Kto sú favoriti na elitných cestných majstrovstvách sveta mužov 2021?

Jeden z vrcholných momentov sezóny je tu a Cyklista sa pozerá na niektoré z obľúbených mien, aby si domov odniesol vytúžený dúhový dres

Jeden z vrcholných momentov sezóny je tu. Majstrovstvá sveta UCI Road sa konajú vo Flámsku v Belgicku od pondelka 20. septembra do nedele 26. septembra.

Záverečným podujatím budú cestné preteky elitných mužov, 267,7 km dlhá trasa z Antverp do Leuvenu, domova piva Stella Artois. Cyklista sa pred podujatím pozrie na niektoré z obľúbených mien, aby si domov odniesol vytúžený dúhový dres.

Kto sú favoriti na elitných mužských cestných majstrovstvách sveta 2021?

Wout van Aert (Belgicko)

Obrázok
Obrázok

Vek: 27

Obchodný tím: Jumbo-Visma

Najlepšie umiestnenie na Elite Road Worlds: 2. (2020)

Pokiaľ ide o favorita, nehľadajte nič iné ako belgického národného šampióna Wouta van Aerta. Do Flámska mieri vo viac než skvelej forme, nedávno vyhral polovicu etáp na Tour of Britain a celkovo. Zdá sa, že je tak trochu nezastaviteľný.

Šprinty, stúpania a časovky, tento muž dokáže všetko. Dokázal to v Británii a na Tour de France, keď vyhral na vrchole Mont Ventoux po tom, čo ho dvakrát zdolal, a na Champs-Élysées. Jeho sezóna 2021 zahŕňala aj víťazstvo v Gent-Wevelgem a Amstel Gold Race plus striebornú medailu na olympijských cestných pretekoch.

Belgický tím je po boku van Aerta nabitý talentom. Remco Evenepoel – ktorý nedávno skončil druhý za Sonnym Colbrellim na majstrovstvách Európy na cestách – Jasper Stuyven, Tiesj Benoot, Victor Campenaerts, Yves Lampaert, Dylan Teuns a Tim Declerq sú všetci pripravení pomôcť svojmu lídrovi k víťazstvu.

Keďže sa preteky konajú v belgickom regióne Flámsko, zdá sa, že to tak má byť. Ale ako všetci vieme, v cyklistike nie sú žiadne dary. Van Aert bude určite poznamenaný muž. Na ostatných, ktorí chcú naštvať belgickú stranu…

Julian Alaphilippe (Francúzsko)

Obrázok
Obrázok

Vek: 29

Obchodný tím: Deceuninck-QuickStep

Najlepšie umiestnenie: 1. (2020)

Úradujúci majster sveta určite urobí všetko pre to, aby si titul udržal. Rovnako ako van Aert, aj Alaphilippe jazdil na Tour of Britain s ohľadom na majstrovstvá sveta. Celkovo skončil 3. za víťazom Wout van Aert a Ethan Hayter.

Jedným výnimočným momentom bolo, že táto dvojica bojovala v cieli 4. etapy do kopca do Llandudna. Po takmer 210 km v sedle a troch ďalších kategorizovaných stúpaniach sa dvojica odtrhla s Michaelom Woodsom v trestajúcom stúpaní.

Alaphilippe zaútočil a Van Aert ho nasledoval. Francúzsko posiela tím, v ktorom sú Christophe Laporte, Florian Sénéchal, Benoît Cosnefroy a Arnaud Démare, aby zabezpečili, že sa táto cieľová pozícia nebude opakovať.

Alaphilippe má za sebou dobrú sezónu, v apríli vyhral La Flèche Wallonne a v úvodnej etape Tour de France. V Liège-Bastogne-Liège skončil druhý za Tadejom Pogačarom. Známy svojou výbušnou a vzrušujúcou jazdou, útok, ktorý pritiahne skupinu favoritov, by mohol byť na rade.

Tadej Pogačar (Slovinsko)

Obrázok
Obrázok

Vek: 22

Trade team: UAE Team Emirates

Najlepšie umiestnenie: 18. (2019)

Keď už hovoríme o Tadejovi Pogačarovi, 22-ročný hráč má za sebou fenomenálnu sezónu. Celkové víťazstvá na UAE Tour a Tirreno-Adriatico nasledované Liège-Bastogne-Liège sa nerodia ľahko. Úspešne obhájil svoj titul na Tour de France s tímom UAE Team Emirates, vrátane klasifikácií v horách a mládeži.

