Vuelta a Espana 2017: Matteo Trentin vyhral šprint 4. etapy po rušnom dni

Matteo Trentin prekročil hranicu ako prvý a za úsilie Quick-Step Floors dostal odmenu

Matteo Trentin (Quick-Step Floors) vyhral 4. etapu 2017 Vuelta a Espana v jeden z mála dní pre šprintérov na tohtoročných pretekoch. Víťazstvo v etape znamená, že Trentin teraz získal etapové víťazstvo na každej z troch pretekov Grand Tour.

Talian tiež získal zelený bodový dres ako výsledok 4. etapy.

Bolo to celkom jednotvárne štádium, v ktorom sa okrem niekoľkých menších únikov v parte udialo len málo vecí.

Vo všeobecnej klasifikácii nenastali žiadne výrazné zmeny, keďže Chris Froome (Team Sky) si udržal celkového lídra a tí, ktorí túžili po červenom drese, zostali v rovnakom časovom odstupe, ako na začiatku dňa.

Bora-Hansgrohe prevzala zodpovednosť, keď sa pelotón presunul do 4 km od cieľovej čiary, zatiaľ čo na opačnej strane cesty viedol AG2R La Mondiale všetkých súťažiacich smerom k bezpečnostnej čiare 3 km.

Keď sa tímy predierali o pozíciu, došlo k nárazu smerom k zadnej časti skupiny a bolo to dosť ďaleko na to, aby zúčastnení stratili čas na zvyšok poľa.

Blížiace sa k flamme rouge Quick-step Floors to zobrali, ale boli zavalení v rohu. Adama Blythea (Aqua Blue Sport) bolo možné vidieť skákať z kolesa na koleso na konkurenčných šprintérskych vlakoch.

Tvrdá práca Quick-Step sa vyplatila, keď Trentin prekročil čiaru so zdvihnutými rukami.

Ako prebiehala 4. etapa 2017 Vuelta a Espana

S odletom z Escaldes-Engordany 4. etapa na Vuelte a Espana 2017 viedla pelotón prevažne z kopca do pobrežného mesta Tarrragona, Anella Mediterranea.

198,2 km dlhá trasa bola vyčlenená ako jeden z mála dní na hromadný šprint, pričom jediné kategorizované stúpanie prichádzalo 60 km od cieľa.

Rovnako ako včera, prestávka sa vytvorila pomerne rýchlo, keď Stephane Rossetto (Cofidis), Juan Felipe Osorio (Manzana Postobon), Diego Rubio a Nicholas Schulz (Caja Rural) si vytvorili náskok pred hlavnou skupinou.

Neskôr sa k nim pridal Johan Le Bon (FDJ), aby založili kvinteto jazdcov na čele diania. Medzitým pelotón jazdil konzistentným tempom, pričom tím Sky kontroloval časový rozdiel pred lídrom pretekov Froomom.

Časový rozdiel sa zmenšoval a plynul okolo sedemminútovej hranice, pričom stíhacie preteky viedli tímy Sky a Quick-Step Floors. Vo svojom prvom Grand Tour Aqua Blue Sport tiež ponúkol ruku v stíhacej jazde, do cieľa zostávalo 110 km.

Keďže preteky zďaleka nie sú neprehliadnuteľné, vrcholom popoludnia bol klasický záber „kamera-ukazuje-ako-horúce-Španielsko-je“s teplotami dosahujúcimi 38 stupňov podľa motorky s fotoaparátom.

Keďže prestávka zasiahla jediné stúpanie dňa, Alto de Belltall, Rossetto pokračoval vpred, pričom iba Rubio dokázal vyrovnať zmenu tempa.

Ďalší dôležitý moment prišiel s 18 km do cieľa, keď Wilca Keldermana (tím Sunweb) videli, ako sa zdvíha z podlahy na rovnej, úzkej obytnej ulici.

Holanďan mal po ruke dvoch tímových kolegov, ktorí ho sprevádzali späť do rýchlo sa pohybujúceho pelotónu.

S 10 km do cieľa mala vedúca dvojica výhodu len 18 sekúnd a tá klesala s každým otočením pedálov.

Túto dvojicu chytilo do cieľa 7,9 km a tímy pre šprint a GC sa naďalej hromadili na čele pelotónu.

Do pretekov zostávalo 6 km a pelotón sa rozprestieral na veľkej diaľnici a Juan Sebastian Molano (Manzana Postobon) pokračoval v nádeji na samostatné víťazstvo. Tímy WorldTour vyzerali, že jeho útek preč primerane nepohne, a pred začiatkom šprintu ho s ľahkosťou namotali späť.