Zhrnutie národných majstrovstiev: Kto vyhral tento víkend?

Úplný prehľad národných šampiónov korunovaných cez víkend

Bol to zvláštny rok. Sezóna 2020 sa naďalej nepodobá žiadnej inej pred ňou, pričom Covid-19 skrútil kalendár do skutočne bezprecedentnej podoby.

Veľa pretekov bolo zrušených a mnohé boli preložené, ale jedna vec, ktorá bola aspoň zachovaná, bolo beh niektorých národných majstrovstiev víkend pred Tour de France.

Zdôrazňujeme frázu „niektoré“, pretože mnohé majstrovstvá boli veľkoobchodne zrušené, pričom najvýraznejšie boli britské, zatiaľ čo iné, ako napríklad v Írsku, sa uskutočnia koncom roka. Jeden alebo dva sa skutočne uskutočnili v pôvodných termínoch – vrátane slovinského šampionátu 22. júna, čo z neho urobilo oficiálne prvé profesionálne preteky, ktoré sa po prestávke sezóny uskutočnia.

Bez ohľadu na to sa cez víkend vyhralo veľa dresov a tu je prehľad toho, kto ich získal.

Národné majstrovstvá 2020: Súhrn

Najviac sa hovorilo o pretekoch počas víkendu pravdepodobne o cestných pretekoch elitných mužov vo Francúzsku. Vystupoval v ňom najformovanejší šprintér na svete Arnaud Demare, jeho sprievod približne 150 tímových kolegov z Groupama-FDJ, Julian Alaphilippe z Deceuninck-QuickStep, niektorí jazdci AG2R La Mondiale a Cofidis. A francúzska armáda.

V iskrivom finále dokázal Demare odolať útokom Alaphilippe predtým, než pretlačil Bryana Coquarda z B&B Hotels-Vital Concept do tretej francúzskej trikolóry v jeho kariére. Tešíme sa na jeho vynikajúci národný dres.

Deň predtým v pretekoch žien Audrey Cordon-Ragot z Trek-Segafredo sólo získala prvý národný titul pred Gladys Verhulst z Arkea a Clarou Copponi z FDJ.

Annemiek van Vleuten z Mitchelton-Scott videla, ako sa jej víťazná séria skončila, keď Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) získala pôsobivé sólo víťazstvo pre svoj prvý národný titul v cestných pretekoch. Nakoniec porazila Van Vleutenovú na 7 km okruhu Col du Vam o 1:19, pričom Anouska Koster (Parkhotel Valkenburg) skončila tretia.

Na rovnakom okruhu neskôr v ten víkend dominoval v mužských pretekoch Mathieu van der Poel a získal svoj druhý národný titul v cestných pretekoch po útoku, sólo, 44 km od cieľa. Muž z Alpecin-Fenix porazil Nilsa Eekhoffa (Team Sunweb) a Tima Roosena (Jumbo-Visma) a získal titul.

Cenou za najistejšie víťazstvo víkendu bola Christine Majerus (Boels-Dolmans), ktorá získala svoj 11. titul v luxemburských ženských cestných pretekoch za sebou. Tento rok bola jej výhra 15 minút.

A ocenenie za najväčšie prekvapenie víkendu sa konalo v luxemburských cestných pretekoch mužov, keď Bob Jungels z Deceuninck-QuickStep ukončil svoju päťročnú víťaznú sériu, keď prehral s Kevinom Genietsom z Groupama-FDJ.

Pozitívny test Leonarda Basso z tímu Ineos na Covid-19 videl, že tím preventívne stiahol svojich jazdcov z talianskych národných majstrovstiev a pôsobil ako ponižujúca pripomienka, že preteky sú stále neisto vyrovnané.

Preteky našťastie stále pokračovali na testovacom parku Classics, ktorý navrhol bývalý jazdec Pippo Pozzato. Menšia skupina 13 ľudí šprintovala za víťazstvom, Giacomo Nizzolo z tímu NTT porazil Sonnyho Colbrelliho (Bahrain-McLaren) a Davide Balleriniho (Deceuninck-QuickStep) v drese.

V Španielsku získal veterán Luis Leon Sanchez (Astana) svoj prvý národný titul vo veku 36 rokov. Šťastie stálo pri Sanchezovi, pretože v poslednom dejstve pretekov utrpel Ježiš Herrada z Cofidis predčasnú mechanickú ranu titul pre Sanchez.

V pretekoch žien pokračovala Mavi Garciaová z Ale BTC Ljubjana s objavnou formou, vďaka ktorej si na pódiu Strade Bianche vybojovala pohodlné víťazstvo.

Dánske cestné preteky mužov sa konali v Middelfarte. Vyhral ho Kasper Asgreen z Deceuninck-QuickStep. Aj v Middelfarte získala ženský titul Emma Cecilie Norsgaard z Equipe Paule Ka.

Marcel Meisen (Alpecin-Fenix) prekvapivo zvíťazil a stal sa nemeckým šampiónom pred Pascalom Ackermannom (Bora-Hansgrohe), zatiaľ čo Lisa Brennauer obhájila svoj ženský titul. Za hranicami v Rakúsku sa Valentin Gotzinger (WSA KTM Graz) stal šampiónom mužov, zatiaľ čo Kathrin Schweinberger získala titul žien.

Najbližšími pretekmi víkendu boli nórske cestné preteky žien, v ktorých Mie Bjürndal Ottestad porazila Vibeke Lystad o 9 milisekúnd. V pretekoch mužov získal titul Sven Erik Bystrom (UAE-Team Emirates).

V Českej republike získali Adam Toupalík a Jarmila Machačová titul medzi mužmi a ženami, zatiaľ čo Stanislaw Aniolkowski a Marta Lach získali poľské tituly. Skvele menovaný Antti-Jussi Juntunen získal fínsky titul medzi mužmi, zatiaľ čo rovnako skvele pomenovaná Minna-Maria Kangasová získala titul medzi ženami.

A napokon, na Slovensku získala ženský titul Tereza Medvedová, zatiaľ čo Saganova domácnosť získala desiaty mužský dres pre slovenské cestné preteky za sebou, keďže Petrov starší brat Juraj získal štvrtý národný titul v kariére.