Tour de France 2018: Geraint Thomas si zaistil historické prvé víťazstvo na Tour, keď Dumoulin vyhral časovku 20. etapy

Obsah:

Walshman sa pripravuje na to, aby sa stal tretím Britom, ktorý vyhral Tour de France

Geraint Thomas z tímu Sky sa zapísal do histórie tým, že sa stal tretím Britom – a prvým Walesanom –, ktorý vyhral Tour de France. Zostáva ešte jeden deň pretekov, ale ak nedôjde k nehode, posledná fáza do Paríža je zvyčajne sprievod, ktorý nemá žiadny vplyv na konečný výsledok pretekov.

Thomasovo tretie miesto v dnešnej individuálnej časovke stačilo na to, aby sa udržal na čele GC. Tom Dumoulin zo Sunwebu vyhral etapu s časom 40'52 , čo mu stačilo na celkové druhé miesto na pódiu.

Chris Froome z tímu Sky obsadil druhé miesto v časovke, len jednu sekundu za Dumoulina, čo mu pomohlo posunúť sa na celkové tretie miesto po tom, čo Primoz Roglic z Lotto NL-Jumbo stratil 01:11 Froome.

Thomasovo víťazstvo znamená, že do konca zajtrajška tím Sky vyhrá šesť z posledných siedmich Tour de France s tromi rôznymi jazdcami. Thomas je prvým z týchto jazdcov, ktorý sa narodil na Britských ostrovoch.

Príbeh javiska

Predposledná etapa Tour de France 2018 bola pre súperov Sky poslednou šancou narušiť plány britského tímu na šieste víťazstvo na najväčších cyklistických pretekoch sveta. Vždy to bola veľká otázka.

20. etapa predstavila jazdcom 31 km dlhú časovku v baskickom regióne juhozápadného Francúzska, čo by kameňom dohodil od španielskych hraníc.

Technický park bol posiaty ostrými zákrutami, krátkymi ráznymi stúpaniami a strmými zjazdmi, ktoré ešte viac skomplikovalo vlhké počasie. Ku koncu trate sa 300 m úsek zvýšil na 20 %.

Potenciál zlyhaní bol vysoký.

Na poludnie (francúzskeho času) zišiel z rampy lanterne rouge Lawson Craddock z EF Education-First Drapac ako prvý muž na trati. Američan s číslom 13 pripnutým obrátene, ako káže tradícia (alebo povera), stále ošetroval zlomenú lopatku a bol očividne emotívny, že prekonal celú cestu Tour.

Geraint Thomas z tímu Sky, oblečený v žltom drese lídra, by musel čakať ďalšie štyri hodiny 29 minút a 145 jazdcov, kým na neho príde rad.

Medzitým stanovil prvý benchmark Michael Hepburn z Mitchelton-Scott s časom 42,15 . Trvalo ešte niekoľko hodín, kým sa Marcovi Solerovi z Movistaru podarilo tento čas zlepšiť len o päť stotín. sekundy.

Solera rýchlo prevalcoval Søren Kragh Andersen (Sunweb), ktorého na druhej priečke posunul Michał Kwiatkowski zo Sky.

Pokiaľ ide o uchádzačov o GC, Dumoulin mal skľučujúcu úlohu poraziť Thomasa do 02:05, aby získal žltý dres. Na treťom mieste, Primoz Roglic z Lotto NL-Jumbo potreboval opraviť Dumoulina o 19. sekúnd, aby sa posunul na druhú, zatiaľ čo Froome potreboval poraziť Roglica o 13 sekúnd, aby sa dostal do prvej trojky.

Roglic sa ukázal ako veľký prepadák dňa, keď na Frooma stratil žalostné sekundy, aby sa vzdal tretieho miesta v GC.

Froome predviedol skvelý výkon, keď prekonal Kwiatkowského čas o neuveriteľných 49 sekúnd a dostal sa do vedenia. Dumoulinovi sa však podarilo poraziť Frooma o jedinú sekundu a získať pódiové vyznamenania.

Napriek Dumoulinovým pôsobivým časom sa Geraint Thomas nedal poprieť. Walesan, ktorý ukázal takú húževnatosť počas celej Tour, opäť raz dokázal svoju silu.

Prišiel domov len 14 sekúnd za Dumoulinom, aby obsadil tretie miesto v časovke, udržal si náskok na GC a zabezpečil Walesu vôbec prvé víťazstvo na Tour de France.