Ronde vidí, ako sa Bettiol konečne zbaví ťažoby očakávania

Tour of Flanders vyhrať čiapky šťastný návrat do EF Education po nešťastnom období v BMC Racing

No, bola to dlhá cesta. Stál som na hlavnom námestí v Oudenaarde a na veľkej obrazovke som sledoval sólovú jazdu Alberta Bettiola do cieľa a neveriacky som krútil hlavou. Naozaj zdržiava takých ako Sagan, Van Avermaet a Kristoff – 16-členná skupina – aby vyhral tieto preteky?

Dokázal to a nebolo to ani zďaleka pri čiare. To, čo bolo pred 15 km, sa 30-sekundový náskok v cieli znížil iba na 14 a nervózne napätie vo vzduchu sa rozplynulo na radosť.

Autobus EF Education First bol vzdialený niekoľko metrov a davy ho pohltili tak rýchlo, ako vyšli oslavné pivá. V cieli EF soigneurs plakali od radosti, zatiaľ čo sám Bettiol sotva uveril tomu, čo dosiahol.

„Stále tomu neverím. Moje prvé víťazstvo. Stále neverím tomu, čo som urobil, “bolo asi všetko, čo dokázal po prekročení čiary zohnať.

Nie že by mnohí iní umiestnili Toskánska na prvé miesto v zozname, aby prekročili hranicu ako prvý – alebo akéhokoľvek EF jazdca, ak na to príde. Predpokladaný líder Sep Vanmarcke, dvakrát na stupňoch víťazov, sa vracal po zranení kolena, ktoré utrpel na E3 BinckBank Classic, zatiaľ čo zvyšok tímu tvorili silní muži, ak nie víťazi pretekov.

Sebastian Langeveld bol jedným z tých mužov, ktorý sa vrátil do autobusu ako prvý po tom, čo skončil 15. a zohral kľúčovú úlohu pri víťazstve Bettiola. Jeden z troch EF mužov vo vedúcej skupine na úpätí Oude Kwaremont, po Bettiolovom útoku plnil úlohu blokára na čele prenasledovania.

„Všetkých vyhodil zo svojho kolesa,“povedal Langeveld. „Myslím si, že najsilnejší muž v pretekoch dnes vyhral. Je trochu zvláštne, že nebol medzi obľúbenými; mal dobrú formu na E3 a je to obrovský talent.‘

Pokiaľ ide o Vanmarckeho, v pretekoch útočil skôr, než sa posunul do vedenia k víťaznému útoku svojho tímového kolegu. V autobuse EF krátko prehovoril a nazval Bettiola ‚typu Van Avermaeta, jazdca skutočnej triedy‘a potom pred divákmi, ktorí sa naňho pozerajú, predviedol svoj druh oslavnej hry.

V tomto tímovom športe, ktorý vyhrali jednotlivci, vyhral Bettiol, vyhral Vanmarcke, vyhral EF. Všetci chlapci, Matti (Breschel), Sacha (Modolo), Tom (Scullyová), Taylor (Phinney), všetci. Myslím, že EF je vpredu… Odteraz by ste mali viac hľadať ružovú vpredu, “povedal Bettiol.

Mamma di Pasta

A čo Bettiol, víťaz Ronde Van Vlaanderen z roku 2019? Talian je späť v tomto roku, pre svoje druhé pôsobenie v tíme. Stal sa profesionálom v Cannondale – starom tíme Liquigas – už v roku 2014, pred fúziou v roku 2015 s nastavením Slipstream Sports Jonathana Vaughersa.

V tom čase mal len 19 rokov a ‚s 15 kilami detského tuku navyše‘podľa šéfa tímu Jonathana Vaughtersa, ktorý sa po dojazde ešte nejaký čas rozprával. „Už veľmi skoro ste videli, že keby ste ho zbavili tých 15 libier halušiek, bol to top talent.“

Záblesky tohto talentu sa ukázali v priebehu nasledujúcich troch rokov, najčastejšie v psích dňoch sezóny – jesenných pretekoch, keď jazdci zvyčajne končia alebo sa snažia získať výsledky. Ale presýtenosť jednodňových pretekov, často na kopcovitých parkoviskách, vytvorila šťastné loviská.

Pozitívne výsledky na Bretagne Classic, Clásica San Sebastián, GP Québecu a Montrealu – plus tretie miesto na Tour de Pologne 2016 – odhalili tí, ktorí dávali pozor na začínajúceho klasického pretekára, ktorý ešte len dospieva. Na väčšom pódiu sa dostalo uznania za jeho jazdu v službách Rigoberta Urána na Tour de France 2017.

