Prečo bol Omloop Het Nieuwsblad 2018 taký ohromujúci

Existovalo niekoľko jasných dôvodov, prečo prvá dláždená klasika roka nebola taká vzrušujúca

Tento víkend pre mnohých vyvolal v sobotu skutočný začiatok cyklistickej sezóny s Omloop Het Nieuwsblad. Táto dláždená jednodňová klasika zvyčajne produkuje elektrické preteky a zvyšuje očakávania na nadchádzajúcu Tour of Flanders na hmatateľnú úroveň.

Aj keď mazaný útok Michaela Valgrena (Astana) viedol k pôsobivému samostatnému víťazstvu, nemohol som si pomôcť, ale s tohtoročnými pretekmi som bol trochu nespokojný.

Popierajúc trend posledných rokov, Omloop 2018 nepriniesol ohňostroj na obľúbených dláždených výstupoch medzi zvyčajnými vinníkmi, na ktorých sme zvyknutí.

Nižšie je malý pohľad na to, prečo sme možno všetci zostali zaskočení touto zvyčajne dráždivou rasou.

Ak nie je pokazený, neopravujte ho

Obrázok
Obrázok

Na papieri, Omloop Het Nieuwsblad, ktorý zmenil svoju trasu do cieľa, aby napodobnil trasu Tour of Flanders z roku 2011 a predtým, mal priniesť vzrušujúce preteky. Dláždené stúpacie duo Muur van Geraardsbergen a Bosberg zvyčajne decimuje pelotón.

Tento rok to však bolo trochu prázdne. Stačí sa obrátiť na odborníka na štatistiky a cyklistického novinára Cilliana Kellyho, ktorý priniesol zaujímavé čísla týkajúce sa víkendových pretekov.

Len druhýkrát za dve desaťročia skončilo 50 najlepších na pretekoch do minúty od víťaza pretekov, v tomto prípade Valgrena.

Okrem toho sa 56 jazdcom podarilo prekročiť čiaru v priebehu 15 sekúnd, keď muž z Astany prelomil trend, keď len hŕstka dorazila do cieľa blízko konečného víťaza.

Zdá sa, že predchádzajúci finiš nedláždeného Wolvenbrega a Leberga skončil dláždeným Molenbergom priniesol zaujímavejší finiš, ktorý znamenal viac útokov a zlákal viac jazdcov od hrania čakacej hry.

Nemôžete zmeniť počasie

Obrázok
Obrázok

Sep Vanmarcke (EF-Drapac) sa zo všetkých síl snažil osvetliť preteky prudkým výstupom na Kappelmuur. Podarilo sa mu venovať nejaký čas prenasledovaniu skupiny stopérov vrátane obhajcu titulu Grega Van Avermaeta (BMC Racing) a trojnásobného majstra sveta v cyklokrose Wouta van Aerta (Verandas Willems-Crelan).

Vanmarcke, ku ktorému sa pripojil čiperný Zdenek Štybar (Quick-Step Floors), sa zo všetkých síl snažil, aby sa niečo stalo pred finále, ale ostrý protivietor zmaril akýkoľvek útok hŕstky prilepených jazdcov.

Po pretekoch Štybar ušiel pred vetrom, čo zohráva veľkú úlohu v konzervatívnom charaktere pretekov. Van Avermaet, Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Tim Wellens a Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) všetci skúšali sólové útoky, ale dalo sa povedať, že vietor bol príliš silný na deň individuálnej slávy.

Valgrenovi sa nakoniec podarilo utiecť sólo, no malo to len menej ako 2 km a podarilo sa mu udržať náskok pred zúrivým pelotónom.

Sobotný Omloop Het Nieuwsblad sa ukázal ako dokonalý príklad toho, ako môže počasie neutralizovať preteky.

Nie Peter, žiadna párty

Peter Sagan ťahal koleso na prezentácii na 101. ročník Okolo Flámska

Rozhodnutie Petra Sagana (Bora-Hansgrohe) vynechať úvodný víkend dláždených pretekov určite ovplyvnilo to, aké vzrušujúce preteky boli.

Trojnásobný majster sveta nikdy nevyhral túto úvodnú klasiku, ale bol hlavným protagonistom v dvoch predchádzajúcich ročníkoch a v rokoch 2016 a 2017 bol druhý za Van Avermaetom.

Slovák je pri jeho pretekárskom štýle nevyhnutne cítiť, že pred finále zaútočí bez ohľadu na to, či je to správne rozhodnutie.

Tento nedostatok trpezlivosti robí všetky preteky, ktoré Sagan odštartuje, vzrušujúcimi, preto je jeho najväčšia cyklistická superstar. Takže jeho rozhodnutie vynechať Omloop prvýkrát od roku 2015 znamenalo, že pretekom chýbal charakter, ktorý zvyčajne podnecuje vzrušenie na „skutočnom začiatku cyklistickej sezóny“.

Žiadne živé vysielanie zo ženských pretekov

Obrázok
Obrázok

Nie som si istý, či je to vina organizátorov Flanders Classics alebo televíznych vysielateľov Sporza a Eurosport.

Jedným dôvodom, prečo táto zvyčajne vzrušujúca dláždená klasika nepriniesla, bolo neexistujúce televízne pokrytie paralelných ženských pretekov.

Prekvapivé víťazstvo Christiny Siggaardovej bolo odovzdané pozornému cyklistickému svetu iba cez pretekárske rádio a niekoľko optimistických tweetov novinárov na pretekoch.

Osobité sklamanie vzhľadom na množstvo televíznych médií prítomných na pokrytie mužských pretekov.

Táto téma je fanúšikom cyklistiky až príliš známa, pretože sa zdá, že živé spravodajstvo o veľkých ženských pretekoch nedosiahlo úroveň, na ktorej je potrebné.

Preteky žien sa skončili, zatiaľ čo preteky mužov boli ešte 50 km od cieľa a v ceste k vzrušujúcim pretekom sa toho veľa nestalo.

Určite by malo zmysel ukázať ohromujúci záver pretekov žien, zatiaľ čo mužské preteky boli ešte tak ďaleko od svojho záveru, ale zjavne nie.