Giro di Sicilia sa vracia po 42-ročnej prestávke na vrchole Etny

Cieľ summitu na Etne je stredobodom nových etapových pretekov na talianskom ostrove Sicília

Giro di Sicilia sa budúci mesiac po 42 rokoch strávených v divočine vráti do profesionálneho kalendára a bude sa koncentrovať okolo vrcholu na ikonickej sopke Etna.

Štvordňové etapové preteky, ktoré boli spustené dnes prostredníctvom vlastnej webovej stránky, sa budú pretekať na talianskom ostrove Sicília od stredy 3. do soboty 6. apríla 2019.

Prvé tri etapy budú pohyblivé dni určené pre šprintérov a priebojníkov, pričom posledná etapa bude zakončená vrcholom na sopke Etna.

1.etapa bude prevažne rovinatá 165 km dlhá trasa zo starobylého prístavu Catania, severne pozdĺž pobrežia do Milazza na samom severovýchode ostrova.

Obrázok
Obrázok

Druhá etapa bude o niečo kopcovitejšia a podstatne dlhšia s dĺžkou 236 km z Capo d'Orlando do metropolitného centra Palermo. 3. etapa vedie do vnútrozemia, opäť rušný deň, so 188 km jazdy z C altanissetta do Ragusy.

Tým sa preteky pripravujú na svoj posledný, rozhodujúci deň, pútavý šprint na 119 km z Giardini Naxos na vrchol Etny.

Tour of Sicily je jedným z najstarších talianskych cyklistických pretekov v kalendári. Prvýkrát bol predstavený v roku 1907, keď ho vyhral trojnásobný šampión Giro d'Italia Carlo Galetti.

Preteky sa potom počas nasledujúcich 70 rokov konali sporadicky a víťazmi boli Diego Ronchini a Roger De Vlaeminck.

Posledné preteky, ktoré sa konali v roku 1977, vyhral Guiseppe Saronni, ktorý neskôr vyhral dva tituly Giro, Miláno-San Remo, Il Lombardia a cestné majstrovstvá sveta v roku 1982.

Návrat pretekov do kalendára prilákal niektoré z najväčších a najlepších športových tímov – UAE-Team Emirates, Androni Giocattoli-Sidermec, Wanty-Groupe Gobert a Israel Cycling Academy boli potvrdené na štartovej čiare.

Jediným opomenutím, ktoré pravdepodobne spôsobí frustráciu sicílskeho Tifosi, je to opomenutie Bahrain-Merida, čo znamená, že na Sicílii nebude prítomný najcennejší cyklistický syn Vincenzo Nibali.