Hasta Siempre, Pistolero! Laura Meseguer o Contadorovej epickej kariére

Laura Meseguer sa rozprávala s Albertom Contadorom o jeho kariére a dôchodku

Keď Alberto Contador súťažil na svojich posledných profesionálnych cyklistických pretekoch, cesty a okraje Vuelty a España sa stali prázdnym plátnom pre vďačné a obdivné správy od fanúšikov, ktorí lemovali túto trasu. Nikdy predtým nikto z novinárov, ktorí informovali o pretekoch, nevidel takú podporu fanúšikov pre jedného z pretekárov.

„Ani pre Miguela Induraina!“, zvolal na mňa jeden kolega na Vuelte – cyklistike sa venoval od začiatku 80. rokov.

Hordy ľudí na štartoch a cieli etáp, ktoré čakali na Alberta Contadora, nás nechali bez slov.

Obrázok
Obrázok

Vôľa a spôsob

Jedinečný cyklista odchádza do dôchodku. S ním ide prudko súťaživý a agresívny inštinkt, ktorý pravdepodobne v budúcich pretekoch uvidíme oveľa menej. Povedal mi, že to bola jeho matka, ktorá ho naučila heslo: „Ak je vôľa, existuje cesta“.

Mal len 20 a ležal v nemocnici na posteli po nehode na Vuelte v Asturias v roku 2004 kvôli kavernómu mozgu.

Po dlhej rehabilitácii sa vrátil o sedem mesiacov neskôr, aby vyhral svoje prelomové víťazstvo na Tour Down Under.

Vo svojej profesionálnej kariére mal tri sny: stať sa profesionálnym cyklistom, jazdiť na Tour de France a vyhrať Tour de France.

'Poviem ti niečo, čo som ešte nikdy nepovedal,' hovorí mi s úsmevom. 'V roku 2006 som bol v kontakte s rôznymi tímami na ďalšiu sezónu.

'Jeden z nich mal lídra na Tour de France 2007 a chceli, aby som bol ich domácim. "Možno si myslíte, že som hlava v oblakoch, pretože som pretekal iba jednu Tour," povedal som manažérovi, "ale myslím si, že som v stave vyhrať budúcoročnú Tour de France." A presne tak to dopadlo.'

V roku 2008 už získal trojitú korunu svojimi víťazstvami na Tour de France v roku 2007 a na Giro d'Italia a Vuelta a España v roku 2008. Je jedným z iba šiestich cyklistov, ktorým sa to kedy podarilo.

Na rozdiel od iných veľkých jazdcov ho jeho ambícia po víťazstve prinútila rozšíriť obzory za hranice francúzskeho turné, keď vyhral sedem Grand Tour: dve Giros d'Italia, dve Tours de France a tri Vuelty a España.

'Prehliadka zmení váš život. To sa mení. Váš. Život,“trvá na svojom. 'Pred víťazstvom na mojom prvom Tour som už mal niekoľko dôležitých víťazstiev v mojich palmares a ľudia z mojej dediny sa ma stále pýtali, čo robím, že žijem mimo jazdy na bicykli.'

Spomína si, že na svoj debut na Tour de France v roku 2005 prišiel vyčerpaný po veľmi intenzívnej prvej časti sezóny a dvadsiatich dňoch prípravy v Sierra Nevade.

'Bolo nás 11 jazdcov v predbežnom výbere na Tour. Niekoľko dní predtým nám náš riaditeľ povedal, že ak si niekto myslel, že nie je v podmienkach na to, aby mohol jazdiť na Tour, tak je ten moment, aby to povedal. Bol som mŕtvy, ale ako som mohol zdvihnúť ruku?!' vysvetľuje so smiechom.

V týchto pretekoch bol 31. a v roku 2007 sa vráti na Tour, aby ju vyhral. Tour de France 2009 bola pre neho psychologickým testom, hovorí.

Provokácia jeho tímového kolegu a rivala číslo jedna Lancea Armstronga bola jeho hlavným podnetom.

'Lance a Johan Bruyneel mali veľmi dobrý vzťah, ale vyhral som posledné tri Grand Tours, takže si myslím, že som si zaslúžil byť lídrom tímu […]

'Na tej prehliadke bolo veľa vecí, ktoré sa mi vôbec nepáčili.'

Napriek tomu radšej nevstupoval do konfliktu s tímom. O tej Tour de France by sa dala napísať kniha a po tomto víťazstve sa stal ešte silnejším jazdcom.

Perfektný obraz

Jediná fotografia, ktorú má zarámovanú vo svojej obývačke, je fotografia jeho víťazstva na 17. etape 2012 Vuelta a España po jeho výkone vo Fuente Dé, kde prevzal vedenie pretekov od Joaquíma 'Purito' Rodrígueza od útočí 50 kilometrov od cieľa. Toto víťazstvo sa stalo jeho poznávacím znamením.

„Musíš v živote vyskúšať rôzne veci, nájsť nové motivácie…“povedal mi pred začiatkom tohtoročnej Vuelty a España.

Je to presne jeho štýl pretekania. Pelotón ho považuje za najlepšieho stratéga a jeho spôsob, ako pretaviť tvrdú snahu do ľahkého tempa, pomáha vysvetliť, prečo ho fanúšikovia a pelotón aj napriek jeho sankcii po pozitívnom teste clenbuterolu na Tour de France 2010 naďalej obdivujú a skutočne ho považovať za legendu.

Jeho posledné preteky boli neustálym znakom náklonnosti. Jeho tímoví kolegovia si užili každý jeden kilometer pretekov; ostatní jazdci mu tlieskali na štarte poslednej etapy v Arroyomolinos, a tak mu vzdali hold aj v cieli v Madride.

Niet divu, prečo. Na tohtoročnej Vuelte a España zaútočil v 11 z 21 etáp len pre radosť fanúšikov, v športe, ktorému čoraz viac dominuje merač výkonu a stráca svoju spontánnosť.

Jeho najväčšou silou je jeho schopnosť hýbať sa, prekvapiť, premeniť nudné etapy na vzrušujúce – v konečnom dôsledku schopnosť dostať nás z pohovky pri pozeraní.

Obrázok
Obrázok

To je to, čo urobil v 20. etape, s jeho posledným výstrelom ako „El Pistolero“– víťazstvom v mýtickom stúpaní na L'Angliru.

'Dokonalý koniec filmu natočeného v Hollywoode,' ako mi povedal jeho spoluhráč Markel Irizar.

'Len on je schopný ukončiť svoju kariéru víťazstvom deň predtým, ako odíde do dôchodku v najťažšom stúpaní v cyklistike.'

Alberto Contador hovorí, že jeho rozlúčka na Vuelte a España bola jeho najväčším darom. Odchádza do dôchodku, aby pokračoval v práci na svojej nadácii a na svojom novom tíme Continental, ktorý bude slúžiť ako vývojový tím Treku.

Ale všetko to bude „bez akejkoľvek zodpovednosti, tlaku a stresu,“smeje sa.

To, čo mu bude najviac chýbať, bude klásť si nové výzvy a surovo o ne súťažiť.