Giro d'Italia 2019: Roglic vyhral 9. etapu TT v daždi, pretože Yates stráca 3 minúty

Jumbo-Visma jazdec je celkovo 2. za Contim, ale Simon Yates sklamal v premenlivom počasí

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) ovládol kopcovitú 34,8 km individuálnu časovku do San Marína v premenlivom počasí, aby vyhral 9. etapu 2019 Giro d'Italia a urobil obrovský krok smerom k celkovému víťazstvu.

Roglic, ktorý finišoval v čase 51 min 50 s, bol jediným z neskorších štartujúcich, ktorý pokoril hranicu 52:01, ktorú na začiatku stanovil nový držiteľ svetového rekordu Victor Campanaerts (Lotto-Soudal), ktorý bol čudoval sa, čo sa mohlo stať po načechranej výmene bicykla pred posledným stúpaním, keď stratil pár sekúnd, vďaka čomu mohol byť rozdiel na prvom a druhom mieste v poradí.

Jeho sklamanie však nebude také, aké pociťuje celkový súper Simon Yates (Mitchelton-Scott), ktorého časovka a celková forma boli v poslednom čase dosť dobré na to, aby ho vnímali ako potenciálneho víťaza etapy.

Na konci Yates pri stúpaní do cieľa zle vybledol, stratil viac ako 3 minúty na Roglica a viac ako 2 minúty na svojho rivala z GC Vincenza Nibaliho (Bahrain-Merida), ktorý obsadil štvrté miesto deň, hneď za Bauke Mollema (Trek-Segafredo).

Valerio Conti (UAE-Team Emirates) urobil dosť na to, aby si celkovo udržal ružový dres lídra pretekov.

Ako sa odvíjal deň

9. etapa Gira 2019 pekne zakončila úvodnú fázu pretekov pred prvým zajtrajším odpočinkovým dňom, 34,8 km dlhý test s časom osem dní po začatí pretekov s 8,2 km TT v Bologni.

Podľa nedávnych štandardov to bolo zatiaľ trochu zvláštne Giro, plochejšie a na dlhšie vzdialenosti za deň, ako boli nedávne trendy, čím sa vytvorili väčšie, než sa očakávalo, medzery v celkovej klasifikácii napriek tomu, že medzi nimi len málo rozhodných krokov obľúbené alebo vysoké hory, aby ste ich otestovali.

V nedávnej pamäti bolo tiež vlhkejšie ako ktorákoľvek Grand Tour a dážď tu bol opäť dôležitým faktorom počas väčšiny dňa, pričom sa zmiernil práve vtedy, keď hlavní konkurenti GC boli mimo kurzu, aby vo finále opäť posilnili jazdci vrátane celkového lídra Contiho sa blížili do cieľa.

Campanaerts stanovil svoj čas skôr, než ktorýkoľvek z nich vyšiel z kurzu, keďže riskoval výmenu bicykla v poslednom stúpaní, ale nepočítal to vďaka nemotornej prepínači tímového mechanika.

Pred etapou to boli traja jazdci, ktorí sa v Bologni delili o stupne víťazov, o ktorých väčšina z nás mala pocit, že dnes budú opäť bojovať o etapové vyznamenanie a Nibali bol prvý, kto sa postavil na trať a vyrazil 16 th od konca, s Yatesom 15th a Roglic 12th

Nibali dobre odštartoval, potom Yates prešiel cez prvú časovú kontrolu, keď stratil asi tucet sekúnd. Ale Angličanovi sa to odtiaľ pokazilo. Skoro prišiel o zadnú časť bicykla pri jazde na pravej strane skoro na začiatku, ale stratil najviac času pri stúpaní do cieľa, práve v teréne, o ktorom sme si všetci mysleli, že urobí najvýznamnejšie nájazdy.

Naproti tomu Nibali išiel stále lepšie a lepšie, no aj tak skončil o celých 65 sekúnd pomalší ako nesmierne pôsobivý Roglic.

Skutočne, Slovincova jazda bola taká, že vyzeral vo vážnom nebezpečenstve, že skončí deň v ružovom drese lídra celkového poradia, keďže jazdec za jazdcom prichádzal mimo čas potrebný na to, aby sa udržal pred ním, keďže sa podmienky v neskoršom období zhoršili deň.

Samotnému maglia rosa, Valeriovi Contimu, pripadlo zaobstarať dostatočne rýchly čas na to, aby udržal jazdca Jumbo-Visma na uzde a udržal si ružovú až do dňa voľna. Ale po dnešnej Roglicovej jazde to môže byť len otázka času.