Vuelta a Espana 2017: Alexey Lutsenko vyhráva 5. etapu

Jazdec Astany sa vyhol svojim súperom na ostrej poslednej rampe, aby sa dostal na etapu

Alexey Lutsenko (Astana) vyhral 5. etapu 2017 Vuelta a Espana po celodennej prestávke roztrieštenej v poslednej štvrtine etapy. Po útoku Marca Hallera (Katusha-Alpecin) pri zjazde predposledného stúpania etapy Lutsenko zaútočil s 3 km, aby si vybudoval neprekonateľný náskok v najstrmšej časti záverečného stúpania etapy.

Chris Froome (Team Sky) zaútočil na svojich súperov z GC vo finále po tom, čo jeho tím kontroloval etapu a iba Esteban Chaves (Orica-Scott) s ním mohol zostať, čo znamená, že počas väčšiny pretekov získava značný čas obľúbené.

Vuelta a Espana 2017 5. fáza: Príbeh javiska

Začiatok v meste Benicàssim, 175 km dlhá trasa sa nikdy nezablúdila ďaleko od Baleárskeho mora, pretože sa kľukatila na severovýchod po východnom pobreží Španielska a skončila v Alcossebre.

Vďaka tímovej časovke a nezvyčajne skorej horskej etape na tohtoročnej Vuelte bolo veľa jazdcov, ktorí sa mohli dostať do prestávky bez toho, aby ohrozili všeobecnú klasifikáciu, takže hrudkovité parcoury 5. etapy poskytli skvelú príležitosť na odtrhnutie, aby ste zvíťazili nad balíkom.

Pred dosiahnutím prvého stúpania dňa boli na trase obmedzené rovinaté kilometre, takže pokusy o odtrhnutie boli frenetické zo zbrane.

V rámci prvých 7 km sa vytvorila veľká skupina 16 jazdcov: Rubén Fernandez a Marc Soler (Movistar Team), Michael Schwarzmann (Bora-Hansgrohe), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Marco Haller (Katusha-Alpecin), Matej Mohoric (UAE Team Emirates), Alexey Lutsenko (Astana), Valerio Agnoli (Bahrain-Merida), Jérémy Maison (FDJ), Merhawi Kudus (Dimension Data), Lluis Mas a Hector Saez (Caja Rural-Seguros RGA), Michel Kreder (Aqua Blue Sport) a Jetse Bol (Manzana-Postobón).

Do prednej skupiny sa dostali aj Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) a Davide Villella (Cannondale-Drapac).

Prvý mal na očiach etapové víťazstvo, pretože 3 km stúpanie do cieľa vyzeralo ideálne pre jeho atribúty jazdca, zatiaľ čo druhý hľadel na body KOM, aby zvýšil svoj náskok na vrchole tejto klasifikácie.

To bol na dlhú dobu koniec: Villella získaval body KOM pri každej príležitosti na trase tým, že šikovne zrýchľoval od zlomu blízko vrcholu každého stúpania, zatiaľ čo pelotón neprekvapivo ovládal Team Sky vlak, boli spokojní s tým, že si výhodu prestávky udržali do 3-4 minút.

Útok Hallera na vrchole predposledného stúpania dňa, Alto de la Serratella, však veci otriasol, prestávku mierne rozdelil a vytvorila sa dvojčlenná odnož pozostávajúca z Hallera a Lutsenka.

Získali minútový náskok pred pôvodnou oddelenou skupinou.

Injekcia tempa vpredu poslúžila na natiahnutie vedenia späť na pelotón na 7 minút, pretože sa zdalo, že skupina akceptuje, že prestávka bude bojovať o víťazstvo.

V rovinatom behu do posledného stúpania cesty, 3,4 km dlhej Ermita de Santa Lucia, ukázal Alaphilippe prvé skutočné známky svojej triedy, keď viedol presun z pôvodnej prestávky, čím sa okamžite vrátil čas na vedúcom páre.

Zaceliť medzeru však nebola jednoduchá záležitosť – mini-útoky Gougearda a Kudusa narušili prenasledovanie a vzdialili Alaphilippea.

Pri dezorganizácii Lutsenka a Hallera nechytili, takže Lutsenko zaútočil na svojho spoločníka, keď do cieľa zostávali 3 km, pretože cesta začala stúpať.

Kudus došiel k Hallerovi, keď muž Kaťuša-Alpecin zápasil so stúpaním, keď do cieľa zostávali 2 km, ale v tomto bode mal Lutsenko výhodu 40 sekúnd, čo mu stačilo ako vankúš na to, aby nastúpil do etapy.

Vuelta a Espana 2017 Etapa 5: Benicassim – Alcossebre 157,7 km, výsledok