Poveternostné podmienky dominujú, Mikkel Bjerg vyhral tretie majstrovstvá sveta v časovke do 23 rokov

V hustom daždi havarovalo veľa jazdcov, keď Bjerg písal históriu trojnásobnou obhajobou titulu majstra sveta

Poriadku dominoval prudký dážď, keďže Dánsko Mikkel Bjerg získal na majstrovstvách sveta v časovke mužov do 23 rokov tretíkrát za sebou.

Silný dážď na 32 km dlhej trase z Riponu do Harrogate spôsobil na častiach trasy silné záplavy, ktoré spôsobili nebezpečné podmienky a veľké nehody počas dňa.

Bjerg sa však ukázal ako odolný voči dramatickému počasiu a dosiahol čas 40 minút 20 sekúnd, aby porazil amerického dup Iana Garrisona a Brandona McNultyho na druhom a treťom mieste.

Zatiaľ čo Bjergov rekordný výkon potvrdil jeho miesto ako jedného z najtalentovanejších svetových jazdcov v časovke, konverzáciu okolo pretekov bude pravdepodobne dominovať počasie.

Bjergov tímový kolega Johan Price-Pejtersen havaroval po jazde cez hlbokú kaluž, zatiaľ čo Maďar Attila V alter tiež unikol nepríjemnému zraneniu napriek tomu, že vypadol v klzkých podmienkach.

Vzhľadom na to, že počasie bude pokračovať, UCI teraz zvažuje, či odložiť podujatie elite žien neskôr popoludní, ktoré je naplánované na rovnakú trať.

Deň prišiel dážď

Skôr ako preteky, individuálna časovka mužov do 23 rokov skončila skôr o biblických podmienkach, ktorým čelili súťažiaci.

32-kilometrový test z Riponu do Harrogate by bol dostatočne technický a náročný, no vytrvalý, silný dážď na celej trati pridal ďalšiu dimenziu obtiažnosti a veľké časti cesty boli zaplavené.

Prvý referenčný čas stanovil Dán Morten Hulgaard s časom 41 minút 16 sekúnd, ktorý sa ukázal ako dostatočne dobrý na to, aby odvrátil úsilie jazdcov, ako sú Ír a jazdec tímu Wiggins Ben Healy a nedávny podpis Mitchelton-Scott, Vrch Barnabáš v Maďarsku. Hulgaarda však Garrison of USA čoskoro zatlačila nadol.

Keď na trať vchádzalo viac jazdcov, vynárali sa otázky týkajúce sa bezpečnosti. Časti cesty boli silne zaplavené a vytvorili takmer nezjazdné podmienky.

Natoľko, že dánsky Price-Pejtersen ťažko havaroval po jazde cez hlbokú mláku, ktorú spôsobil pretekajúci odtok. Mladý jazdec mohol pokračovať v jazde, ale incident určite zdvihol obočie, či by sa malo podujatie neutralizovať.

Ďalším jazdcom, ktorý mal problémy, bol Nór Johan Knotten, ktorému po aquaplaningu v tesnej zákrute spadla reťaz. Nasledoval ho V alter z Maďarska, ktorý bol nútený zosadnúť z bicykla a opäť stratil kontrolu v kaluži.

Počasie jednoznačne zohralo veľkú rolu v postupe, keď jazdci zišli zo štartovacej rampy ku koncu, museli si dávať väčší pozor v zákrutách a niektorí dokonca znížili rýchlosť na tempo chôdze.

Sila obhajcu titulu Bjerga nakoniec stačila na to, aby prekonal počasie, ale otázniky ostanú, či vôbec nejaký jazdec mal byť v kurze.