Majstrovstvá sveta 2019: Mads Pedersen vyhral elitné mužské cestné preteky

Dánsky Mads Pedersen vyhral dúhový dres v šprinte na tri body uprostred prívalového dažďa. Foto: SWPix.com

Mads Pedersen (Denamrk) vyhral cestné preteky mužov elite na Majstrovstvách sveta UCI 2019 a získal svoj prvý dúhový dres. Hranicu, aby dokončili pódium, prešli Matteo Trentin (Taliansko) a Stefan Kung (Švajčiarsko).

Záverečný šprint v troch smeroch priniesol tohtoročného víťaza dúhových pruhov, pretože Pedersen nejakým spôsobom zdržal Trentina a Kunga, aby sa stal novým majstrom sveta na trati skrátenej o 24 km kvôli prívalovým dažďom.

Ako sa preteky vyhrali

11-členná prestávka s takými ako Nairo Quintana (Kolumbia) a Primoz Roglic (Slovinsko) sa v prvej polovici pretekov dobre presadila, ale pelotón, na čele ktorého stál zdanlivo posadnutý Rohan Dennis (Austrália), chytil tesne po tom, čo preteky dorazili na deväť kôl cieľového okruhu okolo Harrogate.

Nasledovalo opúšťanie kolo po kole, jazdci ako Roglic, Dennis a Quintana mali pocit, že odjazdili svoje preteky, iní ako Philippe Gilbert (Belgicko) sa po ťažkej havárii uklonili. Favoriti veľkých mien zostali – Peter Sagan (Slovensko), Mathieu van der Poel (Holandsko) a Greg Van Avermaet (Belgicko) boli stále v mixe, ale bol to len Van der Poel, komu sa podarilo presadiť sa v úniku. päť, keď sa preteky blížili k záveru.

Zo všetkých národov v prestávke sa najlepšie umiestnilo Taliansko, Gianni Moscon a Trentin dvaja z päťčlenných kandidátov, ale Kung a Pedersen jazdili silne, keď sa posledné 14 km kolo znižovalo.

Celkom proti svojej forme Van der Poel vybuchol a napriek tomu, že sa pelotón v stíhacej jazde konečne zvrhol, bolo ponechané súperiť na dvoch Talianoch, Dánovi a Švajčiarovi. Moscon stratil kontakt, ale pokračoval v boji, Pedersen na posledných pár kilometroch hodil všetko na čelo trojky a nejakým spôsobom, napriek predchádzajúcemu obrovskému úsiliu Dána, vyšiel z úmorne pomalého šprintu troch mužov ako víťaz.

Ako sa preteky vyvíjali

Keď prší, leje, a tak sa UCI po silnej záplave v Dales rozhodla skrátiť 285 km dlhú trať Elite Men’s Road Race na 261 km. Výstupy ako Buttertubs by sa vynechali, cieľový okruh v Harrogate by sa jazdil nie sedem, ale deväťkrát, aby sa to vykompenzovalo.

Bicykle sa vlnili cez centimetre stojatej vody, dochádzalo k viacnásobným únikom, mechanizmom a opusteniam – napriek tomu sa kapela pod vzrušeným pohľadom divákov pohybovala ďalej. Toto je Anglicko, fanúšikovia by sa nezľakli. Pokiaľ mali jednorazové plastové pončá a kravské zvonce.

Tesne po 9:00, o 10:30 sa vytvorilo 11-členné oddelenie, ktoré zahŕňalo Vueltu, víťaz Espanu Roglic, Quintana a Richard Carapaz (Ekvádor).

Na 100 km dole táto prestávka nabrala na pelotón viac ako štyri minúty, ale kým sa preteky dostali do Harrogate, pelotón poháňaný Dennisom zvýšil tempo, aby sa prestávka uzavrela na 1 m 45 s. Úzke, dažďom pokryté uličky Harrogate spôsobili okamžitú haváriu po háku tyčí, po ktorých Gilbert škaredo narazil na palubu.

Remco Evenepoel sa zastavil, objal svojho krajana a povedal mu pár povzbudivých slov. Gilberta to zjavne bolelo; 19-ročný Evenepoel ukázal svoju triedu tým, že prekračoval svojho zasiahnutého tímového kolegu späť do pelotónu.

Podmienky boli naďalej také zlé, že televízne pokrytie občas vypadávalo, pričom v hre boli len statické kamery, a tak isto aj nový majster sveta v časovke Dennis, ktorý zostúpil z bicykla a zostávalo mu ešte 118 km. Odtrhnutie zachytené, práca hotová.

Opúšťania pokračovali, vrátane Roglica a Quintanu, ktorí jasne cítili, že urobili svoj kúsok; Dan Martin (Írsko), ktorý viedol preteky krátko na začiatku, a Gilbert, zranenia veľkého Belgičana dokazujú príliš veľa znášania. Dennis možno opustil preteky, ale Austrálčan stále dostával dostatok vysielacieho času, pretože televízne pokrytie pravidelne prechádzalo na najdôležitejšie stredajšie časovky, aby vyplnili prázdne miesta vo vysielaní.

Lawson Craddock (USA) a Kung spustili špekulatívny útok vo vzdialenosti 60 km, ale Yank bol vypustený, keď sa Pedersen vyvalil z prenasledovateľského balíka a odvliekol so sebou aj Kunga. Moscon nakoniec dosiahol tri, predtým, ako Van der Poel cítil, že je čas zahrať si, premostiť sa do vedúcej skupiny spolu s Trentinom.

V čase, keď zazvonilo posledné kolo, mala päťčlenná prestávka nenapadnuteľný minútový náskok, ale celkom proti priebehu hry sa päť zmenilo na štyri – Van der Poel náhle šliapal do pedálov po tvrdom úsilí hore krátke stúpanie. Možno mal málo paliva? Pelotón na čele s nemeckým tímom sa konečne prebudil k životu, ale už bolo neskoro. To isté platí pre Moscon, ktorý sa už nemohol dlhšie držať.

Šampión pre rok 2019 by bol vybraný z Trentina, Pedersena a Kunga, pričom Dán odviedol väčšinu práce v posledných pár kilometroch, a preto možno vyzerá s najmenšou pravdepodobnosťou vyhrať. Pedersenovi sa však s rozbitými nohami a dvom pravdepodobne čerstvejším mužom na volante podarilo prejsť niekoľko metrov pred čiarou, aby zachytil dúhové pruhy.

Pre fanúšikov by to bol deň, na ktorý si budú vždy pamätať, hrozné počasie, ktoré zapísalo vydanie z roku 2019 do historických kníh; pre každého jazdca bez nového majstra sveta Pedersena by to bol pochmúrny deň, na ktorý by s radosťou zabudli.