Šiestykrát je čaro: Zdenek Štybar má smolu Paríž-Roubaix

Zavrieť, ale nie cigaru, Štybar sa teší na kampaň Spring Classics 2018

Nie veľa jazdcov bojovalo o víťazstvo na svojom prvom Paríž-Roubaix. Tom Boonen a Roger de Vlaeminck skončili na treťom a piatom mieste, ale potom opäť vyhrali preteky rekordne štyrikrát.

Fabian Cancellara odstúpil na prvý pokus a Johann Museeuw skončil na úctyhodnom, no aj keď podhodnotenom 12. mieste.

Zdenek Štybar (Quick-Step Floors) mohol vyhrať svoj prvý Paríž-Roubaix v roku 2013. Jazdenie ako súčasť vedúceho tria s Cancellarom a Sepom Vanmarckom (EF-Drapac) išlo dobre, kým nenastúpil do fanúšik na bájnom Carrefour de l'Arbre, spomalenie až takmer zastavenie, čím sa končí akákoľvek šanca na víťazstvo.

Obrázok
Obrázok

Od smoly z roku 2013 skončil trojnásobný majster sveta v cyklokrose iba raz mimo prvej päťky. To zahŕňa druhé miesto v rokoch 2015 a 2017, pričom oba strácajú čas v šprintoch.

Víťazstvo slávnej dlažby bolo pre Štybara mimo dosahu, odkedy pred šiestimi rokmi prešiel na cestu a podľa jazdca to nie je kvôli forme alebo schopnostiam, ale niečomu, čo je mimo jeho kontroly.

'Na Roubaix som skončil druhý, dvakrát, oba som prehral v šprinte na velodróme. Ak by som v roku 2014 zaútočil ja a nie Niki Terpstra, mohol by som vyhrať,“povedal Štybar Cyclist.

'Za päť rokov, čo som na tom pretekal, som mohol vyhrať štyrikrát. Potrebujem len viac šťastia.'

Šťastie je niečo, čo je potrebné na víťazstvo na 'Queen of the Classics', ale aj dobrá forma. Greg Van Avermaet (BMC Racing) to minulý rok dokázal veľkolepým spôsobom.

Roubaix bolo štvrté víťazstvo Van Avermaeta na jar, s víťazstvami v Omloop Het Nieuwsblad, E3 Harelbeke a Gent-Wevelgam.

Od februára do apríla si niesol formu a sebavedomie a to bol rozdiel.

Obrázok
Obrázok

Stybar si to uvedomuje viac ako kedykoľvek predtým a na tohtoročnú jar sa pozerá inak.

'Myslím, že cieľom tohto roka je byť tam od začiatku v Omloop Het Nieuwsblad až do konca v Roubaix.

'Nevyhnutne sa sústredím na Tour of Flanders a Roubaix, ale tento rok chcem byť len v dobrej forme od začiatku do konca.'

Byť v dobrej kondícii je dôležité, najmä preto, že jazda na Quick-Step Floors na klasike je úloha sama o sebe. Žiadny cyklokros túto zimu nemožno považovať za pokus vstúpiť do cestnej sezóny s čerstvejšími nohami.

Stybar bude súťažiť nielen so zvyškom pelotónu, ale aj s jazdcami v rámci vlastného tímu. Terpstra, Fernando Gaviria a návrat Philippa Gilberta budú hrať úlohu v taktike tímu na Roubaix.

Gilbert vyhral všetkých päť monumentov a Roubaix je na vrchole zoznamu. Vo veku 35 rokov sa to musí stať skôr ako neskôr a zdá sa, že po odchode Toma Boonena do dôchodku bude pre belgický tím jednou z možností.

Philippe Gilbert späť na bicykli a oslavuje víťazstvo na Tour of Flanders 2017

Cítite, že Štybar si to uvedomuje v prítomnosti Gilberta a jednoducho povedal: 'Boonen odišiel do dôchodku, ale teraz máme Gilberta, takže sa nič nezmenilo.'

Stybar momentálne nerozmýšľa nad rámec klasiky. Po tomto hektickom mesiaci pretekov si zvyčajne oddýchne a potom sa vydá na Tour de Suisse alebo Tour of California, potom nasleduje Tour de France, ale zdá sa pravdepodobné, že český jazdec bude debutovať na Giro d'Italia.

Netreba dodávať, že je jasné, že Štybar sa ešte 24. februára nepozrie za Omloop Het Nieuwsblad.