„Je to vynikajúci pretekár, má čuch na preteky,“povedal Vaughters. „Je všestranný v tom, že môže trochu šprintovať, vie liezť, je veľmi dobrý na kameňoch. Na Tour de France pomohol Rigobertovi viac ako ktokoľvek iný.‘

Bettiol bol jedným z desiatich jazdcov, ktorí odišli na konci roka 2017, keďže hľadanie sponzorov Slipstreamu sa predĺžilo do septembra, keď do toho vstúpil Education First. Presťahoval sa do BMC v čase, ktorý sa ukázal ako nešťastný – a krátky – partnerstvo, sužované zraneniami a zlou formou.

Jazdil za Grega Van Avermaeta počas jarných klasík, pričom olympijský víťaz bol prekvapený, že Bettiol sa dostal do tímu na minuloročné Ronde po jeho DNF na E3 a Dwars door Vlaandereren. BMC DS Fabio Baldato argumentoval tak, že Bettiolova rodina si už kúpila letenky do Belgicka.

Začiatkom tohto týždňa Van Avermaet povedal, že jeho bývalý spoluhráč bol v BMC lenivý a má nadváhu. Ostré slová, iste, ale do istej miery stále pravdivé.

‘Minulý rok som zmizol z radaru. V BMC som nikdy nesplnil očakávania, “povedal Bettiol na tlačovej konferencii po pretekoch. „Veľa vecí sa pokazilo, ale musela nastať zmena. Okrem iného som schudol 3 kg. Ľahko sa to hovorí, ale nie je ľahké urobiť.‘

Jeho problémy s hmotnosťou, aj keď možno trochu prehnané, tiež viedli k jeho prezývke v tíme. Bettiol je s láskou známy ako „Mamma di Pasta“po tom, čo za svoje kilá navyše obvinil domácu kuchyňu.

‚Stále sa tak volá,‘povedal Vaughters. ‚Keď sme konečne podpísali túto zmluvu, poslal mi SMS a povedal: ‚Mamma di Pasta sa vracia!‘

„Dokonca to priznáva. Povedal: ‚Ak ma necháš doma s mojou mamou, priberiem. Musíte ma mať na tréningových kempoch a neustále ma tlačiť.‘Takže stále vynakladáme trochu viac úsilia, aby sme ho tlačili.‘

Táto pridaná práca a disciplína sa vyplácali už pred nedeľným mimoriadnym úlovkom. Na marcovom Tirreno-Adriatico, ktorý prešiel blízko jeho rodného mesta Poggibonsi, získal Bettiol dve miesta na stupňoch víťazov, vrátane prekvapivého druhého miesta v záverečnej časovke.

O niekoľko dní neskôr bol v ofenzíve na Poggio v Miláne-San Remo, tesne pred štartom Juliana Alaphilippa. A koncom marca štvrté na E3 BinckBank Classic naznačilo potenciál pre jarné klasiky, keď tam v roku 2016 skončilo desiate.

Ďalší triumf pre malý tím, ktorý mohol

Ale aj tak to bolo neočakávané – pre Bettiol aj EF Education First ako celok. Teraz vyhrali štyri z piatich monumentov, ktoré sú rozložené na osem rokov. Nedeľný triumf je ich prvým od víťazstva Dana Martina v Il Lombardia v roku 2014.

Pre tím, ktorý neustále hľadá sponzorov, je to dosť náročné a obmedzuje ho rozpočet v dolnej polovici rebríčka WorldTour. Toto víťazstvo bolo o tímovej práci a internom rozvoji; EF nie je tím nabitý tými najhorúcejšími mladými talentami a hviezdami s veľkými peniazmi.

„Za týmto úspechom je práca tisícov ľudí,“povedal Bettiol. "Za týmto víťazstvom stoja moji tímoví kolegovia a všetok personál v EF, od všetkých ľudí zo servisu, ktorí stáli celé hodiny s kolesami - dnes sme boli v kurze 27-krát - športoví riaditelia, mechanici, ľudia z médií, riaditelia."

‘Všetci, všetko, je to sen.‘

To je duch, ktorý bol vždy evidentný v rôznych iteráciách Slipstream Sports, postoj „všetci za jedného a jeden za všetkých“, postriekaný postojom „my-proti-svetu“.

To tam bolo aj v nedeľu. Keď Bettiol išiel posledné metre („vyzeralo to ako stúpanie na Mortirolo“, povedal o miernom stúpaní), ukázal mu do očí. Bola to zvláštna oslava víťazstva, najmä pri prvom víťazstve, ale dôvod sa čoskoro vyjasnil.

‘Bol to vedomý čin – ‚vidíš ma?‘‘povedal s odkazom na tlač, ktorá ho vždy prehliadala. ‚Odteraz vedia, kto som.‘

Teraz každý vie, kto je Alberto Bettiol.