Pretekárske momenty cyklistov v roku 2018

Vybrali sme naše obľúbené pretekárske momenty zo sezóny 2018

Už niekto uvažuje o klasickej sezóne 2019? Napriek tomu je toto ročné obdobie príležitosťou obzrieť sa späť za sezónou, ktorá sa práve skončila, a pokúsiť sa pripomenúť si naše obľúbené momenty z pretekov žien a mužov.

Od víťazstiev v monumente až po dlhé samostatné prestávky na majstrovstvách sveta, tu v kancelárii pre cyklistov sme prišli s tým, čo bolo pre nás vrcholom pretekárskej sezóny 2018.

Ak súhlasíte, nesúhlasíte alebo jednoducho chcete pochváliť svojich obľúbených cyklistov, môžete nám dať vedieť na Facebooku a Twitteri.

Obrázok
Obrázok

Cyklistove pretekárske momenty roka 2018

Pete Muir, redaktor

Muži: 20. etapa Tour de France: Geraint Thomas predviedol vzrušujúcu časovku, aby spečatil víťazstvo na Tour. Bolo skvelé sledovať, ako G drží nervy, dokazuje svoje kvality a konečne vystupuje z tieňa Wigginsa a Frooma.

Dámske: Anna van der Breggen ničí pole na majstrovstvách sveta v cestných pretekoch. Začínalo sa zdať, že ju úplne zatieni Annemiek van Vleuten (ktorá vyhrala La Course, Giro Rosa a svetovú časovku).

Výhra 3,42 v Innsbrucku bola dôrazným spôsobom, ako nám všetkým pripomenúť jej dominanciu.

Jack Elton-W alters, redaktor webu

Pánske: Nie som jediný, kto si vybral túto možnosť, ale musí to byť víťazstvo Petra Sagana na Paríž-Roubaix. Sagan v drese majstra sveta – chvíľu potrvá, kým si zvykne, že ho v roku 2019 nebude nosiť – sa vzdialil svojim súperom, vytvoril veľmi výhodné spojenectvo so Silvanom Dillierom a získal víťazstvo, ktoré mu doteraz unikalo.

Najlepšie preteky v kalendári a viac než hodný víťaz. Prineste dlažobné kocky roku 2019.

Ženské: Opäť Paríž-Roubaix, neboli tie ženské preteky skvelé? Nie, pretože stále neexistuje…

Joe Robinson, autor webových stránok

Pánske: Spôsob, akým bol obsadzovaný talianskymi médiami v cieli, spôsob, akým oslavoval cez čiaru napriek tomu, že ho takmer chytil Caleb Ewan, výkriky „grandissima““od jeho soigneur v cieli.

Pretekárskym momentom roka bol Vincenzo Nibali, ktorý vyhral Miláno-San Remo a stal sa nesporným jazdcom svojej generácie. Forza lo squalo !

Dámske: Annemiek van Vleuten je celkom dobrá, však? Zatiaľ čo La Course je najpamätnejšia, viac na mňa zapôsobilo, ako vyhrala na Zoncolan na ženskom Gire. Je v absolútnej triede, pokiaľ ide o jazdenie v horách.

Stu Bowers, zástupca redaktora

Pánske: Útok Chrisa Frooma na 19. etape Gira. Áno, bolo smutné vidieť zosadiť Simona Yatesa z trónu, ale od Frooma to bol nešikovný krok. Musel ísť naplno. Urobiť alebo zomrieť. A to prinieslo skvelé sledovanie televízie. Bol som prilepený.

Ženský: Rachael Atherton získava svoj 5. titul majsterky sveta v zjazde – čím sa nepochybne stala jednou z najdominantnejších pretekárok v zjazde MTB všetkých čias (v mužskom aj ženskom poli) a je oficiálne najviac dekorovaná britská MTBerka všetkých čias – s 10 národnými titulmi Spojeného kráľovstva; päťnásobný majster sveta v zjazde, päťnásobný celkový víťaz Svetového pohára v zjazde, dvakrát majster Európy a víťaz 34 svetových pohárov.

Nie že by niekto vedel, že britská cyklistika o tom zrejme nekričí/nepropaguje to.

Martin James, produkčný redaktor

Pánske: John Degenkolb vyhral 9. etapu Tour de France po dvoch dlhých a ťažkých rokoch zotavovania sa z toho hororového tréningového nešťastia začiatkom roka 2016. Jeho surový výlev emócií po prekročení čiary ukázal, čo to pre neho znamenalo.

Dámsky: Kolegyňa Pretorian Ashleigh Moolman-Pasio skončila druhá na Giro Rosa a stala sa vôbec prvým africkým cyklistom, ktorý sa postavil na pódium Grand Tour (nielen v Afrike… prepáč, Chris).

Dúfam, že v roku 2019 bude ešte lepšia.

James Spender, editor funkcií

Pánske: Toto je trochu podvod, ale najlepší moment z tejto sezóny bol v tejto sezóne. Od jarných klasík, kde boli potvrdené talianske legendy a dúhové pruhy ovládli Roubaix prvýkrát po generácii, až po Grand Tours, kde sa takmer svätý triumvirát britských jazdcov dostal tri za sebou, svetové médiá vybuchli, slová (a značné množstvo moču a pľuvancov) hádzali, slzy plakali a padali mikrofóny.

Ale ak by som mal zavolať na moment, tak je to Froome na Finestre. Nielenže to bol ohromujúci kúsok jazdenia a taktického klamu (alebo možno jeho takmer detinský nedostatok), ale zhodoval sa s Yatesovou tragickou kapituláciou, a tak zapuzdril niečo, čo cyklistike v posledných rokoch chýbalo – čistú, hrdinskú drámu.

