Majstrovstvá sveta 2019: Mladý Američan túži po samostatnom víťazstve v cestných pretekoch juniorov

Obsah:

Quinn Simmons išiel dlho a nikdy nevyzeral, že by sa vzdal svojej výhody na ceste k víťazstvu v cestných pretekoch juniorov. Foto: SWPix.com

Quinn Simmons (USA) vyhral cestné preteky juniorov na majstrovstvách sveta. Mladý Američan zvíťazil v nepriaznivých podmienkach, keď veľa jazdcov narazilo na asf alt.

S Talianom Alessiom Martinellim na druhom a ďalším Američanom Magnusom Sheffieldom na treťom, boli to jazdci z týchto dvoch krajín, ktorí oživili preteky.

Keďže nezískal medailu v predchádzajúcej časovke, kde bol veľmi obľúbený, víťazstvo bude pre 18-ročného Simmonsa úľavou. Stalo sa to po frenetickom dni, keď neutrálna služba aj autá lekárov robili svižný biznis.

V dĺžke 148 km z Richmondu do Harrogate jazdci vo veku od 17 do 19 rokov čelili občasnému dažďu a mokrým vozovkám. S 2 171 metrami stúpania, väčšina z toho prišla predtým, ako jazdci narazili na prvý z troch okruhov okolo Harrogate.

Avšak s britským jazdcom Maxom Walkerom visiacim vpredu ako osamoteným zvyškom skorej prestávky a plnou silou amerických a holandských tímov, ktoré ho prenasledujú, viaceré havárie vyradili mnohých jazdcov z konfliktu dávno predtým, ako sa tam dostali.

Keďže Walker konečne dobehol asi 60 km pred cieľom, preteky sa dostali do záverečnej fázy. Hneď po úlovku vystrelili dvaja Američania - Simmons a Sheffield, pričom spoločnosť im robili Brit Lewis Askey, Španiel Carlos Cano Rodriguez a Pavel Bittner z Českej republiky.

Teraz, keď za nimi zostalo len asi 30 jazdcov, chvíľu trvalo, kým sa Taliansko a Nemecko dali dokopy a začali stíhaciu jazdu. Zvyšní britskí jazdci, primiešaní medzi nich, odvádzali skvelú prácu, strážili skupinu a nenápadne narúšali prenasledovanie.

Napriek ich úsiliu sa nasledujúci jazdci nakoniec ocitli v tesnej blízkosti prestávky. Vtedy sa Simmons rozhodol vyraziť druhýkrát.

Keď začal pršať, zdalo sa, že vyčerpaní prenasledovatelia nemajú chuť pokračovať za ním a Simmonsovi ponechali voľnosť, aby si rýchlo vybudoval 30-sekundovú výhodu.

Po príchode do posledných 20 km a vďaka Simmonsovej výhode sa Briti objavili medzi niekoľkými krajinami, ktoré stále túžia po víťazstve. Nakoniec to však bol Talian Martinelli.

V poslednom okruhu vyzerala Simmonsova 50-sekundová prevaha dosť dobre na víťazstvo.

Potom aj Martinelli vyzeral na druhom mieste čoraz bezpečnejšie, pričom vpredu poskočili krajan Gianmarco Garofoli a holandský jazdec v snahe bojovať medzi nimi o bronz.

Keď sa objavilo slnko aj cieľová čiara, Simmons mal dostatok času na to, aby vyhral. Za ním bol podobne neobťažovaný Martinelli. Ostávalo teda bojovať o bronz, pričom Sheffield pridal zaslúženú druhú medailu pre Američanov zo šprintu o štyri body.

Z britských jazdcov, ktorí celý deň dobre pracovali, sa najlepšie umiestnil Leo Hayter, ktorý sa umiestnil na 15. mieste.