Chris Froome vyhral Tour de France 2017, keďže Dylan Groenewegen vyhral šprint na 21. etape

Záverečná etapa Tour 2017 sa končí víťazstvom Groenewegenu v šprinte

Dylan Groenewegen z LottoNL-Jumbo sa pretlačil pred Andreho Greipela z Lotto-Soudal v rozbitom šprinte a vyhral poslednú etapu Tour de France 2017 na Champs-Elysees v Paríži. Edvald Boassen Hagen z Dimension Data sa umiestnil na treťom mieste.

Všetci nositelia hlavných dresov bezpečne prešli cieľovou čiarou, aby sa zabezpečilo, že v celkovom hodnotení nenastali žiadne zmeny, čím sa upevnilo štvrté víťazstvo Chrisa Frooma na Tour de France.

Záverečná etapa Tour je z veľkej časti slávnostná a pelotón dorazil do Paríža všetci spoločne, no akonáhle sa rozbehli na kolách okolo centra Paríža, útoky prišli silné a rýchle, aby z toho boli skutočné preteky.

Skupina deviatich vrátane Daryla Impeyho (Orica-Scott) a Sylvaina Chavanela (Direct Energie) sa nakoniec odtrhla a niekoľko kôl si udržala náskok 20 sekúnd.

S niektorými z najväčších mien v šprinte mimo pretekov – vrátane Marcela Kittela, Marka Cavendisha, Arnauda Demarea a Petra Sagana – niekoľko tímov očakávalo svoje šance na víťazstvo v etape, takže prestávka sa nikdy nedostala ďaleko dosť dopredu na to, aby ste zabránili hromadnému šprintu.

V posledných pár kilometroch bolo tempo také vysoké, že tímy mali problém zaviesť svoje šprintérske vlaky, no nakoniec sa Groenewegenovi podarilo dostať do perfektnej pozície a ukázal sa ako najsilnejší muž dňa.

Pokiaľ ide o zvyšok pretekov, bol to zvyčajný pomalý sprievod do Paríža so všetkými tradičnými plieskaniami po chrbte, popíjaním šampanského a chrlením do kamier. Víťazný tím Sky sa blysol v nových dresoch so žltým pruhom na chrbte, ktorý nahradil zvyčajnú modrú, a Froome zdvorilo zamával francúzskym davom, ktorí reagovali pozitívne tým, že nevypískali toľko ako zvyčajne.

Po 3 540 km pretekov sa Froome vrátil domov 54 sekúnd pred Rigobertom Uranom (Cannondale-Drapac) na druhom mieste a 2 minúty 20 sekúnd pred Francúzom Romainom Bardetom (AG2R La Mondial), ktorý sa držal na tretie miesto o jednu sekundu od Mikela Landu z tímu Sky.

Zelený dres prevzal Michael Matthews z tímu Sunweb – dôstojný víťaz aj napriek odstúpeniu Marcela Kittela (Quick-Step Floors), ktorý vyhral päť etáp v šprinte a vyzeral byť mŕtvym bodom, kým vypadol na scéne 17.

Biely dres pre najlepšieho mladého jazdca získal Brit Simon Yates (Orica-Scott), ktorý ho držal od 5. etapy. To sú dva biele dresy pre Yatesovu domácnosť po tom, čo ich jeho brat-dvojča Adam vyhral v minuloročná Tour de France.

Bodkovaný dres horolezcov vyhral Francúz Warren Barguil (Tím Sunweb), ktorý tiež kontroverzne vyhral cenu za bojovnosť, čo bolo frustrované Thomasom De Gendtom z Lotto-Soudal, ktorý sa sťažoval, že zaútočil v úniku. oveľa viac ako ktorýkoľvek iný jazdec.

Klasifikácia tímu prirodzene pripadla tímu Sky, ktorý kontroloval preteky od začiatku do konca a žltý dres sa vzdal iba na dva dni, keď ho Fabio Aru z Astany držal v 12. a 13. etape. Jedným sklamaním pre Sky bolo, že Geraint Thomas, ktorý mal na sebe štyri etapy na začiatku pretekov v žltom, nebol s tímom na oslave konečného víťazstva. Počas rýchleho klesania na 9. etape havaroval a zlomil si kľúčnu kosť.

Veľkým porazeným na tohtoročnej Tour patrí BMC, ktorému sa nepodarilo vyhrať etapu a ktorého vedúci tímu Richie Porte ťažko havaroval v 9. etape. Movistar mal rovnako katastrofálne Tour, pričom Alejandro Valverde havaroval na samom prvá etapa a vedúci tímu Nairo Quintana nesplnil očakávania, zjavne vyčerpaný po Giro d'Italia.

Teraz sa už len uvidí, či Froome dokáže byť odolnejší ako Quintana pokusom o vlastný double s víťazstvom na Vuelta Espana.

Tour de France 2017: 21. etapa, Montgeron – Paríž Champs-Élysées (103 km), výsledok