Froome získal žltý dres, keďže Maciej Bodnar vyhral časovku na 20. etape Tour de France 2017

Maciej Bodnar z Bora Hansgrohe vyhral TT, zatiaľ čo Froome ukázal svoju fantastickú formu v časovke a takmer dobehol Bardeta

Chris Froome z tímu Sky nadchol fanúšikov tým, že si vybojoval žltý dres fantastickým tretím miestom v záverečnej časovke pred zajtrajším návratom do Paríža v záverečnej etape. Ospravedlňujúc veľmi neobvyklý zvrat udalostí alebo vážnu nehodu v zajtrajšej etape, Froome si zaistil štvrté víťazstvo na Tour de France.

Froome obsadil tretie miesto, 6 sekúnd od pôsobivého Macieja Bodnara, ukázal silu od prvého medzičasu, kde zaostal iba 2 sekundy od najrýchlejšieho času Kwiatkowského, a s pravdepodobným negatívnym medzičasom už vyzeral silne na celkové víťazstvo.

Celkom sa mu to nepodarilo, ale venoval veľa času Rigobertovi Urana a Romainovi Bardetovi. Bardet si práve udržal svoje pódium v GC, ale prekonal ho na celkové 2. miesto vďaka silnému výkonu Uran na TT.

Ako sa vyvíjala etapa

Vyzeralo to ako etapa pre špecialistov na časovku, rovinatý profil mesta prerušovaný iba jednou krátkou strmou rampou Notre-Dame de la Garde, asi 11 % na 780 m.

Keďže Tony Martin (Tím Kaťuša) vyrazil na začiatku poradia kvôli jeho nízkej pozícii vo všeobecnej klasifikácii, očakávalo sa, že nastaví čas, ktorý má prekonať. Pred ním boli vážni súperi Taylor Phinney (Cannondale-Drapac) a Maciej Bodnar z tímu Bora Hansgrohe.

Taylor Phinney potešil fanúšikov skorým výborným časom 29 minút a 21 sekúnd, aby sa stal prvým vážnym cieľom dňa pre nasledujúcich jazdcov.

Netrvalo však dlho a Maciej Bodnar prevzal viac ako minútu od Phinney, aby nastavil čas, ktorý vyzeral ako čas na prekonanie, 28,15 – pôsobivý priemer 47,8 km/h.

Tony Martin to nezvládol. Prišiel len o 10 minút neskôr s časom 28,29, 14 sekúnd menej ako Bodnarov čas, čo stačilo na druhé miesto.

Michal Kwiatowski ponúkol poriadne vzrušenie, keď dosiahol najrýchlejší čas v prvej z troch časových kontrol etapy, no prišiel o zdrvujúcu 1 sekundu pomalšie ako Bodnar.

Sklamanie nastalo aj pre favorita dnešného dňa Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo), ktorý potreboval pred hlavným stúpaním vymeniť motorku, čo znamená, že skončil na 10. mieste, pričom ho určite vytlačili veľké mená začať.

S tým sa súťažiaci BC začali púšťať do cesty, práve keď Warren Barguil získal cenu za bojovnosť za celkovú Tour a vzrušenie začalo.

Proti hodinám

Nádeje boli veľké z predstavenia Alberta Contadora a on zapôsobil rýchlym medzičasom iba 13 sekúnd od najrýchlejšieho Kwiatkowského.

Keď Romain Bardet (Ag2R-La Mondial) začal tesne po 17:00, rev z oranžového velodrómu bol ohlušujúci, žiaľ, keď o pár minút neskôr začal Froome, buchot bolo počuť viac. S 23 sekundami medzi jazdcami boli vášne plné.

Froome sa ustálil na impozantnej cestovnej rýchlosti 53 km/h a vyzeral pohodlne vo svojej aerodynamickej pozícii, rovnako ako Quintana, dosť neistý, skončil na neuspokojivom 27. mieste. Aru, podobne mal problémy pri prvej časovej kontrole, 38 sekúnd na Kwiatkowski.

Contador si udržal náskok a obsadil 5. miesto v čase 28,36 s náskokom 21 sekúnd na Bodnara, čo je pôsobivá ukážka, ale nestačí na to, aby sa výrazne posunula v GC.

Bardet prešiel prvou časovou kontrolou, žiaľ, mimo tempa, 42 sekúnd na Kwiatkowského a už stratil svoje celkové 2. miesto. Naproti tomu Froome prekonal prvú kontrolu iba 2 sekundy od vedenia, čím dal Francúzovi značný náskok.

Na hlavnom stúpaní Notre-Dame de la Garde vyzeral Bardet dezorientovaný a nestabilný, pričom Froome ho tesne nasledoval na dohľad. Bardet prešiel cez 2. kontrolu na 42. mieste, pričom Froome stratil iba 3 sekundy od najrýchlejšieho času dňa – 43 sekúnd pred Bardetom.

Krátko nato prišiel Aru do cieľa o 1.16 pred Bodnarom, keďže Rigoberto Uran mal srdiečko po menšom náraze do bariér, z čoho sa impozantne spamätal a obsadil 8. miesto a posunul sa vyššie v celkovom hodnotení GC.

Na poslednej rovinke smerom k štadiónu vyzeral Froome plne schopný chytiť Bardeta, pričom Francúz sa v poslednom kilometri strácal.

Froome nezastihol Francúza úplne, ale pri jeho cieli bol zo štadióna vystavený nevkusným buchotom.

Bardet zápasil s čiarou a na pódiu pre GC sa udržal len o jednu sekundu, pretože Uranov silný výkon ho posunul z druhého miesta.

Tour de France 2017: 20. etapa, Marseille – Marseille (22,5 km, ITT), výsledok

1. Maciej Bodnar (Poľ.) Bora-Hansgrohe, 28:15

2. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Team Sky, o 0:01

3. Christopher Froome (GBr) Team Sky, o 0:06

4. Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin, o 0:14

5. Daryl Impey (RSA) Orica-Scott, o 0:20

6. Alberto Contador (Esp) Trek-Segafredo, o 0:21

7. Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb, 0:28