Tour de France 2018 3. etapa: BMC vyhral tím TT a dostal Van Avermaeta do žltého

Čas BMC sa ukázal ako neprekonateľný, pretože Sagan prepustil vedenie pretekov, tím Sky druhý

BMC Racing vyhral 3. etapu Tour de France 2018, 35,5 km tímovú časovku so štartom a cieľom v Cholet.

Víťazný čas BMC 38,46” bol o štyri sekundy lepší ako Team Sky, o sedem sekúnd viac na Quick-Step Floors a deväť sekúnd na Mitchelton-Scott. Zopakoval tímový úspech v roku 2015, keď sa na Tour naposledy konala tímová časovka.

Tím Bora-Hansgrohe Petra Sagana nikdy nevyzeral tak, že by Sagana udržal v žltom, pričom Slováka napokon jeho tímoví kolegovia vypustili, aby obmedzili straty s nádejou GC Rafalom Majkom.

vedenie pretekov sa teraz mení na Grega Van Avermaeta z BMC, najlepšie umiestneného jazdca spomedzi štyroch, ktorí spoločne prekročili čiaru.

Nairo Quintana (Movistar) stratil na svojich hlavných rivalov takmer minútu, zatiaľ čo Vincenzo Nibali, Romain Bardet a Ilnur Zakarin tiež stratili slušné kusy času.

Ako to prebiehalo

Tímová časovka možno nie je základom úvodného týždňa Tour ako kedysi, ale po krvavej vysokooktánovej akcii úvodného víkendu predstavovala veľkú šancu pre súťažiacich v GC dosiahnuť niekoľko významných časových ziskov – alebo získať späť stratený čas – nad svojimi súpermi.

Naozaj, stačilo vám pozrieť sa na plánované časy začiatku, aby ste videli, kto z obľúbených potreboval získať späť nejaký čas.

Prvý z rampy bol tím Mitchelton-Scott Adama Yatesa, potom Froomov Team Sky, nasledoval Quintanov Movistar a potom BMC Richieho Porteho – odraz času, ktorý stratilo kvarteto stíhačov GC na úvodnej etape.

Trasa určite poskytla veľa príležitostí na skutočné rozdiely v celkovom poradí klovania. S dĺžkou 35,5 km so štartom a cieľom v Cholet bola trasa skôr zvlnená ako kopcovitá, ale stále bola skutočným testerom nôh, najmä po trestuhodnom otváracom víkende.

Mitchelton-Scott stanovil čas 38,55” pre ostatných, na ktorý mali zacieliť, a tím Sky správne zamieril.

Spočiatku sa nezdalo, že by to bolo v pláne, ale Sky prekročilo niekoľko sekúnd pri prvej časovej kontrole na 13 km.

Pri druhej kontrole na 26,5 km však prekonali manko a v cieli boli o takmer 5 sekúnd vyššie.

Movistar neboli nikdy obľúbené pre TTT, takže bolo ťažké odhadnúť, ako boli spokojní s prekročením čiary s časom pomalším o 50 sekúnd.

Najrýchlejší čas

Potom prišli BMC, ktorí boli určite jedným z tímov, ktorí túžili po víťazstve. Počas celej doby vyzerali silní a za svoje úsilie boli odmenení najrýchlejším časom, pričom ich čas 38,46” ubral štyri vzácne sekundy z oblohy s priemernou jazdou 54,9 km/h.

Takže získané a stratené sekundy pre jazdcov GC, ktorí začali skoro, ale zostali veľké otázky: bude čas BMC na konci stále najrýchlejší a kto bude na pódiu v žltom?

Sagan by si ho rád udržal, ale žltý dres nie je jeho prioritou na Tour a keďže medzi 59 najlepšími jazdcami delilo celkovo len 16 sekúnd, chcelo to niečo špeciálne. Bora-Hansgrohe ho udrží na vrchole.

Medzitým tím Sunweb udržal Toma Dumoulina na obchodnom konci celkového poradia s jazdou 38'58“, pričom BMC získal iba 11 sekúnd.

Bardet však bude menej šťastný, keď uvidí jeho tím AG2R stratiť viac ako minútu, zatiaľ čo Bahrain-Merida sa po slušnom začiatku trápila a nakoniec skutočnosť, že Nibali stratil podobné množstvo času, predstavovala slušné cvičenie v obmedzenom rozsahu poškodenia.

Quick-Step Floors, druhý posledný tím na štarte, boli jedinou zostávajúcou vážnou hrozbou, ktorá mohla BMC uprieť etapové víťazstvo, a začali ako dom v plameňoch – natoľko, že sa ich rady rozdelili, s druhým celkovo sa umiestnil jazdec Fernando Gaviria medzi tými, ktorí boli uvoľnení.

Tím sa preskupil, ale Gaviria medzi nimi nebol. Dokonca aj potom vyzerali otrhane, hoci do cieľa im zostávalo ešte 10 km, stále im chýbalo len 6 sekúnd.

A vo finále stratili len jednu sekundu, takže Phillipe Gilbert mal na žltého manko len 4 sekundy, ale BMC – a Van Avermaet – vyhrali etapu a po vynikajúcom výkone ukázali náskok v pretekoch.