Marta Bastianelli vyhrala ženský Gent-Wevelgem v šprinte s menším počtom skupín

Talianka ťažila zo silného náskoku, ktorý viedol k víťazstvu na Women's Gent-Wevelgem

Marta Bastianelli vyhrala ženský Gent-Wevelgem po silnom náskoku pred tímovou kolegyňou Chloe Hoskingovou. Jolien D'Hoore (Mitchelton-Scott) vyzerala byť vo víťaznej pozícii a viedla šprint, ale príliš dlho vo vetre ju videlo slabnúť.

D'Hoore sa držal na druhom mieste a Lisa Klein (Canyon-SRAM) prekročila čiaru ako tretia a dokončila pódium.

Veľa práce vo vedúcej skupine vykonal tím Sunweb, ale nedokázali zvládnuť žiadnu útočnú palicu a odišli s prázdnymi rukami.

Toto sú piate preteky 2018 Women's WorldTour a piaty iný víťaz.

Gent-Wevelgem: Ako sa stali dláždené preteky

Ženský Gent-Wevelgem, ktorý sa v skutočnosti začal v Ieper, sa jazdil na trati dlhej 142,6 km a mal šesť kľúčových stúpaní: dvakrát hore Baneberg, Kemmelberg a Monteberg.

Počas úvodných kilometrov veľa jazdcov skúšalo šťastie, no nech už sa malým skupinám podarilo získať akúkoľvek medzeru, pelotón čoskoro zareagoval, aby veci dal opäť dokopy.

Zo 100 km medzi jazdcami a cieľovou čiarou bola Thalita de Jong preč sama s náskokom 29 sekúnd a na svojom maxime zhasla na 40 sekúnd, kým sa opäť začala znižovať.

Holanďanka bola späť v pelotóne asi o 5 km neskôr.

Stúpanie Banebergu rozdelilo pelotón, keďže tlak vyvíjali silnejší jazdci na špičku skupiny. Ďalšie stúpanie, Kemmelberg, tiež zaznamenalo malé trhliny v skupine a jazdci boli zoradení pri stúpaní a klesaní.

Slávne Plugstreets – štrkové sektory, ktoré vedú pozdĺž vojnových pamätníkov tohto regiónu – mali väčší vplyv na pelotón ako predtým dláždené stúpania.

Na konci tretej štrkovej cesty bola medzi vedúcim pelotónom a prenasledujúcim pelotónom medzera 28 sekúnd, ale pri stíhacej jazde sa medzera pomerne ľahko uzavrela.

Niektorí jazdci sa pokúšali dostať preč cez Baneberg v druhom stúpaní, ale nedokázali sa zbaviť prenasledovania.

Boli to neskoršie stúpania, ktoré si vybrali svoju daň na niektorých jazdcoch, a keď pelotón stúpal cez Kemmelberg a do konca zostávalo 39 km, medzery boli oveľa výraznejšie, keď sa pelotón rozdelil.

Po určitom tempe zo strany väčších tímov ako Boels-Dolmans, Team Sunweb a Mitchelton-Scott nastal útlm, pretože tempo sa zmiernilo, keď jazdci využili príležitosť najesť sa a napiť.

Keď jazdci prišli na 27 km od konca, Rozanne Slik (FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope) išla sólo a čoskoro mala 27 sekúnd na vedúcu skupinu, ktorá obsahovala väčšinu hlavných kandidátov na tieto preteky UCI Women's WorldTour.

Náskok Slikovej sa pohyboval tesne nad 20 sekundami a zdalo sa, že ide skôr o zjemňujúce cvičenie pre tím, než o snahu na veľké vzdialenosti pre jej vlastnú slávu.

Pelotón sa dostal do echelónov, pretože tím Sunweb vyvíjal tlak. Vietor zachytil Slika a tempo v prednej skupine sa zvýšilo.

Táto predná skupina pozostávala z 36 jazdcov a ich náskok pred tými, ktorí boli za rozdelením, sa s odpočítavaním kilometrov len zväčšoval.

Chantal Blaak (Boels-Dolmans) bola aktívna na čele skupiny, čím sa prakticky vyradila z posledného šprintu. Majsterka sveta, ktorá mohla vyhrať sama o sebe, vyzerala šťastná, že môže hrať podpornú úlohu v tíme plnom víťazov.

S 14 km do cieľa bol rozdiel medzi skupinami jedna a dva na 40 sekúnd, takže bolo jasné, že víťaz vzíde z prednej skupiny.

Tím Sunweb hral na plné obrátky a využíval výhodu počtu opakovanými útokmi vedúceho pelotónu, čím nútil svojich súperov pokrývať ťahy.

Jedným z tých, ktorí zaútočili, bola Coryn Rivera, šprintérka, ktorá dokázala vyhrať tieto preteky s útokom „všetko“a bola vypustená hneď, ako ju priviedli späť, takže posledných 6 km jazdila sama alebo ako súčasť druhej skupiny.

Blaak vyštartoval so 4,5 km do cieľa, ale ostatní boli nažive v nebezpečenstve. Ďalšia na rade bola Blaakova spoluhráčka Christine Majerus, predtým ju prenasledovali a Blaak šiel znova.

Ellen van Dijk (tím Sunweb) použila na štart cyklistický pruh, ale nedokázala získať medzeru a zredukovaný pelotón smeroval k šprintu.

Výsledok: Gent-Wevelgem (142,6 km)