšťali opakovaným spôsobom, čo zaváňalo nedostatočnou organizáciou.

Zostávajúcich 16 km sa Mikel Iturria (Euskadi-Murias) ocitol sám na čele so stratou niečo viac ako 45 sekúnd na skupinu 11 pretekárov, ktorá sa sama pomaly rozpadala a nakoniec sa z nej stalo iba päť.

Približne 7 km od cieľa získal Iturria vďaka svojej pozícii maximálny počet bodov v šprinte, pričom zvyšné body tiež nesporne vyhral.

Keď dosiahol hranicu 3 km, piati prenasledovatelia stále nedokázali efektívne spolupracovať, pričom medzera bola deväť sekúnd.