Giro d'Italia 2017: Tom Dumoulin stratil ružovú, zatiaľ čo Mikel Landa konečne vyhral etapu

Nairo Quintana zdedil prvenstvo v pretekoch, keďže Mikel Landa obsadil etapu po tom, čo skončil dvakrát druhý

Mikel Landa vyhral 19. etapu Giro d'Italia, keď sa vzdialil svojim odlúčeným súputníkom a získal pekné samostatné víťazstvo na vrchole Piancavallo. Po tom, čo skončil na 2. mieste v 16. etape s Vincenzom Nibalim a potom opäť na druhom mieste za Tejayom Van Garderenom v 18. etape, Španiel dlho čakal na víťazstvo, ktoré teraz takmer vyhralo horskú klasifikáciu.

V pretekoch o celkové GC si ružový líderský dres zmenil majiteľa z Toma Dumoulina na Nairo Quintanu po tom, čo Holanďan vypadol v poslednom stúpaní a skončil o viac ako minútu nižšie za ostatnými favoritmi.

Quintana má teraz 38 sekúnd náskok pred Dumoulinom a 43 sekúnd pred Nibalim, ktorý ide zajtra do záverečnej horskej etapy, pred záverečnou záverečnou časovkou.

Giro d'Italia 19. etapa: Dramatický deň

191 km dlhá etapa zo San Candida a Piancavalla bola predposlednou cestnou etapou pretekov, a tak jedna z dvoch zostávajúcich príležitostí pre jazdcov získať nárazník pred Tomom Dumoulinom pred záverečnou časovkou v Miláne.

Netrvalo dlho a preteky ožili, už po 50 km sa vytvorili veľké rozkoly v pelotóne a Dumoulin v ružovom drese – spolu s ďalšími jazdcami GC Stevenom Kruijswijkom, Bauke Mollemom a Adamom Yatesom – chytili vzadu.

Po tvrdeniach, že rozchody spôsobil Quintanov tím Movistar a Nibaliho Bahrain-Merida tím, ktorý tvrdo jazdil po tom, čo Dumoulin zastavil na prestávku v prírode, sa objavilo veľa dohadov, ale tieto správy boli nepotvrdené.

Deň potom, čo Dumoulin verejne nadával obom jazdcom za to, že sa príliš zaujímali o neho a nie o ostatných jazdcov GC, pričom povedal, že dúfa, že tým prišli o svoje pódiové umiestnenia.

Ale s pomocou tímov Kruijswijk, Mollema a Yates sa skupine obsahujúcej Dumoulin podarilo dať preteky opäť dokopy v druhom stúpaní dňa.

Medzitým sa na ceste objavilo veľmi silné odtrhnutie, ktoré obsahovalo množstvo jazdcov, ktorí počas predchádzajúcich troch týždňov často útočili. Pierre Rolland, Mikel Landa, Luis Leon Sanchez a Rui Costa, všetci tvorili súčasť 18-členného ťahu, as náskokom viac ako 11 minút, pričom zostávalo len posledné stúpanie, sa zdalo isté, že víťaz etapy vzíde z tejto skupiny.

Tom Dumoulin utrpel defekt a ďalšie prenasledovanie pred posledným stúpaním, čo je ďalšia udalosť v neustále sa zväčšujúcom zozname výziev, ktorým musel čeliť pri obrane ružovej, ale opäť sa vrátil bezpečne.

Po začatí stúpania to boli Costa a Landa, ktorí sa dostali do čela pretekov, zatiaľ čo pelotón išiel tempom za domácimi Movistar, Bahrain-Merida a Team Sunweb.

Netrvalo dlho a Landa zhodil Costu a nechal Španiela s 9,5 km jazdou do cieľa, keďže Costa sa spojil s Pierrom Rollandom v prenasledovaní.

Ale kým sa preteky o etapu takmer skončili, preteky o GC sa rozsvietili, keď sa cesta nakláňala a medzi Tomom Dumoulinom a zvyškom obľúbenej skupiny sa začali otvárať medzery.

Spočiatku viedol Simon Geschke, ale potom jazdil sám, Dumoulin sedel 15 až 20 sekúnd od zadnej časti skupiny počas veľkej časti stúpania, zatiaľ čo Thibaut Pinot, Ilnur Zakarin a Vincenzo Nibali začali útočiť spredu. to.

Pinot, Pozzovivo a Zakarin získali čas a napriek tomu, že sa raz vo finále dištancoval, Quintana skončil 2 sekundy pred Nibalim a zabezpečil, že toto Giro d'Italia bude také, o ktoré sa bude bojovať až do úplne posledný pedál.