Štatistiky neklamú, Vincenzo Nibali je najlepší jazdec svojej generácie

Víťazstvo v Miláne-San Remo znamená, že Shark of Messina sa pripojil k exkluzívnemu klubu v rámci cyklistiky

Víťazstvo v Miláne-San Remo minulú sobotu potvrdilo Vincenza Nibaliho ako jedného z najlepších cyklistov všetkých čias. Niektorí, ako ja, mu už dopriali toto uznanie, ale toto posledné víťazstvo na Via Roma by malo rozbiť všetkých zostávajúcich pochybovačov.

Nibali využil svoju chvíľu, keď preteky stúpali na Poggio, a zaútočil spolu s mladým Kristsom Neilandsom (Izraelská cyklistická akadémia). Zachytením driemajúcej bandy sa zväčšila medzera, kým Sicílčan prekonal stúpanie.

Vo svojom najprirodzenejšom prostredí Nibali zostúpil na pobrežnú cestu a nedovolil si ani sekundu obzrieť sa späť. Vyzeralo to tak, že sen 33-ročného mladíka sa rozplynie, keď sa pelotón v posledných kilometroch začal zužovať.

Hrdinským úsilím však žralok z Messiny prekročil čiaru so vztýčenými rukami a o jednu sekundu zdržal dobiehajúci pelotón šprintérov, čím vytvoril históriu.

Bez ohľadu na to, či Talian dosiahne niektorý zo zostávajúcich cieľov svojej sezóny – Liege-Bastogne-Liege, Tour de France a majstrovstvá sveta – víťazstvo v San Reme potvrdilo Vincenza Nibaliho ako jazdca svojej generácie.

Čo nám víťazstvo na Miláno-San Remo hovorí o Nibalim ako jazdcovi?

Obrázok
Obrázok

Nibali dokázal zadržať dobíjací pelotón vedený Calebom Ewanom (Mitchelton-Scott)

Nibali je čistokrvný pretekár. S hmotnosťou 65 kg je stavaný na stúpanie, z čoho pramenia jeho predchádzajúce víťazstvá na všetkých troch Grand Tours a Il Lombardia. Napriek tomu, vďaka vrodenej schopnosti čítať preteky, Talian dokázal vyhrať proti všetkým prekážkam.

Jeho krok nasledovať Neilands bol šikovný. S tímovým kolegom Heinrichom Hausslerom na volante mu boli poskytnuté cenné sekundy na to, aby sa dostal na pelotón, kým stihol zareagovať, kým Haussler stíhaciu jazdu vzdal.

Nibali aj týmto víťazstvom dokázal, že ak sa vám to nepodarí na prvýkrát, vždy by ste to mali skúsiť znova. Toto bolo štvrtýkrát v kariére, čo Nibali zaútočil na Poggio, pričom tri predchádzajúce výkopy neznamenali nič. Tentoraz sa to konečne podarilo.

Vlaňajší víťaz Michal Kwiatkowski (Team Sky) nie je čistý šprintér, ale dokáže ísť rýchlo, keď sa o to žiada, dokázal to prešpurtujúci Peter Sagan (Bora-Hansgrohe). Pred Poliakom to boli Arnaud Demare a John Degenkolb, ktorí sú určite šprintéri ťažkej váhy.

Tým, že sa Nibali dostal do San Rema, dokázal, že dokáže vytvoriť víťazný ťah napriek tomu, že parcours nevyhovujú jeho schopnostiam. Poggio nie je dosť ťažké na to, aby sa jazdec mohol dostať mimo plniaceho sa pelotónu a na konci stúpania je dosť cesty, aby ho chytil.

Nibalimu sa však nejakým spôsobom podarilo prinútiť svoj útok vyplatiť a vyhrať napriek tomu, že to od neho nikto neočakával.

Pridanie Milána-San Rema zaklinilo Nibaliho kariéru palmares do vyššie uvedenej zátvorky, čím sa dostal do veľmi jedinečnej a vyhľadávanej spoločnosti.

Obrázok
Obrázok

Nibali nie je cudzí najvyšší stupienok na pódiu

Nibali sa pripája k dvom velikánom, Eddymu Merckxovi a Felicemu Gimondimu, keďže sú jedinými jazdcami, ktorí vyhrali všetky tri Grand Tour a Miláno-San Remo.

