Tom Pidcock vyhral zlato v olympijských pretekoch horských bicyklov

21-ročný hráč získal prvé zlato tímu GB na horskom bicykli, keď vypadol Mathieu van der Poel

Tom Pidcock vyhral prvú cyklistickú zlatú medailu tímu GB na olympijských hrách v Tokiu 2020 v pretekoch na horských bicykloch mužov.

Yorkshireman porazil švajčiarskeho jazdca Mathiasa Flückigera, pretože favorit Mathieu van der Poel pred pretekmi musel odstúpiť po ťažkej havárii v úvodnom kole. Obhajca titulu Nino Schurter dokázal zvládnuť iba štvrté miesto a Španiel David Valero získal bronz.

Víťazstvo Pidcocka znamená, že sa stal prvým britským jazdcom, ktorý získal medailu v disciplíne horskej cyklistiky od jej predstavenia na hrách v Atlante v roku 1996.

21-ročný hráč nakoniec relatívne ľahko získal zlato a porazil Flückigera o 20 sekúnd na technickej trati Izu na horskom bicykli. Pidcockovi sa podarilo odtlačiť sólo s dvoma kolami do konca po tom, čo sa ukázal príliš silný na 4 km trati s rôznymi strmými stúpaniami. Tlak vyvíjaný Pidcockom uvidel Flückigera, aby položil nohu a dve kolá zostávali okrem zabezpečenia zlata pre Veľkú Britániu.

S dostatkom času na oslavu sa Pidcockovi podarilo chytiť britskú vlajku, keď križoval cieľovú čiaru.

Pidcock mal počas pretekov aj kus šťastia, keď sa len tesne vyhol veľkolepej havárii Van der Poela na začiatku pretekov. Van der Poel bojoval ďalej, ale nakoniec odišiel, pričom mu zostávajú dve kolá, pretože jeho zranenia si vyžiadali svoju daň.

Ineos Grenadier označil svoj olympijský úspech za „neskutočný“po tom, čo uviedol, že nemal dobré preteky odkedy si začiatkom júna zlomil kľúčnu kosť pri havárii.