Vuelta a Espana 2019: Slovinsko oslavuje, keď Pogacar vyhral etapu a Roglic si zaistil celkový titul

Výborný sólový výkon, pri ktorom 20-ročný Slovinec vyhral tretiu etapu, biely dres mladého jazdca a konečné umiestnenie na stupňoch víťazov

Primoz Roglic z Jumbo-Visma získa prvé víťazstvo na Grand Tour na Vuelte a Espana 2019 po úspešnej obhajobe červeného dresu v predposlednej etape pretekov. Medzitým si 20-ročný krajan Tadej Pogacar zabezpečil tretie etapové víťazstvo v pretekoch a miesto na pódiu po pôsobivej samostatnej jazde.

Roglic nesklamala ťažká záverečná horská etapa na Plataforma de Gredos, kde finišoval po boku rivala Alejandra Valverdeho, aby si zabezpečil celkové víťazstvo.

Zajtrajšia procesná cesta do Madridu bude pre Roglica dňom osláv, pretože potvrdzuje svoje postavenie jedného z najlepších svetových jazdcov Grand Tour. Získal titul s rozdielom takmer troch minút od Alejandra Valverdeho z Movistaru, ktorý jazdí na siedme pódium na Vuelte v kariére.

Etapu vyhral Pogacar, najmladší jazdec pretekov, ktorý zaútočil v predposlednom kategorizovanom stúpaní pretekov predtým, ako zdržal jasne unavený pelotón.

Bol to jazdec, ktorý nielenže videl Pogacar nastúpiť na pódium, ale tiež si uzurpoval Miguela Angela Lopeza z Astany v boji o biely dres mladého jazdca a tiež preskočil Nairo Quintanu z Movistaru na pódium

Začiatok roka, kedy Slovinsko nikdy nemalo jazdca na pódiu Grand Tour, nielenže korunuje svoju prvú Grand Tour v Roglic, ale aj dokončí Vueltu s dvoma jazdcami na pódiu, čím sa potvrdilo, že je najnovšou superschopnosťou cyklistiky.

Posledný deň skutočných pretekov

Prvá hodina pretekov bola šialená, pretože Lopezova Astana sa pokúsila rozdeliť preteky na Puerto de Pedro Bernard. Pomohol im aj Movistar, ktorý dokázal, že vzťahy sa zlepšili po včerajšej kontroverzii, keď sa pokúsili izolovať Roglica.

Jumbo-Visma však zostala silná, Roglicovi domáci odviedli hviezdnu prácu počas prvých 100 km a držali pelotón pohromade, keď bojovali druhý deň po sebe v zlom počasí.

V skutočnosti bolo počasie jedinou vecou, ktorá bola zaznamenaná počas väčšiny druhej štvrtiny etapy. Prestávka dokázala vytvoriť a vybojovať si náskok a pelotón sa zdalo, že má väčší záujem zostať vzpriamene, než tvrdo pretekať.

Urobilo to pretekanie na plný plyn v poslednom veľkom stúpaní tohtoročnej Vuelty, Puerto de Pena Negra, 14 km pri 5 %.

Astana opäť prevzala iniciatívu a nasadila celý horský vlak zo základne stúpania na Lopez. Jeden po druhom tam ťahali, kým nebol zväzok dostatočne natiahnutý a zrezaný len tým najlepším lezcom.

Kolumbijčan zaútočil ako prvý, hoci nedokázal pretiahnuť medzeru. Tempo sa upokojilo a Pogacar využil svoju šancu. Tento 20-ročný mladík mal náskok 4 km do konca stúpania a čoskoro získal minútový náskok, čo stačilo na to, aby sa dres mladého jazdca prakticky priblížil k pódiu.

Mladý Slovinec sa dostal do stúpania ako prvý, pričom v zjazde mal 90-sekundovú medzeru, ktorá sa predĺžila o ďalších sedem sekúnd, keď došiel na posledných 20 km pretekov.

Pogacarov rozdiel stúpal a stúpal, keď ho povzbudzoval jeho vlastný cestný fanklub. Potvrdzoval svoj talent a dával svoje meno do povedomia širokého cyklistického sveta.