Show Pog and Rog: Felix Lowe na Tour de France 2020

Čakáte roky, kým príde Slovinec, potom sú zrazu dvaja za sebou. Felix Lowe na turné po celé veky

Fotografia: Chris Auld

Mnohí z nás predpovedali, že Slovinec bude stáť na stupňoch víťazov v Paríži, ale ruku hore, kto vybral tú správnu?

Tour de France 2020 bola účtovaná ako preteky medzi supertímami Ineos Grenadiers a Jumbo-Visma, ale keď sa obhajca titulu Egan Bernal rozpadol a Primož Roglič implodoval po smrti, tím UAE Emirates odišiel s kazí.

V lúpeži hodnej Butcha Cassidyho si ušľachtilý debutant Tadej Pogačar zabezpečil biely dres hneď na začiatku, než ukradol bodky a nakoniec vytiahol žlté z pliec svojho krajana v poslednej časovke, ktorá mala ozveny LeMond vs Fignon – to všetko len dva dni pred jeho 22. narodeninami.

To znamenalo, že tím Spojených arabských emirátov zaknihoval svoju Tour s nepravdepodobnými žltými dresmi vďaka Alexandrovi Kristoffovi, ktorý doručil v Nice na 1. etape. A keď si myslím, že Fabio Aru bol pôvodne ich určeným lídrom…

Po boku najmladšieho víťaza Tour od roku 1904 nebol nikto iný ako – nie, oči vás neklamali – Richie Porte, veterán Austrálčanov, ktorý konečne obsadil to nepolapiteľné pódium na Grand Tour. Ako mohla Ineos urobiť svoju starú ruku, aby ustála svoju potápajúcu sa loď, hm?

Úspechy Porteho a Kristoffa išli proti prúdu Tour, ktorá uprednostňovala mladých pred starými. Preteky nepredstavovali len výmenu stráží granátnikov, ale aj hromadné premiešanie balíka. Bola to určite prvá Grand Tour, ktorá zredukovala Alejandra Valverdeho na anachronickú poznámku pod čiarou – 40-ročný Španiel ani raz neskončil vyššie ako 10. v etape.

Štrnásť z 21 etáp vyhrali jazdci, ktorí debutovali na Tour, pričom Roglič, Kristoff a Michal Kwiatkowski boli jedinými víťazmi v tridsiatke.

Výstavy Marca Hirschiho boli vrcholom, pričom švajčiarsky tyro sa odrazil od dvoch takmer neúspechov, aby mal tretíkrát šťastie. Hirschiho dánsky tímový kolega Søren Kragh Andersen sa dvakrát preslávil sólom, aby zakončil nezabudnuteľné turné pre Team Sunweb.

Obrázok
Obrázok

Bernalovo odstúpenie zaistilo, že Dave Brailsford vynechal svojich bývalých víťazov, ale to nebola jediná poznámka, ktorá skončila v pretekoch. Peter Sagan bol tieňom svojho bývalého ja, hegemóniu slovenského zeleného dresu ukončil jeho bývalý zverenec v Bora-Hansgrohe.

Prvé víťazstvo v etape na Tour dohnalo Sama Bennetta k slzám, ale veci sa zlepšili pre šprintéra Deceuninck-QuickStep, keď si upevnil svoju priľnavosť na greene až do Paríža, než to zavŕšil emocionálnym víťazstvom na Champs- Élysées, kde sa pripojil k Seanovi Kellymu v Írskej sieni slávy.

Pokiaľ ide o Sagana, dlhé čakanie na akýkoľvek druh triumfu teraz siaha až do minuloročnej Tour. Trojnásobný majster sveta začína vyzerať ako jednorazový analógový fotoaparát v ére strieľačiek zo smartfónov. Potrebuje vyhrať rovnako ako Roglič potrebuje novú prilbu.

Bol to smutný koniec Rogličovho – a Jumbo-Visma – Tour, trochu ako keď si Bayern Mníchov vybral Manchester United v čase zranenia vo finále Ligy majstrov v roku 1999. Možno mal využiť nadvládu svojho tímu o niečo viac, namiesto toho, aby sa tak hlboko v pretekoch spoliehal na svoje osobné rezervy.

Ak by takéto vzrušujúce finále bolo to, čo riaditeľ Tour na obnovu koróny Christian Prudhomme vždy chcel, pravdepodobne by to vymenil za lepšie celkové predstavenie od miestneho chlapca Thibauta Pinota, ktorého meno bolo pomazané cez cestu posledného stúpania pretekov vyzeral dosť nesúrodo.

Udržal francúzsky koniec, Julian Alaphilippe vyhral etapu a obliekol sa do žltej farby, zatiaľ čo Nans Peters patril medzi mnohých debutujúcich víťazov etapy. Ale bez francúzskych jazdcov v poslednej top 10 sa čakanie na domáceho víťaza pretiahne do 37. ročníka.