Pogačarove víťazstvo v 5. etape prišlo v podobe individuálnej časovky; Etapy 17 a 18 predstavovali intenzívne lezenie v Pyrenejach. Rovnako ako van Aert, aj všestrannosť zohráva veľkú úlohu v jeho úspechu. Nevýhodou pre Slovinca je však to, že jeho tím má tiež potenciál na dúhový dres. Primož Roglič je navyše zaradený do zoznamu obľúbených.

Rovnako ako Pogačar, aj 31-ročný pretekár obhájil svoje víťazstvo na Grand Tour, keď na Vuelta a España prekonal víťazstvá v individuálnych časovkách aj v horských etapách z 11. resp. 17. Jeho tohtoročný olympijský úspech pochádza zo zlatej medaily z časovky, keď skončil 28. v cestných pretekoch.

Na La Flèche Wallonne sa Roglič umiestnil na druhom mieste v prudkom stúpaní vedľa Alaphilippa na Mur de Huy. Aby sme nezabudli na ich slovinského tímového kolegu Mateja Mohoriča – víťaza dvoch etáp Tour de France v júli a záverečnej etapy na Benelux Tour tento mesiac. Kam pôjdu ďalší favoriti, slovinský tím ich bude určite nasledovať.

Sonny Colbrelli (Taliansko)

Obrázok
Obrázok

Vek: 31

Obchodný tím: Bahrain Victorious

Najlepšie umiestnenie: 11. (2019)

Na začiatku sezóny Sonny Colbrelli pravdepodobne nebol prvým mužom, ktorému ľudia prešli mysľou, keď sa ho pýtali na potenciálneho budúceho majstra sveta. Ale Talian neustále zbiera svoje výsledky v tejto sezóne.

Skončil na 4. mieste v Gent-Wevelgem, predtým ako vyhral druhú etapu a bodovú klasifikáciu na Tour de Romandie, potom bol opäť na čele tejto klasifikácie na Critérium du Dauphiné. Tento 31-ročný hráč nedávno vyhral celkové víťazstvo na Benelux Tour po samostatnom útoku na 6. etapu a dvoch druhých miestach v piatej a siedmej etape.

Len minulý týždeň dosiahol svoju vrcholnú formu, keď sa stal majstrom Európy v cestných pretekoch. Taliansky národný šampión sa odtrhol od Remca Evenepoela a pred domácim publikom došpurtoval k očakávanému víťazstvu, pričom jeho kolega Talian Matteo Trentin oslavoval na štvrtom mieste. Trentin bude po boku Colbrelliho na štartovej čiare majstrovstiev sveta, pričom v mixe budú aj Giacomo Nizzolo, Davide Ballerini a Gianni Moscon.

Magnus Cort (Dánsko)

Obrázok
Obrázok

Vek: 28

Obchodný tím: EF Education-Nippo

Najlepšie prevedenie: DNF (2019)

Magnus Cort sa tento rok dostal do hlavných správ na Vuelta a España. Produkoval jeden z najpôsobivejších troch týždňov pretekov, ktorého výsledkom bol hetrik víťazstiev a celkové ocenenie za bojovnosť.

Jeho prvé víťazstvo prišlo z úniku v 6. etape, keď sa mu podarilo uniknúť z pazúrov silnejúceho Primoža Rogliča na Alto de la Montana de Cullera. Potom v 12. etape do Córdoby Jens Keukeleire odborne vyviedol Corta v šprinte len jeden deň po tom, čo srdcervúco prehral v záverečnej dvojstovke s Rogličom na Valdepeñas de Jaén. Duo EF Education-Nippo Cort a Lawson Craddock sa dostali do úniku na 19. etape, pretože pelotón odišiel príliš neskoro na to, aby ich dobehol, Cort šprintoval pred Rui Oliveira a Quinn Simmons.

Dánsko má na Majstrovstvách sveta skutočne silný tím, do ktorého patria Mikkel Honoré, Mads Würtz Schmidt, Andreas Kron, Mads Pedersen, Kasper Asgreen, Mikkel Bjerg a Michael Valgren.

Majstrovstvá sveta v cestných pretekoch mužov Elite sa budú konať v nedeľu 26. septembra.