Vuelta a Espana 2017: Yves Lampaert ide sólo, aby vyhral 2. etapu

Obsah:

Jazdec tímu Quick-Step Floors Yves Lampaert preteká, aby vyhral etapu do Gruissanu na 2. etape pretekov Vuelta a Espana

Yves Lampaert (Quick-Step Floors) zaútočil neskoro, aby vyhral v Gruissane, Grand Narbonne, na 2. etape Vuelta a Espana. Bočný vietor počas posledného kilometra videl medzery, ktoré sa okamžite objavili, pričom Quick-Step Floors predstavuje majstrovskú triedu pretekov v stupňoch.

Lampaertovi sa podarilo zadržať malú naháňajúcu sa skupinu, aby vyzliekol červený dres lídra Rohana Dennisa (BMC Racing).

Britskému jazdcovi Adamovi Blytheovi (Aqua Blue Sport) sa v tento deň podarilo skončiť na treťom mieste a Lampaertov tímový kolega Matteo Trentin obsadil druhé miesto.

Späť v parte nastali časové prestávky, keď pelotón prekročil čiaru v dribboch a draboch. Vincenzo Nibali dokázal skončiť v prednej skupine a ukradol osem sekúnd od svojich kolegov z celkovej klasifikácie.

Také ako Alberto Contador (Trek-Segafredo), Romain Bardet (AG2R La Mondiale) a Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin) stratili čas na svojich súperov a skončili 13 sekúnd za víťazom Lampaertom.

Ako prebiehala 2. etapa Vuelta a Espana

2. etapa viedla pelotón na 201 km z Nimes, dejiska včerajšej tímovej časovky, do Gruissanu, Grand Narbonne. Na papieri neškodná cesta, hrozba bočného vetra sa medzi pretekmi objavila veľká.

Nervózny začiatok znamenal, že preteky merali 46,7 km v prvej hodine, pričom sa vďaka tomuto rýchlemu tempu nevytvorila žiadna prestávka. Rýchlosť sa nakoniec ustálila ako tímy

Keďže preteky klesali pod hranicu 100 km, viaceré tímy obsadzovali široké cesty v očakávaní možného bočného vetra, ktorý by mohol kedykoľvek udrieť. Pelotón miestami pripomínal spaghetti western, keď sa jazdci v prednej časti skupiny pozorne sledovali.

Do konca zostávalo 77 km, pričom Bahrajn-Merida dodal tempo, keď preteky vstúpili do niekoľkých úzkych miest. Toto rozložilo pelotón do jedného súboru, nepodarilo sa vytvoriť žiadne potenciálne rozdelenia.

Rozdiely sa začali len pár kilometrov po ceste, keď sa do čela dostal Trek-Segafredo, pričom z pelotónu vypadlo niekoľko jazdcov. Keď sa však skupina spomalila, tí, ktorí kedysi padli, boli prenasledovaní späť na hlavnú skupinu.

Chris Froome (Team Sky) sa na chvíľu ocitol mimo zadku s mechanickou chybou, ale traja spoluhráči ho rýchlo priviedli späť, práve včas, aby nám Eurosport ukázal, ako fungujú skupiny s grafikou inšpirovanou Tronom.

Napätie na hranici 60 km viedlo k značnej havárii, ktorá zničila viacero jazdcov. Najväčšou obeťou havárie bol Javier Moreno (Bahrain-Merida), kľúčový domáci miláčik obľúbeného Vincenza Nibaliho, ktorý sa vzdal.

Hlavným momentom popoludnia hrozila malá zrážka medzi televíznymi motorkami, ktoré prešli cez jednu z francúzskych dedín posiatych cestou.

Keď tieto preteky dosiahli posledných 36 km, hrozba bočného vetra ustúpila a zadný vietor pomáhal jazdcom do cieľa v Gruissane. Avšak s ponúkanými strednými šprintérskymi bodmi, útok z Kaťuše-Alpecinu do 30 km ponúkol isté vzrušenie.

S rýchlosťami dosahujúcimi 70 km/h ožila pozornosť pelotónu, pričom jazdci všeobecnej klasifikácie ako Froome si uvedomovali súčasné nebezpečenstvo. Matteo Trentin (Quick-Step Floors) získal body a tri bonusové sekundy z ponuky.

Vzhľadom na nedostatok šprintérov na tomto ročníku Vuelta a Espana bola zvyčajná farebná koordinácia vedúcich vlakov nahradená tímami, ktoré chránia svoje všeobecné klasifikačné záujmy blízko popredia. To sa prejavilo v injekcii tempa od tímu Sky, ktoré videlo rozkoly v zadnej časti hlavnej skupiny.

Pelotón prešiel na posledných kilometroch do poslednej zákruty, ktorá slúžila ako platforma pre prípadných víťazov Quick-Step Floors na začatie útoku. Lampaertovi sa v poslednom kilometri podarilo získať medzeru, ktorú dotiahol až do cieľa.

Vuelta a Espana 2017 Etapa 2: Nimes (FRA) – Gruissan (FRA), 201 km, výsledok