Nairo Quintana v cieli na vrchol do Blockhaus v deviatej etape Giro d'Italia nemá konkurenciu

Obsah:

Veľká správa dňa sa stala skôr vo fáze, keď nehoda na motorke pripravila o niektorých favoritov

Nairo Quintana (Movistar) nemal konkurenciu na horných svahoch stúpania Blockhaus, keď vyhral deviatu etapu Giro d'Italia a posunul sa do celkového vedenia.

Podľa pôvodných prestupov z Quintanu boli Thinaut Pinot (FDJ) a na krátky čas obhajca titulu Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida).

Pinot nechal za sebou Nibaliho, do cieľa mu chýbalo približne 3,5 km a Talianov deň sa rýchlo zhoršil, keď ho minuli a zhodili holandskí kontingenti Tom Dumoulin (Sunweb) a Bauke Mollema (Trek-Segafredo).

Pinot začal bojovať s bicyklom a stúpaním práve vo chvíli, keď holandské duo nastúpilo na jeho volant, kde si krátko sadli, než Francúz chytil dych a opäť vyrazil vpred sólo.

Tento krok sa Mollemovi vydaril, ale Dumoulin sa vrátil k Pinotovi a išiel s ním až do cieľa.

Pinot vyhral šprint za druhé miesto as ním získal šesťsekundový bonus, Dumoulin získal štyri bonusové sekundy.

Quintana si ponesie ružový dres aj počas dňa oddychu, ale mohol by sa vzdať svojej výhody lepším časovkárom, pretože nasledujúci deň jazdci zaberú 39,2 km proti času.

Obrázok
Obrázok

Geraint Thomas na konci etapy. Foto: Press Sport/Offside

Veľká správa dňa

Toto všetko bolo sekundárne po veľkom incidente dňa, ku ktorému došlo, keď do pretekov zostávalo 14,3 km. Policajný motocykel bol umiestnený na kraji úzkej cesty, keď jazdci bojovali o pozíciu, jazdec Sunwebu pripol motocykel a bol poslaný naprieč medzi jazdcov okolo neho.

Mezi tými, ktorí pri incidente zostúpili, boli Geraint Thomas a Mikel Landa, spolulídri tímu Sky, a do cieľa vrcholu im zostávalo 10 km o 2-45 menej.

Ostatní jazdci tímu Sky sa zhromaždili a postupovali podľa svojich tímových princípov do strmého stúpania v nádeji, že minimalizujú akékoľvek časové straty.

Keďže Quintana na začiatku išiel jasne, ďalej v stúpaní mali niektoré ďalšie veľké mená čoskoro problémy.

Ružový dres Bob Jungels (Quick-Step Floors) bol jedným z prvých, ktorí vypadli a čoskoro išiel späť aj Tejay van Garderen (BMC Racing).

Adam Yates (Orica-Scott), ktorý bol zapojený do incidentu na motokáre, dobehol 4:37 na Quintanu a Thomas skončil o ďalších 30 sekúnd späť. Obaja sú teraz takmer mimo sporu o pódium.

Predtým došlo k odtrhnutiu. Obsahoval Pierra Rollanda (Cannondale-Drapac) a do cieľa zostávalo 22 km.

Obrázok
Obrázok

Nairo Quintana zaznamenal skorú známku celkového víťazstva. Foto: Press Sport/Offside