Simon Yates si ponechal Maglia Rosa, keď Rohan Dennis vyhral TT v 16. etape Giro

Fantastické úsilie Simona Yatesa ho prinútilo odraziť veľkú výzvu Gira, keďže Dennis získal silné celkové víťazstvo

Rohan Dennis z BMC Racing dosiahol strhujúce víťazstvo na 34,5 km dlhej individuálnej časovke do Roverta v 16. etape Giro d'Italia s časom 40,00 a priemernou rýchlosťou 51,3 km/h, pričom išlo o dramatické preteky Maglia Rosa nasledovala za ním, kde si britský líder pretekov Simon Yates udržal celkové vedenie.

Yates išiel do časovky s náskokom 2 minúty a 11 sekúnd pred Tomom Dumoulinom, ktorý sedel celkovo na 2. mieste. Virtuálna matematika bola v plnej sile, keď sa komentátori snažili prísť na to, či si nechá svoju Magliu Rosu.

Prekvapivo silný výkon Simona Yatesa s časom 41,37 znamenal, že napriek Dumoulinovmu veľmi silnému pódiovému výkonu si Yates udržal svoj náskok. Aj keď sa rozdiel medzi Yatesom a Dumoulinom podstatne zúžil na 1 minútu 18 sekúnd.

Dumoulin skončil celkovo 3., 22 sekúnd pred Rohanom Dennisom a 13 sekúnd pred Chrisom Froomom, ktorý sa vyšvihol na 4. miesto v poradí GC, ale nepodarilo sa mu naštrbiť celkový náskok Simona Yatesa.

Ako prebiehala časovka

Tony Martin zajazdil v 16. etape Giro d'Italia z Trenta do Roverta veľmi pôsobivý počiatočný čas 40 minút 13 sekúnd, v priemere 51,2 km/h na dlho očakávanú časovku s dĺžkou 34,5 km.

Zdalo sa, že čas zostane na vrchol rebríčka pre tento deň, ale viac ako hodinu pred tým, než jazdci prišli do cieľa, bola šanca na zmenu podmienok, ako aj vášne vrcholových stávky na všeobecnú klasifikáciu na konci poľa.

Prekvapivý výsledok priniesol Fabio Aru, ktorý napriek historicky nízkej časovkárskej forme skončil v cieli na treťom mieste s časom 40,37, priemerom 51 km/h a stratou iba 23 sekúnd na päťku. čas TT majster sveta Tony Martin.

Froome prišiel do prvého medzičasu na 12 km o celých 24 sekúnd pred Martinom, čo dalo skorý náznak, že dnes nebude jeho deň na víťazstvo v etape.

Dennis krátko na to nastavil svoj čas 40,00, ktorý by sa ukázal byť príliš rýchly na to, aby sa mu vyrovnali uchádzači o GC. Potom to boli preteky s časom o maglia rosa.

Pri časovej kontrole na 12,7 km zaregistroval Dumoulin rovnaký čas ako Martin, ale 17 sekúnd za Rohanom Dennisom, čo naznačuje, že bude pre tento deň na pódiu a že toto bola jeho veľká šanca na celkové víťazstvo na Giro.

Yates však prekvapil všetkých na prvom medzičase s časom iba 38 sekúnd na Dennisa a iba 21 na Dumoulina, čo ho udržalo v drese virtuálneho lídra, ak by si chcel udržať svoje tempo.

Thibault Pinault nanešťastie stratil na trati značný čas a pri druhej časovej kontrole stratil na Dennisa viac ako 2 minúty. Nakoniec skončil 3 minúty a 19 sekúnd od víťaza, čo ho posunulo mimo pódium pre všeobecnú klasifikáciu.

Froome prišiel s časom 40,35 s priemerom 50,5 km/h, čo svedčí o perfektne vykonanom negatívnom medzičase v poslednej polovici pretekov a udržiava ho na dosah celkového pódia.

Proti hodinám

Dumoulin trafil druhú medzičasovú kontrolu s časom 29,56 a priemerom 51,3 km/h, čím sa udržal na ceste na celkové prvé tri miesto.

Yates stratil značný čas v jednej z technickejších zákrut, kde musel prudko zabrzdiť, aby sa vyhol pádu. Druhou časovou kontrolou prešiel o 30:44, o 1:07 za Rohanom Dennisom, ale stále na dosah Maglia Rosa.

Dumoulin skončil celkovo 3. s náskokom 22 sekúnd na Rohana Dennisa s priemernou rýchlosťou 51,3 km/h a Yates ho mal dohnať do cieľa pre ružový dres.

Simon Yates mal fantastický a emotívny nájazd do cieľa, prekvapil mnohých komentátorov časom 41,37, patrí medzi silnejších časovkárov podujatia a udržal si náskok v celkovom preteku o 1 minútu a 18 sekúnd.

O nových okrajoch v hornej časti povedal: 'Bohužiaľ pre fanúšikov, budem jazdiť oveľa viac defenzívne,' po pretekoch. Zostávajúce dve veľké horské etapy, jeho víťazstvo nie je isté, ale pravdepodobne zostane favoritom na čelo celkovej klasifikácie v Ríme.