Tom Pidcock vyhral titul Baby Giro d'Italia po dominantnom výkone

Yorkshireman sa stal prvým britským jazdcom, ktorý získal celkové víťazstvo v prestížnych pretekoch do 23 rokov

Tom Pidcock sa stal šampiónom 2020 Baby Giro d'Italia po dominantnom výkone v posledných dvoch dňoch vo vysokých horách.

21-ročný pretekár si zabezpečil celkové víťazstvo v prestížnych etapových pretekoch do 23 rokov po vzájomných víťazstvách v 7. a 8. etape. Zavŕšil sa tým pôsobivý týždeň pretekov, v ktorom Etapu vyhral aj Pidcock 4.

Yorkshireman sa týmto víťazstvom prvýkrát ujal vedenia pretekov z Bonferraro di Sorga do Bolca. Pidcock porazil najbližšieho súpera Kevina Colleoniho o 22 sekúnd po tom, čo išiel sólo do posledného stúpania, čím si vybudoval náskok 58 sekúnd.

Pidcock potom zvýšil svoj náskok v pretekoch na 1:28 v cieli na vrchole 7. etapy, keď opäť porazil Colleoniho, tentoraz o 26 sekúnd.

Pri vstupe do posledného dňa pretekov, 107 km dlhej etapy okolo Aprica, ktorá obsahovala stúpanie na Mortirolo, Pidcockovi stačilo len brániť dres lídra.

Náročné tempo však spôsobilo, že čelo pretekov sa zmenšilo len na sedem jazdcov a do cieľa zostávalo 70 km. Nakoniec Pidcock a Colleoni unikli z redukovanej skupiny, aj keď Taliani majú problémy.

V posledných 30 km Pidcock potom zastihol Henriho Vandenabeeleho z tímu Lotto Soudal U23, pričom táto dvojica išla do cieľa spolu a Pidcock porazil Belgičana v šprintérskom cieli.

Pidcock hovoril s ITV4 hneď po tom, ako na cieľovej čiare zabalil celkový titul, žartoval, že pred rozhovorom Neda Boultinga a Davida Millara ani nehovoril so svojou rodinou.

Pre jazdca Trinty Racing je celkové víťazstvo na Baby Giro d'Italia pevne spojené s jeho triumfom na pretekoch Paríž-Roubaix Espoirs 2019 ako jeho doteraz najväčšie víťazstvá na ceste.

Preteky Giro d'Italia U23 mali za posledné roky pôsobivý zoznam víťazov vrátane Aleksandra Vlasova, Pavla Sivakova a Carlosa Betancura.

Pidcock bude odteraz naďalej deliť svoju pozornosť medzi pretekárske cesty, cyklokros a horské bicykle. Vo februári tohto roku sa 21-ročný hráč umiestnil na druhom mieste na majstrovstvách sveta mužov v cyklokrose elite za Mathieu van der Poelom.