Giro d'Italia 2018: Aru zakotvil na 20 sekúnd za nelegálny draft v časovke

Tri tím Emirátov zo Spojených arabských emirátov zakotvil v čase, keď UCI zakročila proti draftu

Keď si myslíte, že výsledok je príliš dobrý na to, aby bol pravdivý, zvyčajne to tak dopadne. Po zdvihnutí obočia – doslova pre Tonyho Martina – včerajšom výkone v časovke na Giro d'Italia, sa Fabio Aru (UAE-Team Emirates) ocitol na 20 sekúnd v doku za nelegálne ťahanie motorky.

Talian včera mnohých prekvapil, keď na 16. etape prešiel cez čiaru len 37 sekúnd za víťazom pretekov Rohanom Dennisom (BMC Racing).

Aru, ktorý nie je známy ako špecialista na časomieru, sa počas tohto Gira tiež ocitol bez formy, keďže deň začal s takmer 25-minútovým náskokom za lídrom pretekov Simonom Yatesom (Mitchelton-Scott).

Keď Talian dokončil etapu ako šiesty, veľa sa pýtalo okolo vystúpenia.

Po skončení pretekov hlavný komisár pretekov Randall Shafer oznámil, že rozhodcovia UCI sa rozhodli ukotviť Aru o 20 sekúnd kvôli nelegálnemu natáčaniu policajnej motorky. Toto rozhodnutie bolo prijaté po preskúmaní rôznych televíznych obrázkov.

Shafer poznamenal: „Mali sme niektoré, ktoré boli významné, a iné, ktoré neboli také významné. A niektoré, ktoré chceme presadiť v tom, že sa pozeráme a že sa pozerá televízia, že sa pozerajú médiá a že sa pozerá verejnosť.“

Aru bol jedným z troch jazdcov SAE, ktorí boli potrestaní na pódiu. Diego Ulissi a Valerio Conti dostali 2-minútové pokuty, pričom Conti údajne navrhol Ulissiho na významné časti kurzu.

Ben Hermans (Izraelská cyklistická akadémia), Mads Pedersen (Trek-Segafredo) a Remi Cavagna (Quick-Step Floors) tiež dostali 30-sekundový trest za porušenie pravidiel.

Hoci to nemá žiadny skutočný vplyv na boj o všeobecnú klasifikáciu, poskytne určitú útechu takým ako Alex Dowsett (Katusha-Alpecin) a Chad Haga (Tím Sunweb), ktorí sa umiestnili na šiestom a siedmom mieste. javisko.

Upokojilo by to aj myseľ Martina, ktorý by mal dosť viditeľne neveriť vo výkon Aru.

Odhliadnuc od pochybného výkonu Aru, preteky o ružovú išli proti predpovediam mnohých, pričom Yates odolal útokom Toma Dumoulina (tím Sunweb) a udržal si 56-sekundový náskok.

Za solídnu jazdu Chrisa Frooma (Team Sky) sa Brit posunul na štvrté miesto na GC, 39 sekúnd za Domenicom Pozzovivom (Bahrain-Merida) a zostáva päť etáp.