Tour de France 2018: Astana postúpila na 15. etape dvakrát za sebou

Magnus Cort Nielsen si po frenetickej etape dal trojitý šprint

Tím Astana dosiahol dve víťazstvá za dva dni, keď dánsky šprintér Magnus Cort Nielsen prekonal svojich dvoch súperov, Baukeho Mollemu (Trek-Segafredo) a Iona Izagirrea Insaustiho (Bahrain-Merida) v záverečných fázach 15. etapy.

Tým trom sa podarilo utiecť z prestávky ôsmich v rovinatom poslednom nájazde, po dlhom dni útokov a naháňačiek.

Konkurenti GC boli spokojní s tým, že umožnili víťazstvo z úniku dnes, čo znamená, že Geraint Thomas zo Sky visí na žltom drese a v pondelok ho čaká zvyšok dňa.

Príbeh javiska

15. etapa z Millau do Carcassonne bola vyrobená na mieru pre víťazstvo v úniku. Kopcovitá, ale nie hornatá trasa dlhá 181,5 km sa vinie cez región Languedoc v oblasti južného Francúzska medzi Alpami a Pyrenejami.

Etapa obsahovala približne 3 000 m stúpania so stúpaniami po celej dĺžke, z ktorých hlavným bol Pic de Nore kategórie 1 v druhej časti pretekov, ktorý vedie z vrcholu do 41 km dlhého klesania na cieľová čiara.

Na začiatku dňa nebolo menej ako 14 tímov bez víťazstva v etape a keďže prídu veľké dni v horách, mnohé tímy budú túto etapu považovať za poslednú skutočnú šancu postaviť sa na vrchol pódium.

Keď riaditeľ pretekov Christian Prudhomme zamával vlajkou na štart pretekov, takmer každý chcel byť v prestávke. Útoky prišli silné a rýchle, vrátane pokusov ako Adam Yates (Mitchelton-Scott), Warren Barguil (Fortuneo-Samsic), Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) a Thomas de Gendt (Lotto-Soudal).

Veľké prestávky by sa vytvorili rýchlo, len aby tím Sky – chrániaci záujmy lídrov pretekov Gerainta Thomasa a Chrisa Frooma – ich rýchlo prenasledoval a priviedol späť do stáda.

Neustále útoky prispeli k neuveriteľne rýchlemu začiatku dňa, výsledkom čoho bolo, že niekoľko jazdcov, vrátane Arnauda Demara z FdJ, vypadlo skôr, ako sa preteky poriadne rozbehli.

Trojčlennej prestávke sa nakoniec podarilo dostať preč od skupiny. Ale jedným z týchto jazdcov bol Warren Barguil, ktorý sa umiestnil na druhom mieste v bodovacej klasifikácii v horách, čo viedlo k tomu, že Team Quick-Step tvrdo jazdil na prednej časti balíka a stiahol ho späť, aby ochránil bodkovaný dres pre svojho jazdca Alaphilippe.

Bola to takmer hodina a 44 km frenetického pretekania, kým sa konečne stanovila prestávka 29 jazdcov. Z tejto skupiny sa najlepšie umiestnil Greg Van Avermaet z tímu BMC a bol v nej aj Peter Sagan, ktorý nosí zelené dresy.

Na výstupe kategórie 2 na Col de Sie (10 km na 5%) sa miestny chlapec Lilian Calmejane z Direct Energie sám vydal, získal horské body a nasal potlesk provinčných fanúšikov. skĺznuť späť do bezpečia odtrhnutej skupiny.

Približne 80 km do cieľa prestávka stiahla náskok na pelotón na viac ako 7 minút 30 sekúnd. V tomto bode začali jazdci v prestávke na seba útočiť s cieľom znížiť čísla vpredu.

S bodmi za šprinty sa Sagan snažil stiahnuť všetkých jazdcov s drzosťou na neho zaútočiť. Všetky úniky a následné prenasledovanie slúžili na ešte väčšie zvýšenie tempa vpredu, čo znamená, že do 70 km do cieľa bol rozdiel na pelotón až takmer desať minút.

Dvom Francúzom, Fabienovi Grellierovi (Direct Enrgie) a Julienovi Bernardovi (Trek-Segafredo), sa podarilo odplížiť sa z čela pretekov a získať minútu vo zvyšku prestávky na úpätí posledného stúpania – Pic de Nore s dĺžkou 12,3 km a priemerným sklonom 6,3 %.

V pelotóne medzitým zmizli akékoľvek predstavy o etapových víťazstvách a tempo sa stalo majestátnym, pretože hlavní konkurenti GC šetrili energiu na týždeň dopredu. Táto letargia povzbudila Dana Martina (UAE Emirates) k útoku z balíka na začiatku stúpania v snahe získať čas na svojich GC súperov.

Vpredu si dvaja francúzski jazdci držali svoj náskok v prvej polovici stúpania, až kým Rafal Majka z tímu Bora-Hansgrohe nezaútočil a sám prevzal vedenie pretekov a na vrchol sa dostal s 28 sekundami za skupinou ôsmich prenasledovateľov.

Približne 12 minút za Majkou, Dan Martin prešiel cez vrchol jednu minútu pred hlavným pelotónom.

Na prvých strmých úsekoch zjazdu sa Majkovi podarilo udržať si odstup 15-20 sekúnd, ale keď sa sklon začal vyrovnávať, táto výhoda rýchlo klesla a prenasledovatelia ho pohltili 15 km do cieľa.

Podobne ani na konci pretekov Martin nedokázal predbehnúť pelotón a aj on bol predbehnutý hlavným balíkom.

S plochým nájazdom na cieľovú čiaru a zostávajúcich osem jazdcov vpredu spolupracovalo a súčasne sa navzájom sledovali. Tím Astana vyzeral byť v najsilnejšej pozícii s dvoma špičkovými jazdcami v podobe Michaela Valgrena a šprintéra Magnusa Corta Nielsena.

S 7 km do cieľa sa odtrhlo trio v zložení Nielsen, Bauke Mollema (Trek-Segafredo) a Ion Izagirre Insausti (Bahrain-Merida).

Táto trojica prišla na posledný kilometer spolu, ale Nielsen sa ukázal byť príliš silný na svojich súperov a s ľahkosťou vyhral šprint, aby získal dve víťazstvá v rade pre kazašský tím.

Na druhom mieste skončil Izagirre, za ním Mollema. Uplynulo ďalších 13 minút, kým sa hlavný balík potuloval cez čiaru, bez veľkých zmien v klasifikácii GC.