Tour of Britain 2018: Greipel má ľahký šprintérsky záver, zatiaľ čo Bevin zvyšuje náskok

Nemecký šprintér získal etapové víťazstvo číslo 2, pretože dôvtipný Bevin získal bonusové sekundy na čiare

Andre Greipel (Lotto Soudal) získal pohodlné víťazstvo v šprinte na 4. etape Tour of Britain, keď porazil Sachu Modola (EF-Drapac) a lídra pretekov Patricka Bevina (BMC Racing) na čiare.

Nemecký šprintér mal dobrú pozíciu v záverečnej zákrute, v posledných stovkách metrov obišiel Modola a Bevina a nakoniec vyhral o viac ako jeden bicykel. Toto je Greipelovo druhé etapové víťazstvo v týždni po víťazstve v úvodný deň.

Etapa bola oveľa uvoľnenejšia ako včerajšie zbesilé preteky okolo Bristolu. Vpredu bola po väčšinu dňa povolená päťka prestávka, pričom posledné duo Hayden McCormick (One Pro Cycling) a Paul Ourseling (Direct Energie) bolo chytené v posledných 4 km.

Pokiaľ ide o všeobecnú klasifikáciu, Bevinovo tretie miesto pomohlo zvýšiť jeho náskok pred Cameronom Mayerom (Mitchelton-Scott) a Julianom Alaphilippom (Quick-Step Floors) pred zajtrajšou tímovou časovkou do Whinlatter Pass.

Zajtrajší krátky výstrel do stúpania Whinlatter by mal byť rozhodujúcim dňom pre tých, ktorí túžia vyhrať preteky celkovo.

Ako sa to stalo

Upokojili sme sa všetci po včerajšej etape? Bolo to rýchle a zbesilo, však?

Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) nakoniec vyhral, ale nebolo to kvôli nedostatku takmer každého, kto sa snažil neustále útočiť počas 125-kilometrového kola v Bristole. Toto víťazstvo ho posunulo na druhé miesto v celkovom poradí, zatiaľ čo Alessandro Tonelli (Bardiani-CSF) prenechal vedenie Paddymu Bevinovi (BMC Racing).

Štvrtá etapa vyzerala trochu formulovanejšie, 183 km z Nuneatonu do Royal Leamington Spa. Cestou sa vyskytli vaše obvyklé hrbole, vrátane troch klasifikovaných stúpaní, ale zdalo sa, že v cieli môžu bojovať aj tí najsilnejší šprintéri.

Na rozdiel od včerajšieho dňa bol pelotón rozumný a umožnil prvým piatim pretekárom, ktorí zaútočili, aby si upevnili náskok a tým pádom aj únik. Títo piati boli Alex Paton (Canyon-Eisberg), Matt Holmes (Madison-Genesis), Nicholas Dlamini (Dimension Data), Paul Ourselin (Direct Energie) a Tom Moses (JLT-Condor).

Pochopiteľne, prestávka si vytvorila správny náskok okolo dvoch minút, pričom jedinou skutočnou pozoruhodnou akciou bolo to, že Holmes získal dva stredné body v šprintoch počas prvých 60 km. Dlamini bol tiež aktívny a získaval KOM body, klasifikáciu, ktorú viedol skôr v pretekoch.

Rozpätie sa pohybovalo okolo dvojminútovej hranice o niečo dlhšie, než začalo pomaly klesať s približne 60 km do cieľa, pričom Iljo Keisse (Quick-Step Floors) a Jens Keukeleire (Lotto Soudal) ustupovali sekundy.

Skupina bola oveľa uvoľnenejšia ako včera, a to natoľko, že druhý na GC Cameron Meyer vyzeral byť šťastný, že sedí vzadu.

Dlamini vyzeral na svahoch pekelne silný. Pravidelne jazdil stúpania na opačnej strane cesty a sledoval svojich kolegov pri prestávke v nespravodlivej mexickej stojke. Dovolil Holmesovi zaujať lezecké body na Edge Hill a prevalcovať sa ako druhý.

Vpredu pelotónu bolo ticho, do cieľa zostávalo 30 km, keď sa rozdiel vďaka práci niekoľkých zmenšil bližšie k 60 sekundám. Holmes ukoristil tretí a posledný stredný šprint, keď preteky vstúpili do posledných 20 km.

Rovnako ako hodinky, EF-Drapac, Lotto Soudal a Quick-Step Floors znížili stratu na 30 sekúnd, pričom zostávali len tri z prestávok, pričom zostávalo 10 km, čo je dojemná vzdialenosť pre šprintérov. Posledných dvoch prestávkových jazdcov McCormicka a Ourselina nakoniec chytili, keď preteky vstúpili do posledných 3 km.

Vopred do finále tím Sky nasadil neúprosné tempo, aby udržal Wouta Poelsa v bezpečí, čo umožnilo najlepším šprintérom do cieľa jazdiť v kresle. Nakoniec ju prevzal Jungels s BMC Racing, ktorý viedol šprintérov k čiare.