Kto sú favoriti na elitných majstrovstvách sveta žien v cestnej premávke 2021?

Holandský tím sa snaží vyhnúť opakovaniu olympijských hier

Elitné ženské cestné preteky majstrovstiev sveta UCI 2021 sa uskutočnia v sobotu 25. septembra a pole je úplne nabité. Je ťažké pozrieť sa ešte raz za holandský tím, ale ako sme videli na olympijských hrách, stať sa môže čokoľvek. Tu sú niektoré z kľúčových mien, ktoré treba sledovať…

Annemiek van Vleuten, Holandsko

Vek: 38

Obchodný tím: Movistar Team

Najlepší výsledok na ceste žien elite: 1. (2019)

Bude zaujímavé sledovať, ako holandský tím zareaguje na majstrovstvách sveta po ich menej ako očakávanom výkone na olympijských hrách. V ceruzke vyhrať aspoň jednu medailu – v kartách veľmi zlato – si uvedomili, že Anna Kiesenhofer je vpredu až po čiare. Van Vleuten stále získal pôsobivé striebro a potom dosiahol zlato v časovke, pričom dúhový dres je teraz na dohľad. Tento rok bol pre ňu veľmi úspešný, keď vyhrala Tour of Flanders 10 rokov po svojom poslednom preteku a Ladies Tour of Norway po štyroch etapách. V Liège-Bastogne-Liège skončila druhá za Demi Volleringovou – jej reprezentačným kolegom pre blížiace sa majstrovstvá sveta. Čo sa týka tímových kolegov, Anna van der Breggen je v poslednom roku profesionálnej jazdkyne. Ak by sa jej podarilo vyhrať vo Flámsku, koncept bez dúhového dresu v pelotóne na budúci rok je skutočne zaujímavý. Ale keďže van Vleuten v roku 2019 už predtým vyhrala Majstrovstvá sveta v cestných pretekoch žien v elitnej kategórii, určite sa bude snažiť pridať k svojmu neustále rastúcemu palmarès ďalšie.

Marianne Vos, Holandsko

Vek: 34

Obchodný tím: Jumbo-Visma

Najlepší výsledok: 1. (2013)

Som si vedomý toho, že som sa dostal do rovnakej pasce, akej som sa stretol pred olympijskými hrami, a tou je príliš nafúknuť holandský tím. Aký je však obľúbený kúsok bez Marianne Vos? Jedna z cyklistických legiend všetkých čias, ktorá vyhrala takmer všetky preteky v kalendári, už vyhrala v Gent-Wevelgem – prvé víťazstvo pre nový ženský tím Jumbo-Visma – a Amstel Gold Race v roku 2021. V júli vyhrala svoje 30. etapové víťazstvo na Giro d'Italia Donne, pričom jej víťazstvá boli mnohostranné a rozšírili sa do šprintov, stúpaní a časoviek. Trojnásobný majster sveta v cestnej premávke nedávno dosiahol tri víťazstvá na pretekoch Simac Ladies Tour koncom augusta, keď zvíťazil v prológovej časovke a v posledných dvoch šprintérskych etapách. Šampiónka šampiónov, vždy na ňu dávajte pozor.

Lotte Kopecky, Belgicko

Vek: 25

Obchodný tím: Liv Racing

Najlepší výsledok: 75. (2016)

Lotte Kopecky si užila úspešnú sezónu 2021, ktorá ju nepochybne postavila do boja o dúhový dres. 25-ročná hráčka vyhrala začiatkom roka dláždený Le Samyn des Dames po počiatočnom sklamaní v Omloop, potom si udržala národné tituly v cestných pretekoch aj v časovke. Ďalej dominovala na júnovom Lotto Belgium Tour. Jej tretie miesto v druhej etape postúpilo na prvé miesto v tretej etape, keď vyhrala generálku a bodovú klasifikáciu a umiestnila sa na druhom mieste v horách. Po 4. mieste v cestných pretekoch na olympijských hrách sa Kopecká zotavila zo zranenia a vyhrala poslednú etapu Ceratizit Challenge na La Vuelta pred Elisou Longo Borghini. V belgickom tíme je Jolien D'Hoore, Kopeckyho partnerka na trati Madison, ktorá oznámila svoje plány na koniec sezóny. Zahrnuté budú aj Shari Bossuyt, Kim de Baat, Valerie Demey a Jessie Vandenbulcke.

Lizzie Deignan, Veľká Británia

Vek: 32

Obchodný tím: Trek-Segafredo

Najlepší výsledok: 1. (2015)

Lizzie Deignan bude viesť tím Veľkej Británie na svetových šampionátoch a urobí všetko pre to, aby zopakovala svoj predchádzajúci úspech na podujatí. Na Tour de Suisse tento rok vyhrala druhú etapu do Frauenfeldu. Jej víťazstvo viedlo k celkovému víťazstvu v celkovej klasifikácii o jednu sekundu pred Elise Chabbeyovou, pričom Deignan si odniesla aj body a horskú klasifikáciu. Veľká Británia posiela spolu s Deignanovou vzrušujúci tím, vrátane Anny Shackleyovej – jej partnerky v cestných pretekoch na olympijských hrách v Tokiu – a Jossa Lowdena, ktorý sa má čoskoro zapísať do hodinového rekordu. Patria sem aj bývalá národná šampiónka Alice Barnes, Anna Henderson a víťaz La Choralise Fourmies Féminine Pfeiffer Georgi.

Meno: Emma Norsgaard, Dánsko.

Vek: 22

Najlepší výsledok: 61. miesto (2020)

Emmu Norsgaard označila Elisa Longo Borghini za osobu, ktorá sa bude pozerať na blížiace sa cestné preteky majstrovstiev sveta, a je ľahké pochopiť prečo. Dánska národná šampiónka sa na Giro d’Italia Donne stretla s rýchlo finišujúcou Lorenou Wiebesovou a napokon vyhrala v 6. etape. V najdlhšej etape porazila Coryna Riveru a Marianne Vosovú na čiaru v Colico. Norsgaard nazbieral aj množstvo druhých miest v Omloop, Le Samyn a Scheldeprijs. Ale práve na pretekoch Ceratizit Festival Elsy Jacobs skutočne zažiarila, jej víťazstvá v 1. a 2. etape vyústili do celkovej klasifikácie, bodovej klasifikácie a víťazstiev v klasifikácii mládeže. Možno nepriťahuje toľko pozornosti ako mená v holandskom tíme, ale teším sa na to, ako bude jazdiť. Norsgaard bude na štartovej čiare po boku Cecilie Uttrup Ludwig, Amalie Dideriksen, Marity Jensen, Rebeccy Koerner a Julie Leth.

Majstrovstvá sveta Elite Women’s Road Race sa budú konať v sobotu 25. septembra. Prejdite do nášho sprievodcu, kde nájdete všetky podrobnosti o tom, ako sledovať Majstrovstvá sveta UCI 2021.