Majstrovstvá sveta: Bergen zažíva rekordné davy ľudí

Bergen bude prosperovať z úspešných majstrovstiev sveta, ktoré vyprodukovali rekordné davy

Tohtoročné majstrovstvá sveta UCI v Bergene určite priniesli množstvo vzrušujúcich pretekov a podujatie sa ukázalo byť veľkým hitom aj u nórskej verejnosti, pričom rekordné davy ľudí hlásili nielen preteky elite, ale aj juniorov aj mužské a ženské podujatia.

Finále elitnej mužskej časovky na Mount Fløyen sa ukázalo ako mimoriadne obľúbené miesto pre fanúšikov, pričom obrovské davy ľudí lemovali krajnice, aby sledovali, ako sa profesionáli vyprázdňujú v brutálne tvrdom 3 km stúpaní do cieľa.

Po usadení sa prachu po triumfe Petra Sagana v cestných pretekoch sa podujatie v nedeľu skončilo, riaditeľ marketingu a komunikácie Bergen 2017 Erik Halvorsen ocenil nielen veľkosť davov, ale aj ich správanie.

'Videli sme obrovskú oslavu cyklistiky. Na vrchu Mount Fløyen bol rekordný počet účastníkov v časovke junioriek a elitných mužov,“povedal Halvorsen.

'Veľkosť davu a tiež nedostatok problémov a rešpekt preukazovaný pretekárom a polícii vytvorili skvelú a jedinečnú atmosféru,' dodal.

Niektoré správy naznačujú, že podujatie výrazne prekročilo rozpočet, Halvorsen však radšej zdôraznil vplyv, ktorý by úspech majstrovstiev mal na miestny cestovný ruch – a najmä na cyklistickú turistiku.

'Bergen je v skratke Nórsko. Máme to najlepšie z fjordov, pobrežia a miest. Bola to skvelá propagácia Nórska a už k nám prišlo veľa touroperátorov a turistov.

„Takúto pozornosť sme Nórsku venovali iba raz, a to boli zimné olympijské hry v Lillehammeri v roku 1994,“povedal a dodal, že skutočné finančné dôsledky usporiadania podujatia sa prejavia až budúci rok bude známe.

Halvorsen verí, že súčasťou dôvodu celkového úspechu podujatia je pozornosť, ktorú Bergen venoval propagácii nielen elitných pretekov, ale aj juniorských pretekov a pretekov do 23 rokov.

Obľúbenosť tohto podujatia u každodenných Nórov bola v ostrom kontraste s minuloročnými svetovými šampionátmi v Dauhe, ale Halvorsen sa radšej pozeral dopredu a povedal, že očakával, že Bergen si svoj rekord príliš dlho neudrží.

'Dúfam – vlastne viem – že keď sa svety v roku 2019 dostanú do Yorkshire, uvidíme rovnakú atmosféru ako Bergen.'