Ír Sam Bennett jazda na bicykli hore Zoncolan na Giro (priemer 11,5 %, vrchol na 24 %) bola tiež celkom dobrá.

Dámsky: Bol to hviezdny rok aj pre ženy, ktorý si raz získal (relatívne, vzhľadom na nedostatok predchádzajúcich rokov) slušné množstvo vysielacieho času a mediálnej pozornosti.

Stále je pred nami OBROVSKÁ cesta, ale to by nemalo odvádzať pozornosť od brilantných výkonov Anny van der Breggan na Worlds a neuveriteľného talentu a húževnatosti Annemiek van Vleuten, ktorá ju pred dvoma rokmi zlomila späť v hororovej havárii na olympijských hrách a tento rok vymietol pódiá na La Course, Worlds TT a Giro Rosa.

Najlepším momentom sezóny však bolo, keď organizátori oznámili, že ženské ceny na Tour of Britain a Tour de Yorkshire sa po prvýkrát vyrovnajú mužským a že to isté sa stane o Tour Down Under v roku 2019.

Peter Stuart, redaktor

Pánske: Simon Yates, malý motor, ktorý mohol, vyhrať na Vuelte bol nepochybne najlepší moment roka. Jeho útok na hlavných konkurentov na strmých svahoch Alto Les Praeres, aby vyhral 14. etapu a začal upevňovať svoj náskok, poskytol okraj miesta na sedenie, ktorý u víťazov Grand Tour často nevidíme.

Dámske: Annemiek van Vleuten tento rok vyhrala na La Course úžasné víťazstvo, no ešte nápadnejší bol jej neuveriteľný výstup na Col d’Izoard. Na záverečných 5 km zajazdila na Strave QOM a tretí najrýchlejší čas v histórii mužov a žien.

Rob Milton, umelecký riaditeľ

Pánske: Strade Bianche v daždi a špine, Romain Bardet robí prestávku, útočí a ukazuje svoju triedu, Wout van Aert ukazuje, že je ten chlap, na ktorého sa treba pozerať do budúcnosti a Tiesj Benoot rozbil pole, aby vyhral, ak bude plný štýlu.

Dámske: Som si istý, že to povedia iní, ale nie La Course od Le Tour de France. Prenasledovanie Annemiek van Vleutenovej a chytenie Anny van der Breggenovej, ktorá klesá na posledných 20 metrov. Jeden z najlepších finišov vôbec, bodka.

Obrázok
Obrázok

Sam Challis, scenárista

Pánske: Saganova 50-kilometrová prestávka na Roubaix, počas ktorej sa snažil narovnať predstavec na cestách tak, že predným kolesom narazil do zadnej časti bicykla Jelle Wallaysa.

Rovnako Wallaysova ochota podeliť sa so Saganom o prácu, aby sa zabezpečilo, že tento krok uviazne napriek vedomiu, že práca navyše zaručí jeho porážku so Saganom v šprinte.

Ženské: Marianne Vos vyhrala všetky tri etapy na Ladies Tour of Norway. Je späť.

Hannah Troop, hodnotiteľ produktov a autor funkcií

Pánske: Vincenzo Nibali vyhral Miláno San Remo. Viete, keď sa pozriete na koniec pretekov a naskočí vám husia koža, bol to jeden z najlepších momentov roka.

V posledných 40 km, keď preteky začali naberať tempo, došlo k záplave nehôd. Najbolestivejšie bolo sledovať, ako sa Mark Cavendish katapultoval do vzduchu cez centrálny rezervačný stĺp.

Keď však preteky začali stúpať na Poggio, tím Bahrain-Merida mal svoje kačice zarovnané a pripravené odpáliť svoju strelu v tvare Vincenza.

Klasický Nibaliho výbušný útok na Poggio s 9 km do cieľa spojený s jeho nebojácnym klesaním ho prinútil ísť sólo len s myšlienkou na Via Roma.

Cieľová páska na dohľad, ale našľapujúci pelotón len niekoľko stoviek metrov za ňou bol koniec pretekov, za ktoré sa modlí každý fanúšik cyklistiky. V Miláne-San Remo 2018 boli modlitby dobre a pravdivo vypočuté.

Ženský: Giorgia Bronzini vyhrala La Madrid Challenge. Za posledných 16 rokov bola stálicou v pelotóne a nazbierala viac ako 80 víťazstiev vrátane dvoch titulov majstra sveta UCI v rokoch 2010 a 2011.

Vidieť ju v posledných pretekoch svojej kariéry na La Madrid Challenge a vyhrať pre ňu bolo rozprávkovým ukončením mnohých naháňačiek, ktoré sa však nikdy nepodarilo dosiahnuť.

Mal som to šťastie, že som s ňou po pretekoch mohol urobiť rozhovor, bolo neuveriteľné vidieť, ako jej emócie vyplávali na povrch a všetci v pelotóne jej blahoželali.

Ako okruhové preteky po rovinatej trati je pre ktorýkoľvek pelotón ťažké oživiť tento typ pretekov, ale keď sa Bronzinimu prestávke podarilo doviesť ho do cieľa bez toho, aby ho chytili, Bronzini mal dobrú pozíciu aby som absolvoval hromadný šprint.

Po pretekoch v mixzóne netrvalo dlho a držala v ruke polliter piva a podávala posledný prípitok davu.

Joseph Delves, recenzent produktov a autor webu

Mužské: Valverde konečne vyhral Majstrovstvá sveta. Odkedy David Millar naposledy vyhral etapu, toľko som do televízie nekričal.

Dámsky: Ďalšia víťazka na Majstrovstvách sveta, na ktorú sa dlho čakalo. Anna van der Breggen jazdí sama 40 km k čiare.

Niche one: Strašidelne rýchla Cecile Ravanel vyhrala Enduro World Series.