Giro d'Italia 2019: Richard Carapaz vyhral historickú Maglia Rosa po 21. etape vo Verone

Pamätná prvá Grand Tour pre Ekvádor, keď Chad Haga šokoval favoritov a vyhral poslednú veronskú časovku

Richard Carapaz z Movistaru zabezpečil historické víťazstvo Giro d'Italia, keď sa stal prvým Ekvádorčanom, ktorý vyhral Grand Tour.

Carapaz bezpečne prekonal cieľovú čiaru individuálnej časovky 21. etapy vo Verone, aby porazil domáceho favorita Vincenza Nibaliho a získal prvý ružový dres.

Nibali získal druhé a 11. pódium Grand Tour, zatiaľ čo Primoz Roglic dokázal predskočiť Mikela Landu o osem sekúnd a obsadil tretie miesto vo všeobecnej klasifikácii.

Etapové vyznamenanie si odniesol emotívny Chad Haga z tímu Sunweb, ktorého rozsiahla príprava na 17 km trať sa vyplatila. Zorientovaním sa na zložitej trati v čase 22 minút 7 sekúnd porazil Američan favorita pred pretekmi Victora Campenaertsa o štyri sekundy.

O zostávajúcich dresoch pretekov sa rozhodovalo aj v meste Shakespeare.

Maglia Ciclamino pre najlepšieho šprintéra si odniesol víťaz dvojnásobnej etapy Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), ktorý porazil Arnauda Demara (Groupama-FDJ) o 226 bodov na 213.

Maglia Blanco z najlepšieho mladého jazdca získal Miguel Angel Lopez, ktorý porazil Pavla Sivakova (Tím Ineos) a Hugha Carthyho (Education First). Horu Maglia Azzurra ovládol Gulio Ciccone (Trek-Segafredo), ktorý mal dvakrát viac bodov ako jeho najbližší rival Fausto Masnada.

Carapaz a Landa sa ubezpečili, že Movistar obsadil tímovú klasifikáciu, pretože 900 km v prestávke znamenalo Damiano Cima, ktorý sa dostal do klasifikácie úniku so Sho Hatsuyama z Nippo-Vini, ktorý obsadil Maglia Nera ako poslednú vo všeobecnej klasifikácii.

Vo veľtrhu Verona

Tak to bolo, posledná etapa 2019 Giro d'Italia, 17 km dlhá časovka okolo krásneho mesta Veneto, ktoré Shakespeare tak obdivoval, že ho použil ako kulisu pre film Dvaja džentlmeni z Verony a Rómeo a Júlia.

S plácnutím do kopca, tresk uprostred, víťaz posledného dňa by musel zmiešať schopnosti v časovke s robustnosťou, keď vydržal ťažké tri týždne pretekov.

Ak nedôjde k katastrofe, Maglia Rosa bola zabudnutá. Patril Richardovi Carapazovi z Movistaru, ktorý držal na druhom mieste 1 minútu 54 manka na Vincenza Nibaliho (Bahrain-Merida).

Bol to historický moment, keď sa Carapz stal prvým Ekvádorčanom, ktorý vyhral Grand Tour.

Malý futbalom pobláznený národ so 17 miliónmi ľudí mal nového hrdinu, ktorého povzbudzoval a oslavoval, prezident krajiny Lenin Moreno zaplatil za odvysielanie poslednej fázy v bezplatnej televízii.

O finálovom stupni víťazov by okrem víťaza etapy rozhodovala aj časovka. Mikel Landa sedel na treťom mieste, ale len 23 sekúnd pred Primozom Roglicom, čo je pre Slovinca preklenuteľná medzera.

Obľúbeným na pódiu bol nedávny lamač hodinových rekordov Victor Campenaerts z Lotto Soudal. Urobil to, čo sa očakávalo, zajazdil najrýchlejší čas 22.11.

Nebolo to však dosť dobré, keďže mladý Američan Chad Haga (tím Sunweb) išiel rýchlejšie o štyri sekundy v čase 22,07, čo je čas, ktorý by pravdepodobne ohrozil iba Roglic.

Roglic bol rýchly, ale nie dosť rýchly, keď stratil 26 sekúnd pred Hagovým víťazným časom, ale dosť na to, aby predbehol Landu a zabezpečil Slovincovi prvé umiestnenie na pódiu Grand Tour.