Giro d'Italia 2019: Celkový favorit Primoz Roglic vyhral 1. etapu TT a získal prvý ružový dres

Prinášame správy, ktoré mohli byť oznámené už pred hodinami: Primoz Roglic v ružovom po víťazstve v Stage 1 TT na Giro d'Italia 2019

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) vyhral časovku 1. etapy na Giro d'Italia 2019 a získal tak prvý ružový dres pretekov. Slovinec strávil na horúcom sedadle za pódiom oveľa dlhšie, než v skutočnosti jazdil na pretekoch, a to vďaka kombinácii skorého štartu, rýchlej časovky a zdĺhavej povahy 176 jazdcov, ktorí odchádzali individuálne.

Roglicova jazda, ktorá už bola jednou z obľúbených pred pretekmi, mala takú dominanciu, že niektorí jazdci, ktorí by mohli mať šancu na celkové víťazstvo o tri týždne – ako Tom Dumoulin (Team Sunweb), Mikel Landa (Movistar) a ďalší – už sa ocitli na čele pretekov.

Ďalší z predpretekových favoritov Simon Yates (Mitchelton-Scott) skončil tretí pred posledným po tom, čo všetci ostatní hlavní súperi vypadli oveľa skôr. Po tom, čo Roglic sedel a nervózne sledoval, ako Yates zaútočil na výstup.

Napriek silnému stúpaniu, keď Alberto Contador strávil veľa času mimo sedla, Yates sa hanbil za potrebný čas na víťazstvo v etape, ale jeho výkon stačil na druhé miesto v daný deň a už otvára medzeru zvyšok jeho súperov.

Roglic, ktorý tento rok zatiaľ dominuje v jednotýždňových etapových pretekoch a mimo štvrtého miesta na minuloročnej Tour de France, mohol pokojne stráviť celé tri týždne v ružovom. V horách tiež mohol kedykoľvek kapitulovať po Yatesovom štýle. Do Verony je to ďaleko, takže ktovie.

Dumoulin nevyzeral ako jazdec, ktorý vyhral Giro 2017, alebo jazdec, ktorý obsadil druhé miesta na minuloročných Giro a Tour. Jeho deficit na Roglica a Yatesa bude nepochybne väčší, než by si on alebo jeho tím priali, no určite to nie je konečné.

Pre jazdcov v top 10 a na dosah vedenia by mal byť nasledujúci týždeň oveľa menej stresujúcou záležitosťou, než bude pre Jumbo-Visma a ich lídra Roglica, keď budú brániť Maglia Rosa. To znamená, že sa môžu rozhodnúť nechať to ísť neohrozujúcemu jazdcovi v úniku, aby si trochu oddýchli.

Giro d'Italia 2019 1. etapa: krátka jazda na vrchol

Časovka 1. etapy na štart 102. ročníka Giro d'Italia mala možno len 8,2 km, ale stále to bola etapa dvoch, aj keď nerovnakých, polovíc. Prvá polovica, ktorá zahŕňala 6 km, bola vyrovnaná, jazdci sa hnali maximálnou rýchlosťou.

Druhá videla cestu a potom sa otočila okolo úzkej vlásenky, kde sa stúpanie priamo zvýšilo. Napriek tomu, že každý vedel, že to tak je, znepokojujúce množstvo jazdcov narazilo na strmý svah na veľkom okruhu a snažilo sa zaradiť nižšie a znova ísť.

Jazdci všeobecnej klasifikácie väčšinou zostali na svojich bicykloch TT, ale šprintér Arnaud Demare bol prvým štartérom, ktorý sa rozhodol zmeniť nastavenie bicykla z TT na cestné. GC – takmer muž Bauke Mollema (Trek-Segafredo) urobil to isté neskôr v ten deň.

2 km stúpania do cieľa vo svätyni Madonna di San Luca, kostole baziliky, ktorý sa nachádza takmer 300 metrov nad mestom, bolo dosiahnuté 2,1 km do kopca s priemerom 10 %.

Väčšina favoritov GC dokončila svoju jazdu v priebehu prvej hodiny etapy, a tak sme mohli vidieť, kto sú hlavní víťazi a porazení s iba 8,2 z 3 518 najazdených km. Yates, minuloročný víťaz viacerých etáp a líder pretekov, kým sa to v 19. etape nepokazilo, sa rozhodol skončiť ako tretí pred posledným.

Tento prístup má svoje klady a zápory – pozrite sa, čo urobili všetci ostatní v porovnaní s tým, že napríklad po pódiách sedíte celé hodiny, kým vaši súperi relaxujú – ale podľa Sira Bradleyho Wigginsa je to muž, ktorý vie, dva o časovke Grand Tour, v štúdiu Eurosport môže byť neskorý začiatok len zlý.

Giro d'Italia 2019 pokračuje zajtra, v nedeľu 12. mája, 200 km úsekom z Bologne do Fucecchia.