Odštartoval Tour de France: História kontroverzných diskvalifikácií

Poslanie Petra Sagana domov je len posledným v histórii kontroverzných prepúšťaní na Tour

Tour de France 2017 Petra Sagana sa skončila a jeho šance na vyrovnanie šiestich po sebe nasledujúcich víťazstiev v zelenom drese Erika Zabela sa skončili.

Je spravodlivé povedať, že nie každý súhlasí s rozhodnutím diskvalifikovať Slováka, no nie je to ani zďaleka prvýkrát, čo predstavitelia Tour prijali kontroverzné rozhodnutia, ktoré stáli jazdcov miesto v pelotóne Tour. Nie že by sa tak Sagan cítil lepšie, samozrejme…

Takmer všetci, 1904 Tour de France

Bicykle, vlaky a automobily

Fanúšikovia cyklistiky z éry Lancea Armstronga sú zvyknutí naskenovať si pôvodnú výsledkovú listinu, aby našli konečného víťaza Tour de France.

Avšak, aby ste našli víťaza v druhom ročníku pretekov, musíte sa pozrieť na pôsobivých päť miest nižšie v predbežnom poradí. Preteky v roku 1904 boli sužované podvádzaním, bitím a rozšírenou sabotážou.

Maskovaní muži zaútočili na lídrov počas prvej etapy. Na ceste boli opakovane rozhádzané klince a sklo. A dav museli rozohnať ozbrojení predstavitelia. Žiadna z týchto udalostí však neviedla k vylúčeniu akéhokoľvek jazdca.

Namiesto toho bolo počas pretekov deväť cyklistov obvinených z toho, že išli vlakom alebo zapriahli výťahy do áut. Keďže preteky boli takmer zrušené, následné vyšetrovanie diskvalifikovalo všetkých víťazov etapy spolu s prvými štyrmi pretekármi.

Víťazom sa stal Henri Cornet, ktorý mal vtedy 19 rokov, na piatom mieste.

Michel Pollentier, 1978 Tour de France

Vrece smútku

Belgický národný šampión Michel Pollentier vstúpil na Tour de France v roku 1978, keď vyhral celkovú klasifikáciu na minuloročnom Giro d'Italia.

Veci vyzerali dobre pre podobný úspech vo Francúzsku, keď ho víťazstvo na Alpe d'Huez dostalo do žltého dresu na konci 16. etapy.

Víťazstvo v etape ho však vyčlenilo aj na dopingový test. Našťastie Pollentier prišiel pripravený a pod pretekárskym dresom mal ukrytý kondóm naplnený cudzou tekutinou.

Pre jazdca s amfetamínom išlo všetko dobre, až kým jeho spolujazdec nezačal mať problémy s vlastným aparátom (podobne sa pokúšal oklamať funkcionárov pomocou cudzieho moču).

Chyba spôsobila odhalenie jazdcovho triku a to podnietilo podozrivých úradníkov, aby prinútili Pollentiera, aby tiež zdvihol dres, čím sa odhalil podobný systém.

On aj Pollentier boli vyhodení, takže preteky vyhral Bernard Hinault.

Stephen Roche a Urs Zimmerman, 1991 Tour de France

Zmeškané štarty a strach z lietania

Keď sa hodiny blížili k určenému času štartu na 2. etape Tour 1991, tímovej časovke, tím TonTon Tapis sedel na štartovej čiare, pričom jeden z nich veľmi nápadne chýbal – vedúci tímu Stephen Roche.

Zhoda v načasovaní znamenala, že Roche meškal so štartom a v tom čase už bol zvyšok tímu na ceste.

Roche išiel 36,5 km trať sám, no neskorý štart ho posunul mimo časový limit, čo viedlo k jeho vypadnutiu. Roche sa proti rozhodnutiu odvolal, ale komisári pretekov nič z toho nemali a víťaz Tour z roku 1987 bol na ceste domov.

V tom istom roku bol z pretekov vyradený aj bývalý pódiový hráč Urs Zimmermann, ktorý odmietol nastúpiť do lietadla. Organizátori pretekov stanovili, že cirkus Tour uskutoční presun z Nantes do Pau medzi jednotlivými etapami lietadlom, ale Zimmermann – známy tým, že má dlhodobý strach z lietania – odmietol nastúpiť a dostal sa tam alternatívnym spôsobom.

Nesympatická závodná porota ho potom diskvalifikovala, ale hrozby bojkotu zo strany ostatných jazdcov na podporu populárneho Švajčiara viedli k tomu, že bol znovu dosadený a Zimmermann skončil na Tour celkovo 116.

Mark Renshaw, Tour de France 2010

Obrázok
Obrázok

Zadok vážne

Normálne pokojný a sčítaný Mark Renshaw prišiel o hlavu, keď pracoval ako vedúci muž pre Marka Cavendisha počas 11. etapy Tour 2010.

Renshaw si dal výnimku z toho, že vedúci Tyler Farrar Julian Dean do neho zbytočne vrážal pri približovaní sa k čiare.

Renshaw bol poslaný domov za jeho nerozvážnosť, pričom funkcionár pretekov Jean-Francois Pescheux povedal: „Jeho činy sú jasné pre všetkých. Toto sú cyklistické preteky, nie gladiátorská aréna.‘

Aspoň Cavendish vyhral etapu.

Eduardo Sepulveda, 2015 Tour de France

Drahá jazda taxíkom

Zo všetkých tu uvedených jazdcov je Eduardo Sepulveda možno najviac bez viny za jeho vypadnutie z Tour.

Na 19. mieste v celkovej klasifikácii po 13 etapách Tour 2015 si nešťastný Argentínčan zlomil reťaz pri stúpaní počas 14. etapy. Napriek tomu, že Sepulveda jazdí za málo známy tím Bretagne-Séché Environnement, tímové auto francúzsky kolega Ag2r-La Mondiale mu láskavo prišiel na pomoc.

S Sepulvedou bez bicykla, ktorá sedela pusto vzadu v aute AG2R-La Mondiale, potom na miesto dorazilo vozidlo jeho vlastnej jednotky a zaparkovalo 100 metrov po ceste.

Vozidlo AG2R láskavo odviezlo Sepulvedu k autu jeho vlastného tímu, kde mu dali náhradný bicykel a poslali ho na cestu.

Porota pretekov však rozhodla, že časť trate dokončil nie vo vlastnej moci, a v ten večer ho z pretekov vykopla pohľad.