Vuelta a Espana 2018: Dennis vyhral preteky s časom, keď Yates zvýšil náskok

Yates predlžuje náskok na 33 sekúnd a do pretekania zostáva už len jeden týždeň

Rohan Dennis z BMC Racing dosiahol očakávané víťazstvo v časovke 16. etapy do Torrelavega, keď Simon Yates (Mitchelton-Scott) predĺžil svoje vedenie na Vuelte a Espane.

Yatesovi sa podarilo skončiť o sedem sekúnd na Alejandra Valverdeho (Movistar), čím zvýšil svoj celkový náskok na 33 sekúnd po meranom výkone na 32 km trati.

Veľkým porazeným dňa bol Nairo Quintana (Movistar), ktorý nielenže stratil čas pred Yatesom, ale tiež zistil, že ho z pódia vystrelil letiaci Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo).

Dennis pokazil preteky a podarilo sa mu zajazdiť negatívny medzičas, vďaka ktorému mal náskok 50 sekúnd pred ostatnými v poli. Austrálčanovi to zabezpečilo druhé víťazstvo na tohtoročnej Vuelte, keďže už vyhral časovku 1. etapy.

Yates sa teraz bude snažiť obhájiť svoje vedenie v posledných piatich etapách pretekov, ktoré zahŕňajú tri horské etapy, počnúc zajtrajším cieľom na vrchole na Balcon de Bizkaia.

Pretekajte s časom

16. etapa boli preteky pravdy, 32 km individuálna časovka zo Santillana del Mar do Torrelavega.

Bude to rýchle. Trasa sa valila smerom k začiatku a potom sa na posledných 10 km stala rovinou ako palacinka. Perfektný kurz pre silných a potenciálnu banánovú šupku pre menších a ľahších lezcov.

Simon Yates mal iba 26-sekundový náskok pred Alejandrom Valverdem, schopným jazdcom s časom, a 33 sekúnd pred Nairom Quintanom na treťom mieste. Bolo veľmi pravdepodobné, že červený dres na konci dňa zmení majiteľa.

Pokiaľ ide o pódiové kazy, bolo takmer jasné, kto to vezme: Rohan Dennis. Austrálčan už mal za sebou úvodnú časovku a vyzeral ako mŕtvy, pripravený pridať druhé víťazstvo.

Keď teda 28-ročný hráč prekročil hranicu a vytvoril si predbežný náskok 37 minút a 57 sekúnd, len málokto bol prekvapený. Jeho čas bol o 50 sekúnd lepší ako tímový kolega Joey Rosskopf a Jonathan Castroviejo (Team Sky), čo ho posunulo do horúceho kresla.

Jazdci prichádzali a odchádzali, ale nikto sa nepriblížil, aby Dennisa znepokojil, a zdalo sa, že víťazstvo je jeho. Teraz bol dôležitý boj o GC.

Všetci jazdci boli na trati a pri prvom rozdelení sa vytvoril dojem z dnešného dňa. Kruijswijk prešiel prvou časovou kontrolou o 10 sekúnd rýchlejšie ako Dennis, zatiaľ čo Yates prepustil iba tri sekundy najbližšiemu konkurentovi Valverdemu.

Lietajúci Holanďan začal miznúť od Dennisovho času, ale stále poháňal svojich kolegov z GC, stále ďaleko pred takými ako Yates a najmä Quintana a Lopez na ceste.

Kruijswijk nakoniec skončil piaty v tento deň, ale trvalo mu dosť času, aby sa dostal v poradí GC na virtuálne pódium, pričom Quintana vďaka výkonu prehral o svoje miesto na pódiu.

Valverde sa potom dovalil, sám bol o viac ako 90 sekúnd unášaný Dennisom, hoci to nemalo veľký význam. Dôležitý bol čas Yatesa.

Nakoniec Brit predbehol Valverdeho o sedem sekúnd – nepatrný zisk, ale určite by ho s radosťou dosiahol na začiatku dňa.