Vuelta a Espana 2019: neskorým útokom vyhral Nairo Quintana 2. etapu

Kolumbijčan odložil značku GC, keď sa Nico Roche ujal celkového vedenia po vzrušujúcich posledných 25 km

Nairo Quintana (Movistar) prekvapil malú odlúčenú skupinu neskorým útokom na víťazstvo v 2. etape Vuelta a Espana, ktorá bola tipovaná ako pre šprintérov a nakoniec pre mužov vo všeobecnej klasifikácii.

Jazdec Movistaru predbehol malú skupinu, v ktorej boli Primoz Roglic, Nico Roche, Rigoberto Uran, Fabio Aru a Mikel Nieve v posledných 3 km, aby si ukrojil malý rozdiel a sólo na víťazstvo. Roche hra na druhom mieste, zatiaľ čo Roglic obsadil tretie miesto.

Táto vybraná skupina prišla po ohňostroji pri záverečnom výstupe na Alto de Puig Llorenca dňa.

Počiatočný útok Hugha Carthyho z Education Najprv videl pelotón explodovať cez cestu a ťahať najlepších jazdcov všeobecnej klasifikácie pretekov smerom k vrcholu, ktorý sa potom pri zostupe ďalej rozdelil

Vedúca šestka nakoniec do cieľa doviedla na červený dres Miguela Angela Lopeza s odstupom približne 30 sekúnd, keďže Kolumbijčan tiež odovzdal vedenie pretekov Roche z tímu Sunweb.

Sombrera a somáre

1.etapa bola krátka 13,7 km tímová časovka cez úzke uličky Torrevieje. Malo to byť bezproblémové, pričom všetky najlepšie tímy skončili v priebehu niekoľkých sekúnd od seba.

V skutočnosti miestna rybia reštaurácia dychtivá umyť podlahy spôsobila, že vlhká cesta spôsobila, že obľúbená Jumbo-Visma pred pretekmi sa zrútila na miesto, ktoré malo byť neškodným rohom.

Primoz Roglic aj Steven Kruijswijk stratili 40 sekúnd pred začiatkom pretekov a prenasledovali Miguela Angela Lopeza, ktorý má na sebe prvý červený dres vďaka víťazstvu Astany v etape.

2. etapa bude Britom aj cyklistom veľmi dobre známa. 198 km dlhý okruh z pobrežného all-inclusive prístavu Benidorm do Calpe, mesta, ktoré v zimných mesiacoch hostí takmer každého profesionálneho cyklistu.

Vzhľadom na to, že ide o obľúbenú destináciu pre ľudí v pelotóne, neznáme cesty pravdepodobne nebudú problémom. Veľkým problémom mal byť náročný test kategórie 2 Alto de Puig Llorenca 20 km od cieľa etapy.

Pravdepodobne to bol problém, ktorý zabránil ťažkým šprintérom dokončiť cieľ a tiež katalyzátor toho, ako sa deň začal uberať.

Úprimne povedané, prvých 150 km bolo len nudných. Skupina štyroch jazdcov unikla v malom úniku a väčšinu dňa pomaly pracovala s rozdielom približne piatich minút, ktorý sa nakoniec postupne zmenšoval smerom k poslednej štvrtine etapy.

Táto partia sa neponáhľala, takmer ide zámerne, aby sa dokonale stretla s nepríjemným štvrtým dňom v treťom teste Ashes.

Až na posledných 35 km dňa sme videli, ako veci ožili. Jumbo-Visma začala tlačiť tempo, keď Sander Armee z prestávky pokračoval ďalej sám z dennej prestávky.

Jazdec Lotto-Soudal sa prevalcoval s odstupom 30 sekúnd, no bolo vidieť, že je uvarený. Bol zachytený, keď preteky zasiahli posledné stúpanie, stúpanie, ktoré rozbilo preteky na kusy vďaka počiatočnej práci Hugha Carthyho.

Jazdci zaútočili a malá skupina vyrazila vpred smerom k vrcholu. Alejandro Valverde viedol preteky cez vrchol a začal sa tlačiť do cieľa s čiperným Pierrom Latourom z AG2R La Mondiale.

Rozpätie sa začalo zväčšovať a preteky sa blížili do cieľa. Väčšina chalanov z GC si vybrala a vyzeralo to tak, že táto prestávka postúpi do finále.