Nibali sa tiež pripája k Merckxovi, Gimondimu a Bernardovi Hinaultovi ako štvrtý jazdec, ktorý vyhral tieto tri Grand Tour a dva alebo viac monumentov.

Nibali sa tiež stal prvým víťazom Grand Tour, ktorý pokračoval v úspechu v Miláne-San Remo od roku 1992, keď Sean Kelly. Pamätník, Il Lombardia, z predchádzajúcej sezóny.

Víťazstvo v San Reme tiež dodáva hladkým okrajom jeho dlaní. Nibaliho víťazstvo na 'La Classicissima', ktoré je vyhradené ako klasika šprintérov, pomáha prezentovať palmares, ktorý je známy jazdcom z minulých rokov.

Zriedkakedy už vidíme pretekárov vyhrávať mimo ich komfortnej zóny. Chris Froome (Team Sky) nikdy nebol na ostrom konci Paríž-Roubaix alebo Tour of Flanders, zatiaľ čo rýchly muž ako Sagan nie je náročný na slávu Grand Tour.

Zatiaľ čo musíme rešpektovať, že cyklistika je vďaka premyslenejšej tímovej taktike, jazdcom zameraným na menej pretekov a celkom jasnému zániku drog v športe, vďaka premyslenejším tímovým taktikám a celkom jasnému zániku drog v športe, Nibaliho úspechy ho odlišujú od jeho rovesníkov.

Žiadny iný jazdec v súčasnom pelotóne sa nemôže pochváliť radom víťazstiev, ktoré má Nibali na konte.

Alejandro Valverde (Movistar) sa môže pochváliť rovnakým úspechom počas jedného dňa ako Nibali, ale iba víťazstvom na Vuelte a Espana si nemôže nárokovať rovnakú schopnosť vyhrať počas troch týždňov. Zatiaľ čo iní špecialisti z posledných rokov ako Philippe Gilbert a Fabian Cancellara sa do sveta GC jazdenia nikdy neodvážili.

Froomove štyri víťazstvá na Tour a titul na Vuelte sú pôsobivé, no Anatomic Jock Race môže započítať iba jednodňové víťazstvá.

Podobne, Alberto Contador, ktorý nedávno odišiel do dôchodku, bol skvelým etapovým pretekárom so siedmimi Grand Tours, ale za jednodňový úspech sa počítalo len Miláno-Torino.

Úspešné každý rok

A čo viac, Vincenzo Nibali vyhral každý rok od roku 2013 buď Monument alebo Grand Tour. Z posledných šiestich Grand Tour, ktoré dokončil, sa päťkrát umiestnil medzi štyrmi najlepšími, pričom vyhral dve.

Pokiaľ ide o posledných päť monumentov, na ktorých pretekal, vyhral tri.

Vo veku 33 rokov to nebude dlho trvať, kým sa pri bare nevyvolá čas na Nibaliho kariéru a všetci sa spätne pozrieme na kariéru Sicílčana, ktorá priniesla toľko úspechov.

Nibali je jedným z najlepších cyklistov všetkých čias a právom by mal byť vnímaný ako najlepší jazdec svojej generácie.

Hlavné momenty kariéry Vincenza Nibaliho

2005 – S Fassa Bortolo sa stáva profesionálom

2006 – Pripojí sa k Liquigas. Získal prvé veľké víťazstvo na GP Ouest-France

2010 - Získava svoje prvé pódium Grand Tour na Giro d'Italia pred víťazstvom na Vuelte a Espana

2011 – Skončil druhý na Giro s top 10 na Miláno-San Remo a Liege-Bastogne-Liege

2012 – Pódiové umiestnenia na Tour de France, Miláno-San Remo a Liege-Bastogne-Liege

2013 – Pripojte sa k Astane. Vyhráva Giro d'Italia pred druhým miestom na Vuelte a Espana

2014 – vyhral Tour de France o viac ako sedem minút, zatiaľ čo taliansky národný šampión

2015 - Vyhráva druhý národný titul. Na Tour skončil štvrtý a vyhral prvý monument kariéry na Il Lombardia