Sagan a Dideriksen zvíťazili v Dauhe 2016

Výsledkom dvoch šprintov je, že Slovák a Dán získali dúhové pruhy v katarskej púšti

Preteky elitnej kategórie mužov aj žien sa skončili hromadným šprintom, pričom Peter Sagan a Amalie Dideriksen sa stali majstrami sveta 2016.

Ženské elitné preteky

Obrázok
Obrázok

Na sobotňajšom ženskom podujatí silný holandský tím oživil preteky početnými útokmi, kým sa tím do posledných kilometrov posunul do čela pelotónu. Amber Neben, čerstvo korunovaná šampiónka v časovke jednotlivcov, spustila neskorú sólovú prestávku, ktorá vyzerala ako zabezpečenie dvojitých dúhových kapiel pre Američana, hoci len na chvíľu. Nemalo to tak byť, keďže obhajkyňa titulu Lizzie Deignanová a tím Veľkej Británie spolupracovali s Austrálčanmi a Holanďanmi na stiahnutí 50-sekundového manka.

V poslednom kilometri vytvoril holandský tím jeden z najpôsobivejších šprintérskych vlakov za posledné roky, keď Annemiek van Vleuten, olympijská víťazka Anna van der Breggen a trojnásobná majsterka sveta Marianne Vos predviedli Kristen Wild. Dideriksen držal holandské koleso a keď zostal iba Wild, obišiel ľavú stranu favorita pred pretekmi a ukoristil víťazstvo. Lizzie Deignanová z GB bola štvrtá za čiarou, no prvá zablahoželala novému majstrovi sveta.

„Snívalo sa mi o tom. Ale dnes som mal takých dobrých spoluhráčov, ktorí ma po havárii dokonca priviedli späť. V šprinte som si vybral Wildovo koleso. Víťazstvo tu je prekvapením aj pre mňa,‘povedala Amalie Dideriksenová po víťazstve na majstrovstvách sveta.

Mužské elitné preteky

Pri všetkých tých rečiach o horúčavách v púšti, preteky mužskej elity boli na začiatku definované bočným vetrom, čo umožnilo poslednej skupine iba 26 členov zabojovať v šprintérskom závere, v ktorom sa Peter Sagan umiestnil na vrchole.

Po 75 km pretekajúcich sa silný vietor podnietil belgický tím k akcii a roztrhal pelotón na kusy, keď sa vracal smerom k Dauhe. Azda najväčšími obeťami rozchodu boli Nemecko a Francúzsko, pričom Greipel, Kittel, Bouhanni a Démare nezvládli prestávku. Najsilnejšiu pozíciu si udržalo Belgicko so šiestimi jazdcami v prednej skupine spolu s tromi Talianmi a tromi Nórmi. Mark Cavendish a Adam Blythe boli jedinými britskými jazdcami, ktorí sa zúčastnili na finále po defekte Luka Rowea, spolu s Petrom Saganom a Michalom Kolarom za spoločnosť.

V posledných piatich kilometroch sa začali posledné sólové pokusy o víťazstvo, keď Niki Terpstra urobil pohyb, len aby ho rýchlo zatvoril olympijský víťaz Greg van Avermaet. Vyzeralo to, že partia bola spokojná so šprintérskym finišom, no holandský jazdec Tom Leezer mal iné nápady, šprintoval zo zákruty a rýchlo si vytvoril päťsekundový rozdiel, keď prešiel cez Flamme Rouge. Skupina sa zastavila, pretože Belgum, Nórsko a Taliansko boli zdanlivo neochotné obetovať vedúcich mužov, aby prenasledovali Holanďana, ale keď sa GVA dostala do popredia, bolo jasné, že Leezerov pokus bude márny.

Tom Boonen, obľúbenec pred pretekmi, bol jedným z prvých, kto otvoril svoj šprint s 300 metrami do cieľa a predbehol oboch zostávajúcich Talianov. Mark Cavendish strávil veľkú časť pretekov sedel za volantom Petra Sagana a zostal prilepený, keď tímový kolega Adam Blythe začal svoj náskok. Manxman sa však zasekol, keď sa so Saganom vydali rôznymi cestami okolo Taliana Jacopa Guarnieriho. Cavendish na chvíľu stratil rýchlosť, keď uviazol za Michaelom Matthewsom, čo stačilo na víťazstvo pre Sagana.

Sagan skončil takmer o dĺžku bicykla pred druhým Cavendishom, ktorý si frustrovane búchal riadidlá a potom zablahoželal víťazovi. Sagan sa stáva prvým jazdcom od Paola Bettiniho v roku 2007, ktorý obhájil dúhový dres, a je iba šiestym mužom, ktorému sa to podarilo. Boonen obsadil pódium, takže je to prvýkrát, čo sa pódium majstrovstiev sveta skladá výlučne z bývalých majstrov sveta.

Sagan po pretekoch povedal: „Som veľmi šťastný, pretože bol bočný vietor a ja som bol posledný, kto sa dostal do prvej skupiny… neverím tomu. Stále som v šoku.‘